Організатори: Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Інститут історії України НАН України, Інститут всесвітньої історії НАН України.
Під час відкриття конференції у своєму вітальному слові до учасників конференції директор Інституту всесвітньої історії НАН України член-кореспондент НАН України Андрій Кудряченко наголосив на важливості студентських та аспірантських років для подальшого становлення науковця. Саме професія науковця за будь-яких перипетій долі дозволяє залишитись фахівцем та експертом у своїй галузі, тому так важливо не втратити шанс успішного початку розбудови кар’єри.
Зі свого боку, заступник директора з наукової роботи Інституту всесвітньої історії НАН України кандидат історичних наук Вікторія Солошенко, вітаючи присутніх, звернула увагу на наявну міждисциплінарність досліджень та широку географічну репрезентативність учасників цьогорічної конференції молодих учених (це і Білорусь, і Швейцарія). Було висловлено й побажання, яке знайшло відгук у кожного молодого вченого без наукового ступеня: здійснювати апробацію, писати статті і тези, оприлюднювати свої наукові здобутки, щоб успішно захистити дисертації і стати справжніми науковцями.
|
Завідувач аспірантури Інституту всесвітньої історії НАН України кандидат історичних наук Марина Бессонова, у свою чергу, підкреслила важливість долучення до організації даної конференції аспірантів, молодих кандидатів наук, представників Рад молодих вчених. Не менш цінним у цьому процесі є й допомога й поради більш досвідчених колег-науковців. Саме тому такий формат кооперації сприяє подальшому поступу наукового знання в Україні.
Під час пленарного засідання було обговорено декілька цікавих та різнопланових за проблематикою доповідей молодих учених. Так, наприклад, старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України, кандидат політичних наук Ігор Вєтринський охарактеризував особливості геополітичних процесів в умовах глобалізації, підкресливши при цьому схожість, якщо не тотожність, понять сучасної «геополітики» та більш поширеного в радянську добу поняття «імперіалізму».
До проблем справи про скіфське золото України у нідерландському суді звернувся під час своєї доповіді старший науковий співробітник відділу історико-правових досліджень Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України кандидат юридичних наук Олександр Малишев. Дослідник представив аналіз усіх юридичних тонкощів згаданої справи та спрогнозував декілька варіантів подальшого вирішення вже тепер міжнародної проблеми зі скіфським золотом.
Доцент Київського міжнародного університету кандидат історичних наук Віта Половинська під час своєї доповіді, яку супроводжувала яскравою презентацією, підготовленою завдяки власним науковим подорожам до Норвегії, звернулась до проблем середньовічної історії, зокрема до характеру норвезько-руського міжнародного співробітництва періоду Харальда Суворого та Ярослава Мудрого.
Старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України кандидат історичних наук Володимир Милько розповів про особливості фінансування земських шкіл наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст., провівши невтішну паралель із станом фінансування середньої освіти у сучасній Україні.
Наприкінці пленарного засідання науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України кандидат філософських наук Володимир Волковський звернув увагу присутніх на потенціал українофільського дискурсу ХІХ століття, проаналізувавши його відношення регіональної, європейської та української ідентичності.
Науково-практична складова конференції втілилась у проведенні двох презентацій.
Першу було присвячено можливостям Програми академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні, яку провела молодший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Марія Кравченко. Зокрема, були представлені чотири основні програми для українських дослідників, науковців, аспірантів та студентів, які мають змогу поїхати до США на навчання, стажування, проведення досліджень за кошти стипендії імені Фулбрайта.
Під час другої презентації присутнім був представлений науковий збірник тез учасників конференції молодих учених «Актуальні проблеми історії і філософії у дослідженнях молодих учених», що відбулася 17 травня 2018 р. Збірник був відмічений високою якістю та відповідністю стандартам публікації наукових робіт. Примірники було презентовано всім авторам, а також бібліотекам установ, які представляли учасники конференції.
Pdf-версія збірника тез – за посиланням: http://ivinas.gov.ua/uk/publikatsiji/novi-vydannia-instytutu/aktualni-problemy-istorii-i-filosofi54634674375763.html
Цьогорічна географія учасників конференції набула міжнародного характеру. Так, серед заявлених тем доповідей посіли чільне місце результати досліджень молодих вчених зі Швейцарії та Білорусі. Учасники з України представляли 7 наукових установ НАН України, 7 університетів та інших закладів освіти, музеїв Києва. Крім того, на участь у конференції подали заявки молоді вчені з багатьох куточків України: Запоріжжя, Острога, Львова, Чернігова, Івано-Франківська, Одеси, Дніпра, Переяслава-Хмельницького.
До участі у конференції долучились аспіранти, випускники аспірантури, здобувачі, кандидати та доктори наук, співробітники наукових та освітніх установ, студенти та випускники закладів вищої освіти.
Доповідачі мали змогу виступити за одним із обраних напрямів: всесвітня історія, філософія, історія України, дослідження в епоху інформаційних технологій та глобальні проблеми людства. Виступи були присвячені актуальним та цікавим проблемам, супроводжувались обговоренням та викликали дискусії. За результатами конференції молодих учених планується підготовка до друку наукового збірника матеріалів.
Докладніша інформація – за посиланням:
http://ivinas.gov.ua/uk/novini/mizhnarodna-konferentsiia-molodykh54265234.html
За інформацією Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України