30 вересня - 4 жовтня 2019 року в м. Тернополі відбувся черговий ХІІ Український біохімічний конгрес.
Конгрес, який носить історичну назву «біохімічний», на сьогоднішній день набув міждисциплінарного характеру, охопивши широке коло «наук про життя» (Lifesciences), включно з молекулярною біологією, біофізикою, геномікою, імунологією, біотехнологією, експериментальною медициною, фармакологією тощо. Саме тому захід став визначною подією не лише для біохімічної спільноти, але і для фахівців суміжних спеціальностей, які цікавляться найновішими досягненнями у цих сферах науки та перспективами їх розвитку.
Конгрес присвячувався 165-ій річниці від дня народження видатного українського вченого-біохіміка, громадського та політичного діяча, академіка Івана Горбачевського (1854-1942) та пройшов на базі Тернопільського національного медичного університету, який носить його ім’я.
Захід було проведено Українським біохімічним товариством (УБТ), Інститутом біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, базовою організацією УБТ, Тернопільським національним медичним університетом (ТНМУ) імені І.Я. Горбачевського за підтримки Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, Міністерства освіти і науки (МОН) України, Національної академії медичних наук (НАМН) України та Федерації європейських біохімічних товариств (FEBS). Організаційний та Програмний комітети Конгресу очолив президент УБТ академік НАН та НАМН України Сергій Комісаренко.
Під час проведення Конгресу також відбувся черговий з’їзд Українського біохімічного товариства.
Відкриття ХІІ Українського біохімічного конгресу (30 вересня 2019 р., м. Тернопіль) |
Для участі у Конгресі було зареєстровано 236 учених, серед яких 6 академіків НАН та НАМН України, 5 членів-кореспондентів НАН та НАМН України, 64 професори і доктори наук, 65 кандидатів наук, 96 молодих науковців віком до 35 років (з них 23 – кандидати наук). Були представлені такі регіональні відділення УБТ: Київське, Львівське, Харківське, Дніпровське, Тернопільське, Івано-Франківське, Вінницьке, Одеське, Чернівецьке, Полтавське, Ужгородське, Миколаївське.
На урочистому відкритті Конгресу, яке відбулось в актовій залі ТНМУ імені І.Я. Горбачевського, зі вступним словом виступив президент УБТ академік Сергій Комісаренко. З вітальним словом до учасників Конгресу звернулись Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук, заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації (ТОДА) Юрій Юрик, начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук, представник МОН України Оксана Крукевич.
Було також оголошено привітання Конгресу від Президента НАН України академіка Бориса Патона. Прозвучало відеозвернення з побажаннями успіхів учасникам Конгресу від відомого біохіміка Аарона Чехановера (Ізраїль), який 2004 року отримав Нобелівську премію за відкриття убіквітин-залежного протеолізу.
Президент УБТ академік С. Комісаренко |
Професор М. Корда |
Професор С. Штіпек |
Учасники Конгресу з великою зацікавленістю заслухали пленарну лекцію академіка Сергія Комісаренка «Досягнення наук про життя – основа сучасної і майбутньої медицини», у якій було проаналізовано бурхливий розвиток біологічних наук та найбільш визначні досягнення і відкриття, відзначені Нобелівською премією у галузі фізіології та медицини. Ректор ТНМУ імені І.Я. Горбачевського, професор Михайло Корда у своїй лекції охарактеризував життєвий шлях академіка Івана Горбачевського як громадсько-політичного і державного діяча та видатного вченого, який зробив значний внесок у розвиток біохімії, зокрема, здійснивши синтез сечовини та передбачивши побудову протеїнів з амінокислот. Про діяльність Івана Горбачевського як засновника чеської медичної хімії розповів професор Першого медичного факультету Карлового університету в Празі (Чехія) Станіслав Штіпек.
Офіційному відкриттю Конгресу передував семінар «Innovative Medicine Does Not Exist Without Knowledge Transfer», проведений головою Асоціації з регіональної кооперації зі здоров’я, науки та технологій (RЕCOOP HST), доктором Шандором Варі (США). Семінар було присвячено впливу інновацій на медицину та шляхам імплементації новітніх досягнень фундаментальних досліджень «наук про життя» у медичну практику.
Керівник семінару «Innovative Medicine Does Not Exist Without Knowledge Transfer» доктор Шандор Варі та його учасники (30 вересня 2019 р., м. Тернопіль) |
Роботу Конгресу було сплановано з урахуванням сучасних досягнень у галузі не лише біохімії, але й медицини та необхідності розвитку зв’язків між біохімічними та медичними напрямами досліджень. Учасники Конгресу працювали за 5-ма симпозіумами:
- Структура, функції та властивості біологічних макромолекул і надмолекулярних комплексів;
- Регуляція метаболічних процесів та клітинних функцій за норми і патології;
- Медична та фармакологічна біохімія;
- Біотехнологія та нанобіотехнологія;
- Біохімія сільськогосподарських тварин і рослин. Харчова біохімія.
Академік НАН України С. Костерін |
Академік НАН України М. Тукало |
Член-кореспондент НАН України Р. Стойка |
Усього учасниками Конгресу було заслухано та обговорено 16 пленарних доповідей. Нагальним питанням сучасної фундаментальної та прикладної біохімічної науки були присвячені пленарні доповіді академіків НАН України С. Костеріна, М. Тукало, А. Сибірного, членів-кореспондентів НАН України Р. Стойки, Я. Шуби, О. Мінченка, професорів В. Зав’ялова, В Філоненка, С. Дзядевича, Л. Дробот, В. Лущака, Д. Колибо та професора Є. Думіч з університету Загреба (Хорватія).
Академік НАН України А. Сибірський |
Член-кореспондент НАМН України Б. Маньковський |
Член-кореспондент НАМН України О. Пархоменко |
Академік НАН України В.Чехун |
До пленарних виступів долучились не лише біохіміки, але й відомі фахівці у галузі медико-біологічних досліджень. З доповіддю на тему «Сучасні уявлення про механізми розвитку цукрового діабету» виступив член-кореспондент НАМН України Борис Маньковський; «Кардіологія і трансляційна медицина: від ідеї до нових лікувальних стратегій» - член-кореспондент НАМН України Олександр Пархоменко; «Роль мікро РНК у сучасній діагностиці та лікуванні раку» - академік НАН України Василь Чехун.
На симпозіальних засіданнях було презентовано 72 доповіді, аналіз яких свідчить про суттєві результати українських учених у дослідженні властивостей біологічних макромолекул та біомембран, особливостей протікання метаболічних перетворень у живих організмах в нормі та за патологічних станів, механізмів регуляції біохімічних процесів, біосенсорики, нанобіотехнології. Сипмозіальні засідання супроводжувались демонстрацією стендових повідомлень (75 постерів).
З плідними дискусіями було проведено засідання двох круглих столів: «Біобезпека» та «Комп’ютерна біохімія. Біоінформатика, молекулярна динаміка, докінг, грід-технології».
На ХІІ Українському біохімічному конгресі було продовжено започатковану на попередніх з’їздах традицію конкурсного відбору кращих усних та постерних повідомлень молодих учених та відзначення переможців конкурсу. Авторитетна комісія, до складу якої увійшли відомі вчені-біохіміки з різних регіонів України, проаналізувала доповіді науковців, а спонсори Конгресу виділили кошти для преміювання переможців. Так, премією косметичної компанії L’Oreal за кращу усну доповідь жінки-науковця було нагороджено Галину Волинець (Інститут молекулярної біології і генетики НАН України, Київ) та Світлану Прилуцьку (Київский національний університет імені Тараса Шевченка). Переможцями у конкурсі усних доповідей, зроблених молодими науковцями (до 35 років), було визнано Ірину Горак (Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Київ) та Марію Рибак (Інститут молекулярної біології і генетики НАН України, Київ), які отримали винагороду від Української фармацевтичної компанії «Артеріум». Переможці конкурсу кращих постерних повідомлень молоді вчені Олег Дем’янчук (Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Івано-Франківськ), Наталя Фінюк (Інститут клітинної біології НАН України, Львів) та Ігор Панас (Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Київ) були нагороджені премією центру інновацій «Сходи в МАЙБУТНЄ».
|
Нагородження переможців конкурсу молодих учених (3 жовтня 2019 р., м. Тернопіль) |
Під час роботи Конгресу відбулась важлива науково-організаційна подія – черговий ХІІ з’їзд Українського біохімічного товариства. На ньому було заслухано звітну доповідь Центральної ради Товариства за період 2015 – 2019 рр., з якою виступив президент УБТ академік Сергій Комісаренко, а також звіт Ревізійної комісії. У звітній доповіді президента УБТ було надано інформацію щодо принципів діяльності УБТ, основних напрямів роботи регіональних Товариств у звітний період та на наступні роки, організаційної роботи з проведення ХІІ Українського біохімічного конгресу. В обговорені звіту президента УБТ взяли участь академіки НАН України С. Костерін, М. Тукало, член-кореспондент НАН України Р. Стойка, професори М. Корда, В. Лущак, В Кравець та інші.
Президія ХІІ з’їзду Українського біохімічного товариства (2 жовтня 2019 р., м. Тернопіль) |
У своїй постанові XІІ з’їзд УБТ визнав роботу керівних органів Товариства задовільною та окреслив основні напрями діяльності на перспективу: підвищення ефективності наукових біохімічних досліджень; впровадження їх результатів у практику; посилення зв’язків біохімії з біотехнологією, медициною, фармакологією; продовження активної співпраці з Європейською Федерацією біохімічних товариств (FEBS) та Міжнародним (всесвітнім) Союзом біохіміків та молекулярних біологів (IUBMB); підтримання участі членів Товариства у міжнародних наукових проектах, грантах, програмах; стажуванні; контроль над дотриманням сучасних етичних стандартів публікування даних для запобігання такої недоброякісної наукової практики, як виклад спотворених даних та плагіат; активна підтримка часописів „Ukrainian Biochemical Journal” та „Biotechnologia acta” науковими публікаціями; ширше залучення авторитетних вчених до рецензування поданих до цих часописів статей; покращення взаємодії регіональних відділень за рахунок більш ефективного використовування веб-сторінки УБТ на сайті Інституту біохімії НАН України, яка регулярно поповнюється корисною для членів УБТ інформацією і через яку можна інформувати наукову спільноту про наукові заходи регіональних відділень УБТ.
З’їзд УБТ обрав новий склад Центральної ради. На своєму організаційному засіданні Центральна рада обрала Президію. Президентом УБТ одноголосно було обрано академіка НАН та НАМН України С. Комісаренка, віце-президентами – академіків НАН України С. Костеріна, М. Тукало та Д. Мельничука, ученим секретарем – професора О. Матишевську, секретарем із іноземних справ – доктора біологічних наук Т. Борисову.
За ініціативи FEBS у рамках ХІІ Українського біохімічного конгресу успішно працював освітній семінар «Techniques and Efficient Roadmaps: New Options for Practicals and Innovative Learning» за участі провідних європейських лекторів-фахівців з освіти. Семінар викликав значну зацікавленість учасників і був особливо корисним для молодих науковців та освітян, аспірантів та студентів, які мали унікальну нагоду ознайомитись із сучасними світовими технологіями фундаментального та практичного навчання у галузі біохімії та молекулярної біології, дистанційного навчання з використанням інтернет-ресурсів, рекомендаціями щодо підготовки дисертаційних робіт, написання наукових статей, грантів тощо. Учасники освітнього семінару отримали відповідні сертифікати FEBS.
Освітній семінар «Techniques and Efficient Roadmaps: New Options for Practicals and Innovative Learning» (4 жовтня 2019 р., м. Тернопіль) |
Робота ХІІ Українського біохімічного конгресу проходила у творчій, дружній, злагодженій атмосфері та відзначалася оптимістичним настроєм, значною мірою зумовленим можливістю зустрітись та поспілкуватись з колегами та однодумцями, які присвятили свою діяльність наукам про життя, і для яких наукова творчість – найважливіший атрибут їхнього духовного життя. В учасників Конгресу залишились чудові враження від знаного Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, діяльність якого організовано на високому сучасному рівні, та від чудового міста Тернополя.
Організаційний комітет та учасники Конгресу висловлюють глибоку вдячність ректорові ТНМУ імені І.Я. Горбачевського професорові М.М. Корді та його проректорові професорові І.М. Кліщу за участь та суттєву допомогу в організації і проведенні Конгресу.
Центральна рада УБТ щиро вдячна за високий рівень організації роботи Конгресу співробітникам Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України. За організаційну та фінансову підтримку також висловлюється подяка Національній академії наук України та Міністерству освіти і науки України, FEBS та RECOOP, а також спонсорам-товариствам «Науково-виробнича компанія ЕКОФАРМ», «АЛТ Україна ЛТД», «АЛСІ Україна ЛТД», «ЛАБ-сервіс», «МедЛабГрант-ІФ», «Вектор БЕСТ Україна» «БІОЛАБТЕХ ЛТД», «Глобал Біомаркетинг Груп», «СФЕРА СІМ», «ПРОСТО ПРИЛАД», «Міра», «Пивоварня Опілля», Корпорації «АРТЕРІУМ», Центру інновацій ”Сходи в МАЙБУТНЄ», ПрАТ «ІНДАР» та «Тернопільський молокозавод»», компаніям «ХЕМА» та «L’OREAL».
За інформацією Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України