27 квітня 2020 року на сайті міжнародного громадсько-політичного тижневика “Дзеркало тижня” було опубліковано статтю директора Інституту гідробіології НАН України члена-кореспондента НАН України Сергія Афанасьєва і заступника генерального директора ПАТ «Укргідропроект» доктора технічних наук Юрія Ландау “Навіщо потрібні водосховища?”
Експерти зазначають: “Упродовж усієї історії людства люди будували водосховища для задоволення потреби у воді, і зі зростанням потреби збільшувалася кількість водосховищ, їхні глибина, об'єми води. Вода була найважливішим чинником, який визначав життя людей і розвиток виробничих сил”.
Вчені наголошують, що в Україні водні ресурси дуже обмежені, особливо на Півдні країни. При сумарному середньобагаторічному стоці всіх річок близько 87 км3 лише 52 км3 формується на території України, а в маловодні роки об'єм річкового стоку знижується до 30 км3. При цьому об'єм річкового стоку, що припадає на одного жителя, — один із найнижчих серед країн Європи.
У таких умовах дуже нерівномірного розподілу стоку річок по території України й по сезонах року для його регулювання та раціонального використання створено 1090 водосховищ корисним об'ємом 26,3 км3. Річки з водосховищами — основне джерело водопостачання при дуже обмежених об'ємах підземних вод, придатних для використання.
“За рахунок водних ресурсів Дніпра з каскадом водосховищ корисним об'ємом 18,4 км3 вирішується найголовніше завдання — забезпечується водопостачання населення, промисловості, сільського господарства та зрошення на території, на якій проживає близько 70% населення. У загальному об'ємі водоспоживання 9 км3 безповоротне становить близько 5 км3. При цьому вода з дніпровських водосховищ щорічно перекидається каналами в маловодні райони Донбасу, Кривого Рогу, Приазов'я тощо, зрошується понад один мільйон гектарів землі. (…) Корисний об'єм Дніпровських водосховищ — це стратегічний запас прісної води, гарантія того, що населення, економіка і довкілля будуть забезпечені водою в посушливі маловодні роки за умов негативного впливу зміни клімату на водність річок. Забезпечення прісною водою — питання національної безпеки”, – пишуть автори статті.
Водночас ГЕС на водосховищах Дніпровського та Дністровського каскадів виконують надзвичайно важливу роль у забезпеченні надійної роботи Об'єднаної енергосистеми України, здійснюючи балансування електроенергії впродовж доби, будучи аварійним і частотним резервом енергосистеми.
При цьому експерти зазначають, що найважливіше питання при створенні водосховищ — забезпечення якості води та збереження біорізноманіття. Тому стратегічне завдання для забезпечення нормативної якості води та збереження водних екосистем — припинення скидання неочищених стічних вод у річки та водосховища, а для цього потрібно якнайшвидше прийняти й реалізувати відповідну державну програму щодо басейнів Дніпра, Дністра та інших річок і більш жорстке природоохоронне законодавство. Припинення скидання неочищених стічних вод дозволило підвищити якість води ряду раніше забруднених річок із водосховищами, забезпечити відповідність нормативним вимогам.
У своїй публікації для тижневика “Дзеркало тижня” Сергій Афанасьєв і Юрій Ландау наголошують: “У сучасному світі проблема водопостачання населення Землі — глобальна, оскільки нині близько двох мільярдів людей не мають доступу до чистої води. І цю проблему можна вирішити, будуючи водосховища та подаючи воду з них у маловодні регіони.
Неможливо одночасно забезпечити соціально-економічний розвиток і зберегти природу в первозданному стані, але багато розвинених країн довели можливість забезпечення відповідного рівня соціально-економічного розвитку та охорони навколишнього природного середовища. І практика багатолітньої експлуатації чималої кількості великих водосховищ комплексного призначення, на яких виконано необхідні природоохоронні заходи, показала, що можна мінімізувати негативні наслідки та зберегти екологічну рівновагу (…).
У наш непростий час для вирішення гострих проблем, які стоять перед людством, — забезпечення водою, енергією, продовольством, стан довкілля, ризики зміни клімату, — найтіснішим чином переплетених між собою, слід виявити розсудливість, найвищий професіоналізм і державну мудрість”.
Ознайомитися з повним текстом статті