Національна академія наук України, Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, Відділення фізики та астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 6 червня 2020 року на 79 році життя зупинилося серце члена-кореспондента НАН України Віталія Петровича Шелеста.
Віталій Петрович Шелест народився 15 жовтня1940 р. у м. Харкові. Закінчив з відзнакою Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка (1962) і вступив до аспірантури Інституту фізики НАН України. З 1963 р. продовжив навчання в аспірантурі Лабораторії теоретичної фізики Об'єднаного інституту ядерних досліджень (Дубна, Росія). Захистив кандидатську дисертацію «Деякі питання теорії розсіяння в задачі трьох тіл» (1965). Від 1966 р. працював в Інституті теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України на посаді заступника директора з наукових питань. Від 1974 працює в Москві: Математичному інституті АН СРСР (1974-1976), заступником директора Всеросійського НДІ фізико-технічних радіовимірювань (1976-1982), науково-дослідницькому центрі з вивчення властивостей поверхонь і вакууму (від 1982).
Наукові дослідження В.П. Шелеста стосуються ядерної фізики, статистичної фізики, квантової метрології. Він є одним з авторів фундаментальних досліджень і розробок у галузі фізики елементарних частинок. Виконав цикл праць, пов'язаних із квантово-механічною і теоретико-польовою задачею трьох тіл (1964-1965), що дало змогу прояснити одну з основних проблем теорії елементарних частинок ‒ питання про аналітичну структуру багаточастинкових парціальних амплітуд розсіювання елементарних частинок. Разом з колегами ввів рівняння, що описують сильновзаємодійні елементарні частинки на основі уявлень про кварки, і запропонував релятивістську інваріантну кваркову модель сильновзаємодійних елементарних частинок, відому зараз як модель ефективних кварків. Досліджував зв'язки між різними структурними моделями, між структурними моделями і моделями взаємодії гадронів, зокрема партонними моделями.
Віталій Петрович вирізнявся несамовитою працьовитістю, самовідданістю в дослідницькій діяльності, стратегічним характером мислення. Наука втратила талановитого вченого та організатора науки.
Світла пам’ять про Віталія Петровича Шелеста збережеться в серцях його колег, друзів, рідних та близьких.