Київ – колиска кібернетики континентальної Європи
Найважливіші досягнення науково-технічного прогресу Радянського Союзу після Другої світової війни відбулись у галузі космонавтики, важкої промисловості та кібернетики. Успіхи з комп'ютеризації та інформаційних технологій безпосередньо пов'язані з українськими вченими і Київським державним університетом імені Т.Г. Шевченка. У той час Київ став опорним майданчиком для розвитку нової науки – кібернетики. Саме з Києвом пов’язано створення першої в континентальній Європі електронно-лічильної машини (1951 рік), заснування Обчислюваного центру АН УРСР (1957 рік) та Інституту кібернетики АН УРСР (1962 рік). Логічно, що за таких обставин різко зросла потреба в спеціалістах – розробниках програмного забезпечення, фахівцях з чисельних методів оптимізації, баз даних, інформаційних систем та їхнього застосування.
Створення факультету кібернетики в університеті Шевченка – виклик часу
З ініціативи академіків Віктора Глушкова, Івана Ляшка та Президії АН УРСР в Київському державному університеті імені Т.Г. Шевченка був організований факультет кібернетики у складі 4-х кафедр: кафедра обчислювальної математики, теоретичної кібернетики, економічної кібернетики та прикладної лінгвістики. В розробці навчальних програм активну участь брали Іван Сергієнко, Пилип Андон (нині академіки) та багато інших співробітників Інституту кібернетики. Першим деканом новоствореного факультету кібернетики було призначено професора, доктора фізико-математичних наук Івана Ляшка. У серпні того ж року на факультеті було засновано кафедру моделювання складних систем. 6 травня відзначається як день народження факультету.
Із спогадів Івана Ляшка про створення та становлення факультету
«Кадрова ситуація у перші дні створення нового факультету була дуже напруженою – було лише 28 викладачів. Велику допомогу надав нам Віктор Глушков, завдяки якому до викладацької роботи було залучено кращих фахівців Інституту кібернетики. Не легше було із навчальними програмами і посібниками – багатьох з них просто не існувало. Програми з класичних курсів ми запозичили у механіко-математичного факультету, а програми курсів суто кібернетичних, таких як програмування, обчислювальні машини і системи тощо, розробляли, відлагоджували і згодом використовували буквально «з коліс». Всупереч побоювання керівництва університету на новостворений факультет був чи не найбільший конкурс серед природничих факультетів. Студентами першого набору 1969/70 навчального року стали 110 осіб. Буквально за декілька років факультет кібернетики став одним з провідних в університеті».
Ідеї Віктора Глушкова, які випередили час
Безперечно, В.М. Глушков здійснив визначальний вплив на розвиток вітчизняної наукової школи кібернетики. Багато ідей, які він розроблював, випередили час і сьогодні залишаються актуальними в сучасних комп’ютерних науках, знаходять своє відображення в навчальних курсах факультету. Йдеться, зокрема, про ідеї Віктора Глушкова в галузі штучного інтелекту, розпізнавання мови і зорових образів, інтелектуальної робототехніки, систем дистанційного захисту об'єктів, досліджень інтелектуальних здібностей людини. Він вважав, що «інформаційні технології в майбутньому революційно перетворять всі сторони людської діяльності». Сьогодні справедливість його слів є очевидною.
«Факультет комп'ютерних наук та кібернетики – провідний науково-дослідний підрозділ КНУ»
Декан факультету комп’ютерних наук та кібернетики КНУ імені Тараса Шевченка член-кореспондент НАН України Анатолій Анісімов відзначає, що «Київ став одним з провідних центрів кібернетики в Радянському Союзі і післявоєнній Європі. Значною мірою цьому сприяв і Київський державний університет імені Т.Г.Шевченка, де в 1969 році було створено перший факультет кібернетики для підготовки фахівців з комп’ютерних наук. З самого початку створення факультету на ньому почали проводитися актуальні наукові дослідження. І сьогодні ми тримаємо цю високу планку: на факультеті продовжують успішно розвиватися 5 наукових шкіл. Факультет плідно співпрацює з Інститутом кібернетики імені В.М. Глушкова, Інститутом програмних систем, Міжнародним науково-учбовим центром інформаційних технологій та систем, Інститутом математики та іншими установами НАН України.
Час не стоїть на місці. В світі активно розвиваються різні складові кібернетики, виокремився новий напрям – комп’ютерні науки. У 2016 році, відповідно до викликів часу, наш факультет було перейменовано на факультет комп'ютерних наук та кібернетики.
Репутація факультету формується його викладачами та науковими співробітниками, випускниками і нинішніми студентами. Наші випускники є засновниками IT-компаній та стартапів зі світовими іменами, очолюють міжнародні ІТ-гіганти та ІТ-підрозділи міжнародних компаній. Студенти факультету проходять стажування у кращих ІТ-компаніях та університетах світу (Google, Facebook, Microsoft, MIT). Ми проводимо спільні дослідження з європейськими університетами щодо сучасних напрямів computer science, підтримуємо співпрацю з топовими ІТ-компаніями України та світу.
Ми віримо, що сьогоднішні випускники-кібернетики будуть потрібними в Україні та за її межами, впевнені, що бренд нашого факультету посідатиме достойне місце серед світових наукових центрів. І, головне, здобутки будуть такими, що приваблюватимуть молодь до оволодіння сучасними науковими знаннями для успішної самореалізації».
Факультет комп’ютерних наук і кібернетики в цифрах:
Кількість вступників на бакалаврат (2011-2018)
Рік
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
К-сть студентів
|
285
|
192
|
213
|
193
|
159
|
263
|
266
|
299
|
Кількість студентів на міжнародних стажуваннях (2011-2018)
Рік
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
К-сть студентів
|
3
|
4
|
5
|
15
|
30
|
55
|
60
|
65
|
Факультет сьогодні:
- 9 кафедр
- 104 викладача (майже всі кандидати або доктори наук)
- 4 науково-дослідні лабораторії, 2 науково-дослідні сектори
- 1300 студентів,
- 40 аспірантів та докторантів
- підготовлено близько 6000 фахівців у галузі кібернетики, близько 400 кандидатів та 60 докторів наук
- 5 наукових шкіл
- 4 освітні програми бакалавра
- 7 освітніх програм магістратури
- 2 спеціалізованих видання
- організатор 7 постійних міжнародних наукових конференцій
Студенти-кібернетики КНУ – достойне покоління світової IT індустрії
Олімпіади
Студенти факультету комп’ютерних наук і кібернетики КНУ імені Тараса Шевченка щорічно беруть участь в міжнародних та національних олімпіадах з інформатики та програмування різного рівня.
Одним з найпрестижніших змагань є Першість Чемпіонату Світу з програмування серед студентів вищих навчальних закладів, який щорічно проводить асоціація комп’ютерної техніки (АСМ ICPC). Перша команда КНУ представляла університет навесні 2009 року на фінальній першості та одразу посіла 34 місце в загальному командному заліку. У 2010 році наша команда посіла четверте абсолютне місце і здобула золоті нагороди чемпіонату. У 2013 році факультетська команда у фіналі ACM ICPC виборола срібні медалі Чемпіонату Світу.
Студенти факультету активно беруть участь в інших заходах. Так, на Відкритій Міжнародній олімпіаді з програмування ім. С.О.Лебедєва – В.М.Глушкова KPI-OPEN щороку впродовж останніх 10 років команда кібернетиків з КНУ регулярно посідає призові місця.
Хакатони
Одна з найефективніших форм навчання через практику в оточенні фахівців – це хакатони, такий формат заходу, коли команди працюють над вирішенням поставленої проблеми шляхом розробки програмного рішення і демонстрації результатів наприкінці події. Хакатони дають можливість учасникам не лише позмагатись у вузькому вмінні чи специфічній галузі знань, й також проявити ширші здібності – підприємницькі, організаційні, маркетингові. На факультеті комп’ютерних наук та кібернетики проводиться все більше хакатонів, що є ознакою довіри до факультету з боку відомих ІТ-компаній і визнанням рівня підготовки наших студентів. Більшість з них організована за підтримки провідних українських та зарубіжних IT-компаній: Facebook, Apostera, Ring Ukraine (Amazon), Augmented Reality, Snap, 3D Look та багатьох інших.
Стажування та ярмарки вакансій
Бажання отримати практичні навички під час навчання – одна з головних вимог сучасних студентів. Від потенційних роботодавців часто можна почути: «віддаємо перевагу здобувачу із досвідом роботи». Як сумлінному студенту, який прагне добре вчитися, відвідує пари та вчасно готує домашні завдання, отримати такий практичний досвід без відриву від навчання? Зі свого боку, IT-компанії, які працюють в Україні розуміють, що гарного фахівця для себе потрібно готувати ще під час його навчання в університеті, щоб після отримання диплому він був повністю зорієнтований на специфіку компанії. Залучити кращих студентів стає можливим під час професійних стажувань. Сьогодні факультет активно співпрацює з IT-гігантами, а найкращі студенти проходять стажування в Google, Microsoft, Facebook, Samsung, Epam, IBM, Intel, Genesis, Global Logic, Infopulse, 1+1, Evo, Netcracker, UBISOFT та інших компаніях. Так, у 2018 році в цих компаніях стажувалося понад 65 осіб, а в 2011 році стажерів було менше 5-ти.
Набирає обертів такий формат співпраці студента і компаній як інтернатура – останніми роками щорічно кілька десятків студентів факультету виборюють право пройти безкоштовне тримісячне навчання і стажування в Америці та Європі.
Ще одним способом «познайомити» студента і роботодавця під час навчання є організація ярмарків вакансій – «Tetrix» та «KNU IT-day». Двічі на рік провідні IT-компанії приходять на факультет зі своїми пропозиціями щодо стажування, курсів та працевлаштування для майбутніх ІТ-шників, а також проводять олімпіади, воркшопи, майстер-класи, щоб проінформувати студентів про вимоги до рівня знань та навичок. Як результат - випускники факультету успішно працюють у провідних міжнародних та вітчизняних ІТ-компаніях, банках, дослідницьких інститутах, університетах, обчислюваних центрах.
Святкування 50-річчя
У переддень святкування, 4 травня 2019 року, відбулася всеукраїнська олімпіада «Hackathon CSC», де брали участь команди з різних закладів вищої освіти України. Студенти з ентузіазмом виконували складні завдання від провідних ІТ-компаній.
Урочиста частина відбулась 6 травня 2019 року в Міжнародному центрі культури і мистецтв Федерації профспілок України (Жовтневий палац), де зібрались випускники різних років, співробітники, студенти факультету, представники провідних ІТ-компаній та запрошені гості. Зі сцени пролунали привітання заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи, ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка академіка НАН України Леоніда Губерського, декана факультету комп’ютерних наук та кібернетики члена-кореспондента НАН України Анатолія Анісімова.
На свято завітали представники ІТ-компаній – партнери факультету Samsung, GlobalLogic, EPAM, 3shape, Microsoft Україна, ACM, Invisible, Intetics, Infosoft, Genesis, Grammarly, Evry, ЛУН та висловили подяку за підготовку висококваліфікованих кадрів.
Урочисте святкування відбулося у теплій, дружній, піднесеній атмосфері.
7 травня 2019 року відбувся Круглий стіл «ІТ-освіта ХХІ сторіччя». У рамках заходу відбулась конструктивна дискусія у форматі «Проблема – ідеї її подолання», в якій взяли участь представники відомих ІТ-компаній та закладів вищої освіти України. Також на зустріч завітали посол Аргентинської республіки в Україні та делегація з Німеччини.
7 травня 2019 року відкрито студентський коворкинг-простір «Читалка», оновлений коштом випускників факультету комп’ютерних наук та кібернетики – засновників компанії ЛУН Андрія Міми, Дениса Циганка та Станіслава Скляровського.
Цього ж дня відбулось урочисте засідання вченої ради факультету. Привітати факультет завітали академіки НАН України директор інституту кібернетики імені В.М. Глушкова Іван Сергієнко, директор інституту програмних систем Пилип Андон, проректор НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського Олексій Новіков, член-кореспондент НАН України Олександр Хіміч, віце-президент Українського союзу промисловців та підприємців Василій Крутов, представники ІТ-бізнесу, делегації університетів України, відомі випускники факультету, співробітники та студенти.
Святкування 50-річча створення факультету комп’ютерних наук та кібернетики відбулося в дусі славних традицій факультету!