Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, ДНУ «НТК «Інститут монокристалів» НАН України, Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України з великою скорботою сповіщають, що 7 червня ц.р. на 64 році пішов із життя відомий учений в галузі матеріалознавства функціональних матеріалів, зокрема наноматеріалів біомедичного призначення, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії ім. І.В. Курчатова, завідувач відділу Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Юрій Вікторович Малюкін.
Юрій Вікторович народився 19 квітня 1957 року. В 1982 році закінчив Харківський державний університет за спеціальністю "Оптика". З 1987 по 2004 р. працював в Інституті монокристалів НАН України на посадах старшого, провідного наукового співробітника, завідувача відділу. З 2004 р. по 2018 р. працював в Інституті сцинтиляційних матеріалів НТК «Інститут монокристалів» НАН України на посаді заступника директора з наукової роботи. З 2018 р. працював завідувачем відділу наноструктурних матеріалів.
Ю.В. Малюкін був відомим не лише в Україні, а і за її межами вченим у галузі фізики конденсованого стану, фізики нанорозмірних структур та матеріалознавства нанодисперсних і наноструктурованих матеріалів. Ним вивчені фундаментальні властивості люмінесцентних і сцинтиляційних матеріалів, зроблений пошук нових люмінесцентних матеріалів з широким використанням нанотехнологій. За його ініціативою було створено сучасну експериментальну базу лазерної пікосекундної спектроскопії з розподіленням у часі для дослідження швидкоплинних процесів розміну енергії у збудженому стані молекул, конденсованих середовищ та нанокластерів. За час роботи в Інституті сцинтиляційних матеріалів НАН України Ю.В. Малюкіним спільно з учнями створено та впроваджено низку сучасних методів отримання люмінесцентних нанокластерів різної будови та хімічного складу, які знаходять широке застосування в новітніх технічних розробках, включаючи біомедичні системи різного призначення.
Широка наукова ерудиція Юрія Вікторовича та його глибокі знання дозволили провести унікальні експерименти, аналогів яких в Україні немає. Ним було виконано піонерські роботи з фізики домішкових центрів в перспективному класі матеріалів - кристалах оксиортосилікатів. Глибокі знання фізики домішкових центрів дозволили запропонувати низку технологічних засобів модифікації сцинтиляційних характеристик в кристалах оксиортосилікатів, допованих іонами церію.
За безпосередньою участю Ю.В. Малюкіна було виконано роботи з дослідження динаміки екситонних збуджень в органічних нанокластерах (J-агрегатах), які являють собою перспективний клас матеріалів для застосування як люмінесцентних зондів та антенних комплексів в штучних фотосинтезуючих системах. Отримані фундаментальні результати мають загальнофізичний інтерес і значною мірою стимулюють перегляд вже існуючих та розробку нових уявлень і моделей у фізиці конденсованого стану.
Останнім часом наукова робота Ю.В. Малюкіна була пов'язана зі створенням нового класу люмінесцентних нанокристалів для біологічних і медичних застосувань. Високі організаційні здібності Юрія Вікторовича, його наукова інтуїція та уміння захоплювати ідеєю дозволили створити в Інституті сцинтиляційних матеріалів НАН України унікальний колектив дослідників – фізиків, хіміків та біологів. Експерименти проводились за схемою «синтез нанорозмірних матеріалів – дослідження їх оптичних властивостей – тестування на біологічних об’єктах». Неорганічні та органічні нанодисперсні матеріали, синтезовані у відділі, знаходять своє застосування при проведенні спільних експериментів з вченими Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України (м. Харків), Інституту медичної радіології імені С.П. Григор’єва (м. Харків), Інституту ортопедії та травматології (м. Харків), Інституту мікробіології та вірусології імені К.Д. Заболотного НАН України (м. Київ), Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології НАН України (м. Київ).
Юрій Вікторович приділяв велику увагу високопрофесійній підготовці талановитої молоді. Під його керівництвом було захищено 17 кандидатських та 4 докторські дисертації, 5-та дисертація знаходиться у процесі захисту. За його ініціативою було організовано молодіжну лабораторію органічних наноструктурованих матеріалів, де створено всі умови для творчого розвитку наукової молоді. Серед учнів Юрія Вікторовича – 8 лауреатів премії Президента України для молодих учених, 4 лауреата премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок, лауреат обласного конкурсу «Найкращий науковець Харківщини», лауреат першої премії фонду лауреата Нобелівської премії Ж. Алферова.
Високий рівень отриманих Юрієм Вікторовичем результатів послужив фундаментом для встановлення широкої і плідної міжнародної науково-технічної співпраці. Він є багаторазовим одержувачем відомих міжнародних грантів (INTAS, IFS, COPERNICUS, УНТЦ), які виконувалися в співдружності з низкою провідних наукових центрів Європи та Америки.
Активну наукову діяльність Ю.В. Малюкін поєднував з плідною науково-організаційною роботою. Він був головою проблемної ради «Фундаментальні процеси в люмінесцентних і сцинтиляційних матеріалах» при Інституті сцинтиляційних матеріалів НАН України та організатором щорічної школи-семінару для молодих учених, до якої залучається талановита молодь з України, ближнього та дальнього зарубіжжя.
Юрій Вікторович – переможець Всеукраїнського конкурсу «Винахід року – 2015», його нагороджено відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни», Грамотою Верховної Ради України та Почесною грамотою Національної академії наук України.
Автор та співавтор більш 400 наукових праць і патентів, він був заступником головного редактора фахового журналу «Функціональні матеріали» та членом експертної ради ДАК, членом спеціалізованих рад з захисту докторських дисертацій Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.Є. Вєркіна НАН України, Інституту монокристалів НАН України, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.
Він користувався великою повагою і авторитетом в усіх наукових центрах України і зарубіжжя, з якими співпрацював.
Світла пам'ять про Юрія Вікторовича назавжди залишиться в серцях тих, хто знав його, довгі роки працював поруч з ним . Для своїх учнів, колег та наступних поколінь вчених він завжди буде прикладом щирої відданості науці, творчої цілеспрямованості, уміння вести за собою та захоплювати ідеями, великої працездатності та служіння на благо науки та Батьківщини.
Висловлюємо наші глибокі щирі співчуття рідним та близьким Юрія Вікторовича, його колегам та учням.
Прощання із Юрієм Вікторовичем Малюкіним відбудеться 10 червня о 10.00 за адресою: м. Харків, пр. Науки 60.