Захід був організований Донецьким науковим центром (ДНЦ) НАН України і МОН України спільно із Радою молодих вчених ІПММ НАН України в рамках Року математики в Україні і проходив в Донбаській державній машинобудівній академії в місті Краматорську за участі голови ДНЦ НАН України і МОН України доктора технічних наук Віктора Ковальова.
Серед слухачів лекції були науковці ДНЦ НАН України і МОН України, представники професорсько-викладацького складу, аспіранти, магістри і студенти вищих навчальних закладів Донецької області, а також слухачі Малої академії наук України – старшокласники шкіл міст Краматорськ і Слов’янськ (загалом близько 100 осіб).
Лектору вдалося зацікавити всю аудиторію, оскільки його розповідь стала справжнім путівником по історії задач математики і механіки з оглядом найважливіших наукових результатів, які мали визначальний вплив і наразі розв’язують проблеми сучасного розвитку техніки.
Були наведені ілюстрації, фото і відео прикладів автоматизації процесів, які оточують нас щодня і які цікавили науковців вже з античних часів. На слухачів справила враження інформація про те, як впровадження результатів сучасної теорії керування може заощадити державі десятки мільйонів євро щороку.
У лекції були розглянуті задачі оптимального керування, які зробили можливим стрімкий прорив у розвитку техніки XX століття (метод динамічного програмування Беллмана, принцип максимума Понтрягіна), було розказано про початок розвитку кібернетики (Норберт Вінер). Олександр Зуєв детально розповів про математичне формулювання задач керування і показав, як будується схема керування з точки зору фізичного та інформаційного рівнів.
Лектор має великий здобуток у представлених задачах – і свій власний, і представників його наукової школи, яку йому вдалося зберегти після подій 2014-го року на Донбасі, та яку він наразі продовжує розвивати. Результати своїх досліджень він також представив до уваги слухачів.
Зліва направо: заступник директора ІПММ НАН України з науки доктор фізико-математичних наук, професор Володимир Щербак, голова ДНЦ НАН України і МОН України доктор технічних наук, професор Віктор Ковальов, завідувач відділу прикладної механіки ІПММ НАН України доктор фізико-математичних наук, професор Олександр Зуєв |
Цей захід має багато позитивних результатів: сприяє зближенню академічної науки з освітою, популяризує науку, заохочує молодих вчених як до фундаментальних, так і до прикладних досліджень, демонструє приклад успішної кар’єри в академічній науці.
Ще один яскравий результат заходу – живий інтерес, який презентація викликала у старшокласників – слухачів Малої академії наук. Для них лекція стала безперечним доказом і стимулом необхідності і важливості вивчення не дуже легких розділів шкільної програми з математики, якими є, наприклад, дослідження функцій, векторна алгебра тощо.
Старшокласники – слухачі Малої академії наук України |
Посилання на повне відео найближчим часом буде викладено на сайті ІПММ НАН України.
За інформацією Донецького наукового центру НАН України і МОН України