19 березня при Інституті проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України (ІПРЕЕД НАН України), який знаходиться в Одесі і якому в травні виповнилося 50 років, була створена Міжвідомча ініціативна робоча група (МРГ) з математичного прогнозування розвитку пандемії коронавируса COVID-19. На перший погляд, не зовсім зрозуміло, з якої причини Інститут вирішив зайнятися цією проблематикою. Однак директор Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України академік Борис Буркинський докладно все роз'яснив.
Учений розповів: «Коли стало відомо про епідемію коронавірусу в Китаї, це породило звичайний інтерес у пересічних жителів планети. Однак лавиноподібний характер розвитку епідемії, яка швидко переросла в пандемію, і потужний спалах захворювання в Італії, що збентежив світову громадськість, змусили поглянути на цю проблему через призму наукових знань. Для фахівців в галузі системного аналізу, математичного моделювання та прогнозування — це шлях побудови математичних моделей і їх комп'ютерного аналізу. Наші фахівці швидко з'ясували, в чому феномен таких масштабів трагедії в Італії, і попутно встановили, що модель має гарні прогностичні властивості. Ось тоді ми вирішили діяти, створивши міжвідомчу робочу групу (МРГ) і поставили перед нею в якості однієї з пріоритетних цілей інформування широкої громадськості про процеси розвитку епідемії коронавірусу COVID-19 з позицій фахівців з комп'ютерного моделювання та аналізу. Наша ініціатива відразу ж знайшла підтримку в Президії НАН України, в академіка-секретаря Відділення економіки НАН України, академіка Е.М. Лібанової, і з 21 березня ми приступили до щоденної публікації на створених нами сторінках у Фейсбук і телеграм-каналі статистичних та прогнозних моніторів розвитку епідемії коронавірусу COVID-19 в Україні, інших країнах світу і у світі в цілому».
Академік Борис Буркинський пояснив, хто зі вчених входить до робочої групи і чи фінансуються ці розробки: «Вся ця робота фахівцями нашої МРГ ведеться на волонтерських засадах, на ентузіазмі наших співробітників і колег. Це дуже потужний фактор високопродуктивної праці й отримання високоякісних результатів. Основу групи моделювання і прогнозування робочої групи складають професора А.Б. Альохін і В.А. Діленко. Кожен з них прийшов у наш Інститут за розподілом після закінчення вишів і пропрацював в галузі економіко-математичного моделювання біологічних, економічних і економіко-екологічних систем за тематикою Інституту не один десяток років. Їх багатопрофільний досвід практичного моделювання і прогнозування став запорукою високої якості прогнозів розвитку епідемії коронавірусу. (...) Як тільки Президією НАН України була створена аналогічна група, ми запропонували працювати в тісній взаємодії. І отримали добро. Тільки об'єднавши зусилля всіх, хто може робити посильний внесок у загальну справу, можна успішно вирішувати такі складні завдання, як точне прогнозування поширення епідемії коронавірусу COVID-19 і її впливу на всі сторони життя суспільства. Однак при цьому ми зберігаємо специфіку свого підходу до вирішення цих завдань. Це широко застосовуваний у світовій практиці підхід до організації колективної роботи багатопрофільних груп».
Учений також розповів чого вдалось досягти МРГ при ІПРЕЕД НАН України за три місяці роботи: «За три місяці напруженої роботи фахівцями МРГ при Інституті розроблені десятки прогнозів щодо розвитку коронавірусу в Україні та інших країнах світу, включаючи Німеччину, Іспанію, Італію, Росію, США, Францію, Південну Корею, і пандемії у світі в цілому. На відміну від більшості розробників подібних прогнозів у світі ми регулярно публікуємо на своїх інформаційних майданчиках результати аналізу точності прогнозів. Вони однозначно свідчать про те, що нашим фахівцям в цій галузі вдалося досягти виняткових результатів. (...) Як я вже зазначив, пандемія коронавірусу COVID-19 надає потужний вплив на всі сторони життя суспільства, зачіпаючи економіку, екологію, соціальну та інші сфери. Як випливає навіть з назви нашого Інституту, ця проблематика в частині моделювання і прогнозування соціально-економічних і економіко-екологічних аспектів пандемії повністю відповідає профілю Інституту, а кваліфікація його співробітників дозволяє успішно вирішувати багато з цих завдань, які поставило перед суспільством час».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією газети «Вечірня Одеса»