Як Національна академія наук України допомагає боротися з поширенням пандемії коронавірусної інфекції? За яким сценарієм, на думку вчених Академії та їхніх колег, ця пандемія розвивається на території нашої країни? Чому зростає кількість інфікованих і чи можна говорити про другу хвилю захворюваності на COVID-19? Наскільки захисні маски убезпечують від інфекції і як скоро українці зможуть від них відмовитися? На ці й інші запитання в ефірі чергового випуску проєкту «Позиція» парламентського телеканалу «Рада» (ефір від 25 червня 2020 року) відповів віцепрезидент Національної академії наук України, директор Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній.
Академік Анатолій Загородній (фото: Пресслужба НАН України) |
«Національна академія наук України не залишилась осторонь проблеми поширення COVID-19 і дуже багато робить для протидії цьому лихові, – зауважив академік Анатолій Загородній. – У нас є конкретні розробки, призначені, для виявлення коронавірусу у пробах біологічного матеріалу, а також для дезінфікування медичних інструментів, приміщень і транспортних засобів».
* * *
Коротка довідка
Науковці Інституту молекулярної біології і генетики НАН України на замовлення Ради національної безпеки і оборони України розробили тест-системи для діагностування коронавірусної хвороби, які використовують полімеразну ланцюгову реакцію. Ці діагностикуми – двокрокові, а отже, дещо складніші у використанні, проте надійні.
Фахівці Національної академії наук України відіграли ключову роль і при створенні імуноферментної експрес-системи для виявлення коронавірусної хвороби, розробленої компанією «Діапрофмед».
Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України (ННЦ ХФТІ) передав озонатори власної розробки і виробництва до Харківської обласної інфекційної лікарні та Харківського управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Озон активно знищує бактерії та віруси, тому озонування – це дуже простий, швидкий і ефективний спосіб дезінфекції. Загалом, озонатори мали б бути в усіх лікарнях, дитячих садочках і на транспортних підприємствах.
Один із прискорювачів ННЦ ХФТІ дезінфікує 60% усіх медичних матеріалів в Україні – бинтів, вати, шприців, систем переливання крові, крапельниць і багато чого іншого.
На вимогу часу Центр збільшив обсяг таких робіт на 30%. Мале підприємство «Радма» при Інституті фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України теж збільшило обсяг робіт з радіаційного дезінфікування.
* * *
Крім того, за словами гостя телепередачі, ще у березні цього року при Академії було створено робочу групу, яка займається прогнозуванням розвитку епідемії в Україні. Базовою установою робочої групи став Інститут проблем математичних машин і систем НАН України (координатор – заступник директора цього Інституту доктор фізико-математичних наук Ігор Бровченко): «Практика довела справджуваність наших прогнозів.
Перший із них було оприлюднено 17 квітня. Передбачалося, що перша хвиля епідемії COVID-19 у нашій країні досягне максимуму приблизно на початку травня, а пік летальності припаде на другу декаду місяця. Наступні наші прогнози мали оптимістичний характер і узгоджувалися з офіційною статистикою. Очікувалося, що хвиля захворюваності згасатиме і епідемічна ситуація поступово поліпшуватиметься.
Робоча група науковців працювала також із негативними сценаріями розвитку подій. Ще наприкінці травня ми застерігали, що в разі послаблення карантинних обмежень і нехтування елементарними правилами особистої безпеки невдовзі надійде друга хвиля захворюваності. Що, власне, зараз і спостерігається. З іншого боку, жорсткий карантин, зокрема й у Києві, не можна продовжувати до нескінченності – люди, вочевидь, від нього втомились і мають повернутися до нормального життя і спілкування. Але якби вони дотримувались елементарних правил, ситуація із захворюваністю сьогодні була б значно кращою. Скажімо, в 49-ти країнах світу використання захисної медичної маски в публічних місцях є обов’язковим, а з порушників цієї вимоги стягуються чималі штрафи: в Чехії це, наприклад, 400 євро, у Німеччині – від 200 до 2500 євро.
Джерело: pixabay.com |
Всесвітня організація охорони здоров’я відмовилася від думки, що маску мають одягати виключно інфіковані люди. Як довели нещодавно серйозні наукові дослідження, навіть найпростіша тканинна пов’язка знижує імовірність зараження коронавірусом на 20%, а хірургічна маска – майже на 60%! За неможливості дотримання соціальної дистанції (відстані щонайменше 2 м) маска убезпечує принаймні від крапельного інфікування.
Не втомлююся повторювати, наскільки важливою, крім масок і соціальної дистанції, є особиста гігієна. В першу чергу, руки потрібно тримати в чистоті і регулярно їх дезінфікувати. А також прибирати і провітрювати приміщення.
Джерело: gettyimages.com |
Натомість в Україні дуже легковажні громадяни, вони, перепрошую, нехлюйськи ставляться до дотримання правил карантину. А між тим, існує чітка кореляція між зростанням рівня захворюваності та послабленням жорсткого карантину, коли люди пустилися берега, вирішивши, що їм уже нічого не страшно. На жаль, поки що немає ні сертифікованої вакцини, ні специфічних ліків проти COVID-19. Якщо вакцину таки винайдуть, вона, як і вакцини проти грипу, вочевидь, буде ефективною незалежно від штаму збудника. Якби у нас була вакцина, я би сам пішов і зробив щеплення.
Джерело: pexels.com |
Наш передостанній прогноз, оприлюднений 19 червня, був вельми невтішним і містив сценарії розвитку епідемії за трьох різних умов: якщо соціальні комунікації залишаться на попередньому рівні, якщо вони зменшаться на 25% і якщо зростуть на 25%. Нинішня статистика свідчить про зменшення соціальної комунікації – це цілком надійні дані, які підтверджуються в різні способи, – але кількість летальних випадків усе одно помалу збільшується. Ми ще пам’ятаємо, якого навантаження зазнали медичні системи Італії, Іспанії та США під час першої хвилі епідемії. Україна до такої ситуації ще не дійшла, але деякі її регіони – поступово наближаються. Тому сьогодні перед усіма нами стоїть завдання пригальмувати розгортання другої хвилі епідемії. Це важливо і можливо.
Джерело: bostonglobe.com |
Правильні дії кожної окремої людини справді мають велике значення за цих умов. Річ у тім, що інфікування – це ймовірнісний, випадковий процес, який можна описати за допомогою закону великих чисел: навіть якщо ймовірність реалізації певної події є малою, але самих подій дуже багато, то, врешті-решт, і надзвичайно малоймовірне може статися. Тому щоразу, одягаючи маску, натискаючи кнопку ліфта у поліетиленовій рукавичці, провітрюючи приміщення, дотримуючись соціальної дистанції, ми зменшуємо цю ймовірність, зменшуємо свої шанси захворіти.
Навіть якщо ми подолаємо другу хвилю захворюваності, яка поки що тільки розгортається, від масок і дезінфекторів усе одно не варто відмовлятися. Приклади інших країн, у тому числі Китаю, котрий нібито вже був упорався із пандемією, доводить, що вона може повернутися через виникнення нових осередків інфікування».