5 березня 2020 року в Харкові на будинку по вулиці Багалія, 13 відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки видатному математику, академіку АН УРСР та АН СРСР Сергію Натановичу Бернштейну (1880-1968). За цією адресою він мешкав із 1917 по 1933 рік.
Під час відкриття меморіальної дошки |
Переважна більшість робот С.Н. Бернштейна пов’язана з теорією диференціальних рівнянь, теорією функцій та теорією ймовірності. Ним були розв’язані 19 та 20 проблеми Гільберта з числа тих двадцяти трьох, що поставив Д. Гільберт на Міжнародному математичному конгресі у 1900 році. У 1928-1931 роках Сергій Натанович був директором створеного ним Харківського науково-дослідницького математичного інституту.
Під час урочистої церемонії відкриття меморіальної дошки виступив провідний науковий співробітник Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Андрійович Борисенко. Він розповів про основні наукові досягнення С.Н. Бернштейна, його невтомну працю та залізний характер. Олександр Андрійович наголосив на великій любові Сергія Натановича до математики та процитував речення з його докторської дисертації: «Усі математики та фізики наших днів згодні, що область застосування математики не має кордонів, окрім кордонів самого знання».
До присутніх звернувся і голова Харківського математичного товариства, завідувач відділом диференціальних рівнянь і геометрії Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України академік НАН України Євген Якович Хруслов. Він ще раз підкреслив значний внесок С.Н. Бернштейна у розвиток сучасної математики та наголосив на великій організаційній діяльності, яку вів Сергій Натанович задля розвитку науки Харкова.
Декан факультету математики і інформатики Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, професор Григорій Миколайович Жолткевич зазначив, що результати Сергія Натановича досі використовуються у сучасних прикладних математичних розробках.
На заході також були присутні та виступили проректор Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Анатолій Бабічев та проректор Національного технічного університету «ХПІ» Юрій Зайцев. Вони щиро подякували організаторам і наголосили на важливості збереження пам’яті про видатних учених нашої країни.
За інформацією Відділення математики НАН України