11 серпня 2020 року в будівлі Президії НАН України відбулася зустріч керівництва Національної академії наук України з керівництвом Міністерства освіти і науки України.
|
Національну академію наук України на цій зустрічі представляли віцепрезидент НАН України, голова Секції хімічних і біологічних наук НАН України, директор Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України академік Вячеслав Кошечко, віцепрезидент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік Сергій Пирожков, віцепрезидент НАН України, директор Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній та головний учений секретар НАН України академік Вячеслав Богданов, Міністерство освіти і науки України – тимчасовий виконувач обов’язків Міністра освіти і науки України, заступник Міністра освіти і науки України з питань європейської інтеграції доктор економічних наук, професор Сергій Шкарлет, перший заступник Міністра освіти і науки України член-кореспондент НАН України Микола Кизим та заступник міністра доктор економічних наук, доцент Андрій Вітренко.
Присутні обговорили низку важливих питань, які стосуються подальшого розвитку співпраці між Національною академією наук України та Міністерством освіти і науки України та підписання нової редакції договору про співробітництво; залучення вчених Академії до підготовки й експертизи навчальних програм для профільного навчання; подальшого розвитку центрів колективного користування науковим обладнанням НАН України; поглиблення співпраці між Міністерством і Академією в рамках Київського академічного університету; перспектив участі вітчизняних учених у програмі «ГОРИЗОНТ ЄВРОПА» і комплементарної до неї програми Євратом та необхідності якнайшвидшого підписання відповідних угод; участі України в Міжнародному центрі генетичної інженерії та біотехнології; підтримки наукових досліджень з вивчення проблем поширення коронавірусу SARS-CoV-2 серед хребетних тварин та його передачі людині; фінансування Академії з державного бюджету України у 2021 році.
|
|
Зокрема, представники керівництва Академії підкреслили, що НАН України має тривалий досвід і добрі традиції творчої співпраці з Міністерством освіти і науки України та висловили впевненість у тому, що нове керівництво Міністерства освіти і науки України не лише надасть суттєвий імпульс поглибленню інтеграційних процесів як одного з найважливіших шляхів підвищення ефективності наукової та освітньої сфери, а й значною мірою сприятиме взаєморозумінню і конструктивним зв’язкам між Академією та Міністерством.
Зауважувалося, що Договір про співробітництво між НАН України та МОН України, підписаний ще 2002 року, потребує оновлення у зв’язку з ухваленням в останні роки Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та законів про освіту (вищу, середню тощо). На думку Академії, до згаданого оновленого договору доцільно включити також перелік найважливіших напрямів науково-освітнього співробітництва НАН України та МОН України.
Зі свого боку представники керівництва МОН України висловили сподівання, що НАН України братиме активну участь у визначенні стратегії і програмних пріоритетів розвитку держави, зокрема у громадському обговоренні проєктів нормативно-правових актів щодо сфери науки й освіти.
Наостанок учасники зустрічі обговорили подальше реформування діяльності НАН України. Представники керівництва Академії наголосили, що НАН України приділяє постійну увагу питанням удосконалення й підвищення ефективності своєї діяльності.
Важливим кроком у напрямі реформування сфери наукової та науково-технічної діяльності стало засідання Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, яке відбулося 5 листопада 2019 року. Враховуючи прийняте Національною радою рішення, Президія НАН України на своєму засіданні 20 листопада 2019 року розглянула питання щодо подальшого реформування Академії з метою підвищення ефективності її діяльності та затвердила низку заходів із реалізації рішення Національної ради.
Зокрема, передбачається подальша концентрація фінансових, матеріально-технічних, кадрових ресурсів на пріоритетних напрямах наукових досліджень і науково-технічних розробок, оптимізація мережі наукових установ, активізація співробітництва з великими науково-виробничими та виробничими структурами, започаткування державних цільових програм розвитку галузей економіки, посилення науково-експертної функції Академії, залучення й закріплення в НАН України наукової молоді, поглиблення інтеграції з освітянською галуззю, зміцнення міжнародного співробітництва у науковій сфері, розбудова науково-технологічної інфраструктури тощо.
15 січня 2020 року, враховуючи виняткову важливість подальшого розвитку нормативно-правового забезпечення наукової та науково-технічної діяльності, удосконалення структури, форм і методів управління в НАН України, Президія Академії на своєму засіданні розглянула питання щодо подальшого розвитку нормативно-правового забезпечення наукової сфери й удосконалення структури управління в НАН України і прийняла відповідну постанову.
Зазначеною постановою схвалено пропозиції Академії з питань, які потребують законодавчого врегулювання у 2020 році, та проєкти нормативно-правових документів у сфері наукової і науково-технічної діяльності, які передбачено внести в установленому порядку до Кабінету Міністрів України. Прийнято також рішення про створення нових дорадчих консультативно-експертних органів – Науково-технічної ради НАН України та науково-координаційних рад секцій НАН України. Основною метою їхньої діяльності буде сприяння прискоренню впровадження наукових розробок, розвитку міждисциплінарних досліджень, формуванню відповідних загальноакадемічних програм; підготовка пропозицій щодо пріоритетних напрямів досліджень у відповідних наукових галузях; посилення координації досліджень з науковими установами інших відомств та університетами тощо. До того ж, передбачено розширення практики створення наглядових рад при великих установах, які мають статус науково-дослідного інституту.
|
За інформацією СКНД НОВ Президії НАН України
Фото: Пресслужба НАН України