17 вересня 2019 року Національну академію наук України відвідав віцепрезидент Наньянського технологічного університету (Республіка Сінгапур) професор Лам Кін Йонг (Lam Khin Yong).
З українського боку участь у зустрічі з професором взяли віцепрезидент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік Сергій Пирожков, президент Національного центру «Мала академія наук України» (МАН України) академік Станіслав Довгий, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Сінгапур пан Дмитро Сенік і начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України кандидат історичних наук Анатолій Мирончук.
* * *
Біографічна довідка
Професор Лам Кін Йонг має диплом бакалавра за спеціальністю «механічна інженерія» Імперського коледжу Лондона, диплом магістра та кандидата наук Массачусетського технологічного інституту.
У 2006–2017 роках він очолював факультет механіки та аерокосмічної інженерії Наньянського технологічного університету (НТУ), виконував обов’язки керівника інноваційних проєктів НТУ, очолював офіс Президента й виконував обов’язки ректора НТУ. Від травня 2014 року професора призначено на посаду Віцепрезидента НТУ з питань науково-дослідної діяльності.
Учений став ініціатором запровадження у Сінгапурі особливої форми взаємодії між урядом, академічними закладами та приватними комерційними компаніями, що передбачає створення корпоративних лабораторій на базі університетів. Завдяки його зусиллям розвивається співпраця між НТУ та компанією «Rolls-Royce», сінгапурською корпорацією «ST Engineering», транспортним оператором «SMRT», телекомунікаційною компанією «Singtel».
Професор Лам Кін Йонг відіграв ключову роль у започаткуванні взаємодії з іноземними партнерами, зокрема спільних програм післядипломного навчання з Технічним університетом Мюнхена, Кембриджським університетом та Університетом Єрусалима.
Заснував центр комп’ютерної математики Національного університету Сінгапуру (НУС), підводної лабораторії в рамках проекту між НУС та Міністерством оборони Сінгапуру, а також Інституту високопродуктивних обчислень та спеціальний центр при Інституті в рамках проекту з Міністерством оборони Сінгапуру.
Професорові Лам Кін Йонгу належить авторство п’яти патентів і численних наукових праць.
У 2017 році йому було присвоєно Орден Почесного легіону Франції – за розвиток співробітництва між Францією та Сінгапуром у сфері досліджень.
Наукові інтереси професора Лам Кін Йонга охоплюють:
– обчислювальну механіку;
– розроблення технік бессіткового комп’ютерного моделювання;
– моделювання розумних матеріалів;
– обчислювальні нанотехнології;
– біологічні мікроелектромеханічні системи;
– гідрогелі;
– багатомасштабне моделювання;
– обчислювальні методи в інженерії.
* * *
Привітавши поважного гостя у стінах Національної академії наук України, академік Сергій Пирожков поінформував його про історію, статус, завдання та структуру Академії. На прохання професора він окремо зупинився на питаннях фінансування Академії, організації наукових досліджень в інститутах, кількості наукових груп в установах Академії.
Віцепрезидент НАН України розповів також про масштабне міжнародне співробітництво Академії, відзначивши, що останнім часом активізувалася співпраця українських академічних установ із науковими організаціями Сінгапуру. Так, НАН України розвиває зв’язки з НТУ, Інститут теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України активно співпрацює з Центром дослідження 2D-матеріалів НУС, 2018 року було підписано Меморандум про порозуміння між НАН України та НУС, який передбачає подальший розвиток досліджень у галузі 2D-матеріалів. «Сподіваємося, Ваш візит надасть додаткового імпульсу подальшому розвиткові співробітництва установ НАН України з університетами та науковими центрами Сінгапуру. У цьому контексті нам було б цікаво почути Вашу думку щодо майбутніх перспектив двосторонньої співпраці», – сказав на завершення свого виступу віцепрезидент Академії.
|
Професор Лам Кін Йонг подякував українським колегам за теплий прийом і цікаву й інформативну розповідь про НАН України та розповів про розвиток і особливості фінансування науки на своїй Батьківщині. За його словами, провідними сінгапурськими науковими установами, що здійснюють фундаментальні та прикладні дослідження, є НУС і НТУ, в яких працює близько 1500 осіб. На реалізацію наукових проєктів учені на конкурентній основі виборюють гранти у розмірі від $ 10 до 100 тис. Загальний розмір державного фонду становить $ 500 млн (для порівняння: у 2000 році цей фонд складав $ 10 млн).
Крім державного фінансування, сінгапурські дослідники отримують кошти і з інших джерел. Так, компанія «Rolls-Royce» нещодавно інвестувала понад $ 80 млн у розвиток наукового-технічного партнерства з сінгапурськими університетами. Загалом, ця компанія є одним із найбільших інвесторів у Сінгапурі і протягом багатьох років активно співпрацює з НТУ. У результаті цього співробітництва було створено нові авіадвигуни, які вже використовуються в літаках «Airbus».
Професор Лам Кін Йонг розповів також про масштабну плідну співпрацю НТУ з науковими установами Берклі, Кембриджа, Французьким атомним агентством і Національним центром наукових досліджень (Франція).
Академік Сергій Пирожков подякував зарубіжному гостеві за змістовний виступ, зазначивши, що описана ним стратегія об’єднання зусиль уряду, наукових установ та бізнесу для розвитку фундаментальних і прикладних досліджень дуже цікава й перспективна, в тому числі для НАН України.
Як наголосив віцепрезидент Академії, зустріч із професором Лам Кін Йонгом відбулася, не в останню чергу, завдяки зусиллям Посольства України в Республіці Сінгапур та особисто Надзвичайного і Повноважного Посла пана Дмитра Сеніка, й запросив останнього до слова.
На думку українського дипломата, українсько-сінгапурське науково-технічне співробітництво має великі перспективи. Пан Дмитро Сенік висловив сподівання, що зустріч у стінах Національної академії наук України стане початком нових проектів НТУ з науковими установами НАН України, а також із МАН України, й запевнив, що українське дипломатичне представництво в Сінгапурі, зі свого боку, всіляко сприятиме активізації зв’язків між українськими та сінгапурськими вченими.
Далі академік Сергій Пирожков від імені Президії НАН України вручив професорові Лам Кін Йонгу диплом про присвоєння йому звання почесного доктора НАН України – з формулюванням «за вагомий внесок у розвиток науки, суспільний прогрес, забезпечення миру, взаєморозуміння і співпраці між народами». «Як видатний організатор і реформатор науки й освіти, Ви розробили та запровадили стратегію особливої форми взаємодії уряду, академічних установ і приватних та комерційних компаній. Президія НАН України ухвалила рішення про присвоєння вам звання почесного доктора НАН України, враховуючи ваш високий авторитет у наукових колах і особистий внесок у розвиток наук», – сказав віцепрезидент Академії, звертаючись до іноземного гостя, а на завершення зустрічі подарував йому книгу, видану до 100-річчя Національної академії наук України.
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України
Фото: Пресслужба НАН України та Відділ міжнародних зв’язків НАН України