21 вересня 2020 року в рамках передвиборчої кампанії кандидатів на посаду Президента Національної академії наук України віце-президент НАН України академік Анатолій Загородній у конференц-залі Інституту історії України НАН України зустрівся з провідними вченими відділень історії, філософії та права і літератури, мови та мистецтвознавства Академії. Під час зустрічі академік Анатолій Загородній представив основні положення своєї виборчої програми. Своїм головним завданням він назвав підтримку та зміцнення авторитету і престижу НАН України в суспільстві та державі. Для цього, на його думку, необхідно здійснити продумані, виважені зміни в Академії, налагодити дієву комунікацію з органами влади, діловими колами, суспільством.
Серед ключових пріоритетів, зазначених кандидатом у Президенти НАН України академіком Анатолієм Загороднім:
- забезпечення світового рівня фундаментальних досліджень в установах Академії;
- збереження наукових шкіл;
- концентрація кадрових та фінансових ресурсів на передових наукових напрямах, що відповідають світовим трендам;
- розвиток прикладних досліджень;
- досягнення суттєвого поступу у впровадженні інформаційно-комунікаційних технологій;
- розвиток інновацій, створення сприятливого інноваційного клімату;
- залучення наукової молоді, підтримка талановитих молодих вчених;
- інтеграція науки і освіти;
- розвиток міжнародної співпраці, інтеграція в Європейський дослідницький простір;
- вдосконалення мережі установ Академії, принципів розподілу бюджетного фінансування;
- вирішення соціальних проблем науковців (підвищення оплати праці, забезпечення службовим житлом тощо).
Окрему увагу під час свого виступу академік Анатолій Загородній приділив важливості соціогуманітарних досліджень, без яких, на його глибоке переконання, неможливий повноцінний розвиток держави, зміцнення її незалежності, піднесення національної свідомості українського народу.
В цьому контексті Анатолій Глібович підкреслив високе наукове і суспільне значення унікальних науково-видавничих проектів, реалізованих установами Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, таких як «Енциклопедія історії України», «Енциклопедія сучасної України», «Юридична енциклопедія», «Історія української культури», серія Національних доповідей (зокрема, підготовлені в останні роки праці «Україна: шлях до консолідації суспільства», «Українське суспільство: міграційний вимір», «Євроатлантичний вектор України») тощо.
На думку кандидата в Президенти НАН України, необхідно започаткувати Національну програму гуманітарного розвитку суспільства, чільну роль у реалізації якої мають відіграти учені-соціогуманітарії Академії.
Після виступу Анатолія Загороднього учасники зібрання поставили йому низку запитань, відбулося обговорення перспектив розвитку НАН України. На завершення Анатолій Глібович подякував учасникам за підтримку та високу оцінку його програми.
Інформація та фото: Сектор суспільних наук НОВ Президії НАН України