Про те, на які галузі досліджень поширюється застосування математики та якими найважливішими математичними досягненнями відзначився 2019 рік, в ефірі чергового випуску науково-популярної рубрики «Британські вчені» програми «Культура. Live» радіостанції «Українське радіо «Культура»» розповіла вчена-математикиня, старший науковий співробітник відділу математичної фізики Інституту математики НАН України кандидат фізико-математичних наук Ірина Єгорченко.
Ірина Єгорченко на третьому українському Марші за науку (Київ, 4 травня 2019 року). Фото: Пресслужба НАН України |
«Людство вигадало математику, щоб спростити собі життя. І сьогодні вона прийшла практично в усі науки, хоча багато людей про це не здогадуються. В деяких галузях її досягнення застосовуються опосередковано: наприклад, у вуглецевому аналізі археологічних знахідок або для хронологічного представлення й порівняння історичних подій (для цього будується логарифмічна шкала, на якій нещодавні події розташовуються дуже щільно, а більш давні відокремлено великими проміжками). Загалом, математики мають справу з вирішенням різних абстрактних і прикладних завдань майже за всіма напрямами – від медицини й ІТ до філології. З математикою світ стає значно кращим», – переконує гостя радіостудії.
Ірина Єгорченко також пояснила суть отриманих у 2019 році
вагомих математичних результатів, перелік яких опублікував американський журнал «Popular Mechanics» («Популярна механіка»): «Деякі з цих досягнень зрозуміти досить просто. Скажімо, за допомогою суперкомп’ютерів ученим вдалося розкласти число 42 на суму трьох цілих чисел – x, y, z, – піднесених у куб. Сума виходить такою невеликою тому, що одне з цих чисел – від’ємне (x=–80538738812075974, y=80435758145817515, and z=12602123297335631).
Частина досягнень 2019 року пов’язана з подальшим просуванням у розв’язанні складних математичних задач, над якими вчені працюють десятиліттями чи навіть століттями. Зокрема, зроблено важливий крок до доведення гіпотези Рімана, котра може пояснити статистичний розподіл простих чисел. До речі, теорія чисел досить довго вважалася суто теоретичним розділом математики, який не може мати практичної користі, проте зараз її широко застосовують у криптографії, тобто для шифрування інформації, для забезпечення комп’ютерної безпеки. Тож кожен, хто має смартфон і банківську картку, користується здобутками теорії чисел. Гіпотеза Рімана в цьому плані теж не виняток і може бути практично корисною.
Суттєвого прогресу досягнуто у доведенні гіпотези Колатца, котра полягає в тому, що послідовно до будь-якого парного числа застосовується ділення на 2, а до непарного – перетворення за формулою 3n+1 – і така процедура, застосована до будь-якого числа, в підсумку завжди дає одиницю. Значно просунувся в цьому напрямі Теренс Тао, один із найвидатніших математиків сучасності. Науковець веде цікавий і досить популярний персональний блог, в якому, серед іншого, оприлюднює результати своєї роботи.
Минулоріч за допомогою комп’ютера було розв’язано гіпотезу чутливості – задачу про n-вимірний простір.
Крім того, математики змоделювали поширення метастазів при раку молочної залози, що теж є надзвичайно вагомим дослідницьким результатом».
Докладніше про це, а також про способи розв’язання складних математичних прикладів та особливості викладання математики в українських школах, дізнавайтеся з аудіозапису за посиланням:
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2394524