26 березня 2020 р. виповнилося 50 років Інституту ядерних досліджень НАН України.
Витоки ядерних досліджень в Україні сягають ще довоєнних років, коли в Українському фізико-технічному інституті в Харкові в 1932 р. була здійснена реакція розщеплення ядер літію, а групою вчених під керівництвом О. І. Лейпунського було досягнуто визначних успіхів у встановленні умов здійснення ланцюгової реакції поділу ядер урану та оцінено енергію, що виділяється при цьому.
Цей напрямок досліджень було продовжено в Інституті фізики АН УРСР, де в 1944 р. створили відділ для вирішення низки питань ядерної фізики та використання атомної енергії. Для виконання запланованих робіт послідовно, упродовж 10 років, було введено в дію циклотрон У-120 (1956), дослідницький ядерний реактор ВВР-М (1960) та електростатичний генератор ЕГП-5 (1964). На цих установках було одержано важливі результати, що підтвердили актуальність вивчення ядерних процесів
Потреби в розвитку ядерно-фізичних досліджень невпинно зростали, що обумовило необхідність комплексного вирішення ряду пов’язаних із цим проблем. Саме тому 26 березня 1970 р. Президія АН УРСР на виконання відповідної постанови Ради Міністрів УРСР прийняла постанову № 105 про створення Інституту ядерних досліджень АН УРСР (ІЯД) на базі кількох відділів Інституту фізики АН УРСР. Основними напрямами досліджень ІЯД було визначено фундаментальні та прикладні розробки з ядерної фізики низьких і середніх енергій, фізики реакторів, перспективних проблем атомної енергетики та дослідження з використання ізотопів і ядерних випромінювань у народному господарстві.
Ініціатором створення ІЯД та першим його директором був академік АН УРСР Митрофан Васильович Пасічник.
З часу свого заснування і дотепер Інститут ядерних досліджень був і залишається одним із флагманів української ядерної науки. У ньому готуються висококваліфіковані наукові кадри, розвиваються найперспективніші наукові напрями, багато з яких стали міцним підґрунтям для заснування під керівництвом видатних учених інституту широковідомих наукових шкіл.
Інститут має потужну матеріально-технічну базу з унікальними ядерно-фізичними установками (дослідницьким ядерним реактором ВВР-М, «гарячими камерами» для роботи з високоактивними матеріалами, циклотронами У-240 і У-120, тандем-генератором ЕГП-10К, прискорювачем електронів та ін.), яка постійно модернізується й поповнюється новим, у тому числі і розробленим в інституті специфічним обладнанням, що дає змогу виконувати унікальні експериментальні дослідження і прикладні роботи на найвищому рівні.
Світове визнання отримали результати теоретичних та експериментальних досліджень з теорії атомного ядра, ядерних реакцій, ядерної спектроскопії та структури ядра. Значних успіхів досягнуто в галузі нейтронної фізики, фізики елементарних частинок, радіаційної фізики та радіаційного матеріалознавства, керованого термоядерного синтезу та фізики плазми, радіоекології та радіобіології.
Велика увага в інституті приділяється і впровадженню результатів досліджень у галузі економіки, зокрема в атомну енергетику.
Науковцями інституту розроблена та впроваджена на всіх енергоблоках АЕС України унікальна система моніторування радіаційного навантаження корпусів реакторів ВВЕР для одержання інформації, необхідної для безпечної роботи енергетичних реакторів, ефективного керування їхнім ресурсом та прийняття науково обґрунтованих рішень щодо можливості їхньої подальшої безаварійної експлуатації.
Співробітниками інституту проводяться дослідження причин радіаційного окрихчування конструкційних матеріалів ядерних реакторів, ведуться роботи з відбору нових перспективних матеріалів для ядерного реакторобудування, розробляються та виготовляються напівпровідникові детектори, впроваджуються у виробництво методи підвищення радіаційної стійкості матеріалів та радіаційні й плазмові технології.
Проводиться значна робота щодо вивчення впливу підприємств ядерного паливного циклу (зокрема, АЕС України) на екологічні системи та людину. Здійснюється регулярний контроль вмісту радіонуклідів у компонентах навколишнього середовища, розраховуються дозові навантаження на людину, вивчається радіоекологічний стан забруднених територій. На основі даних, отриманих науковцями, сформовано базу даних параметрів радіаційного стану компонентів наземних і водних екосистем у зоні впливу АЕС та побудовано достовірні карти забруднення радіонуклідами території України внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Співробітники інституту були серед перших, хто брав активну участь у ліквідації наслідків Чорнобильської аварії.
За фінансової підтримки Міністерства енергетики США в інституті створено навчальний майданчик (полігон) інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту АЕС, який отримав високу оцінку МАГАТЕ і провідних фахівців Японії, США, Швеції та інших країн. На полігоні для фахівців з центральних органів виконавчої влади та спеціалістів з інших країн регулярно проводяться навчання з фізичного захисту ядерних установок з імітацією різноманітних зловмисних дій щодо ядерних установок та способів реагування на ці дії.
Для проведення в Україні експертизи ядерних та інших радіоактивних матеріалів, вилучених з незаконного обігу, в інституті створено ядерно-криміналістичну лабораторію, яка є базовою для лабораторій такого типу країн членів ГУАМ. Експерти беруть активну участь у міжнародній діяльності з боротьби з незаконним обігом ядерних та інших радіоактивних матеріалів.
Інститут здійснює наукове співробітництво з рядом зарубіжних ядерних центрів та наукових установ США, Німеччини, Франції, Італії, Австрії, Швейцарії, Японії, Кореї, Польщі та інших країн світу, з міжнародними і урядовими структурами (МАГАТЕ, ЄК, Міненерго США та ін.). Завдяки широким міжнародним зв’язкам науковці інституту мають можливість спільно з колегами з інших країн виконувати дослідження на сучасному світовому рівні, брати участь у великих експериментах (LHCb, SuperNEMO, BOREXINO, EUREKA тощо).
Діяльність інституту здобула визнання на державному рівні, що знайшло своє відображення в низці указів Президента України, рішень Кабінету Міністрів України, інших органів центральної виконавчої влади, за якими на інститут покладено виконання важливих завдань державного значення, зокрема з науково-технічного супроводу ядерної енергетики України, участі в державній експертизі з обліку та контролю ядерних матеріалів, фізичного захисту ядерних установок, проведення ядерно-криміналістичних експертиз ядерних та інших радіоактивних матеріалів, виявлених поза межами регулюючого контролю. Інститут є головною експертною організацією України з питань дослідження та визначення характеристик радіонуклідних джерел іонізуючого випромінювання, які вилучено з незаконного обігу, та провідною організацією Координаційної групи при НАЕК «Енергоатом» з питань визначення поточного стану металу корпусів енергетичних реакторів та наукового супроводу керування їхнім ресурсом. На інститут за дорученням Державної служби експертного контролю України покладено забезпечення технічної підтримки при розгляді заявок на експорт ядерно-орієнтованих матеріалів і технологій та технологій подвійного призначення.
На сьогодні в інституті налічується 464 співробітники, з яких 290 є науковими, у тому числі чотири члени-кореспонденти НАН України, 36 докторів та 100 кандидатів наук, які працюють у 17 наукових підрозділах.
Щорічно в інституті навчається в середньому 10 аспірантів за такими спеціальностями: фізика ядра, фізика елементарних частинок і високих енергій; ядерно-фізичні установки; радіаційна фізика конденсованого стану; фізика плазми і керованого термоядерного синтезу; радіобіологія.
В інституті функціонує спеціалізована вчена рада з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) фізико-математичних та технічних наук за спеціальностями 01.04.16 «Фізика ядра, елементарних частинок і високих енергій» (фізико-математичні та технічні) та 05.14.14 «Теплові та ядерні енергоустановки».
Учені інституту зробили вагомий внесок у світову скарбницю знань. Наукові дослідження співробітників відзначено міжнародними преміями, державними преміями України та преміями Президії НАН України імені видатних учених. В установі проходять щорічні наукові конференції, а також проводяться міжнародні конференції та наукові школи з актуальних питань ядерної фізики, атомної енергетики і фізики плазми. Інститут заснував та видає науковий журнал «Ядерна фізика та енергетика», щороку виходять з друку кілька наукових монографій та понад 200 статей у міжнародних та українських наукових виданнях. За якістю цих публікацій (h-індекс = 128) інститут займає одне з провідних місць серед наукових установ України. Про високий рівень наукових досліджень свідчить те, що інститут завжди займав і займає одне з чільних місць у світових наукометричних базах даних.
За інформацією Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України