11-12 жовтня 2019 року в Белграді (Сербія) відбулася Конференція з нелінійних явищ, присвячена 110-й річниці від дня народження видатного математика і фізика-теоретика академіка Миколи Боголюбова.
Організаторами заходу виступили Сербська академія наук і мистецтв, Сербська академія нелінійних наук та
Інститут математики Сербської академії наук і мистецтв разом із Південно-східною європейською мережею математичної та теоретичної фізики та за підтримки Міністерства освіти, науки та технологічного розвитку Сербії. Головою організаційного комітету став Президент Сербської академії нелінійних наук
Бранко Драгович.
Тематика конференції була пов’язана з основними напрямами діяльності академіка Миколи Миколайовича Боголюбова, а саме: нелінійною механікою та квантовою теорією поля, а також застосуванням нелінійних рівнянь у фізиці високих енергій, космології, статистичній теорії конденсованих середовищ та плазми.
На відкритті конференції з доповіддю, присвяченою життєвому і творчому шляху академіка М.М. Боголюбова, виступив віце-президент НАН України, директор Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній. Всього на конференції було представлено 24 наукові доповіді. Зокрема, Б. Драгович (Інститут фізики, Інститут математики та Белградський університет, Сербія) виступив із доповіддю про нелінійну і нелокальну динаміку р-адичних струн. Г. Джорджевич (Університет в Нишу, Сербія) розглянув нелінійні ефекти в космологічних моделях з тахіонними полями. З доповіддю про нелокальні солітони виступив В. Кроліковський (Техаський A&M університет в Катарі). У доповіді М. Белича (Техаський A&M університет в Катарі) йшлося про аналоги гігантських океанічних хвиль в оптиці. В. Скарка (Університет Анже, Франція та Інститут фізики в Белграді, Сербія) розповів про нелінійну самоорганізацію оптичних солітонів та солітонів-твізерів у нанокомпозитах. Рівнянням реакційно-дифузійної кінетики були присвячені доповіді Л. Колар-Анич, Ж. Чупича (Белградський університет, Сербія) та Д. Хорвата (Сегедський університет, Угорщина). Огляд історії розвитку досліджень в області нелінійної динаміки, хаосу та складних систем зробив М. Санхуан (Університет імені короля Хуана Карлоса, Мадрид, Іспанія).
Україна на цій конференції була представлена двома науковими доповідями. Академік Анатолій Загородній доповів про ієрархію рівнянь Боголюбова-Борна-Гріна-Кірквуда-Івона для запорошеної плазми та ефективну взаємодію порошинок у такій плазмі, а доповідь доктора фізико-математичних наук Володимира Засенка стосувалася перенесення заряджених частинок у схрещених магнітному та випадковому електричному полях.
Більш докладну інформацію про конференцію можна знайти на її офіційному інтернет-сайті за посиланням: http://imqf.ekof.bg.ac.rs/ConfNonlin/. За інформацією Інституту теоретичної фізики
ім. М.М. Боголюбова НАН України