Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, Інститут надтвердих матеріалів ім. В.М.Бакуля НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 29 жовтня на 82 році пішов із життя видатний учений в галузі матеріалознавства твердих сплавів та надтвердих матеріалів, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Володимир Петрович Бондаренко.
Народився Володимир Петрович 19 січня 1939 року в селищі Грабарі міста Запоріжжя. Після закінчення школи навчався в Київському політехнічному інституті на металургійному факультеті за спеціальністю «Металознавство, обладнання та технологія термічної обробки металів».
Свою трудову діяльність розпочав в ЦКТБ твердосплавного інструменту Держплану УРСР, яке пізніше було реорганізовано в Інститут надтвердих матеріалів Держплану УРСР, згодом – НАН України. Працюючи в Інституті, В.П.Бондаренко пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до заступника директора. За цей час захистив кандидатську та докторську дисертації, отримав вчене звання старшого наукового співробітника та професора. У 1991 році його було обрано академіком Академії інженерних наук України, а у 1992 році – членом-кореспондентом АН України. Останнім часом працював головним науковим співробітником Інституту і завідувачем відділу технології твердих сплавів і композиційних матеріалів.
Наукові дослідження В.П.Бондаренка стосувалися матеріалознавства твердих сплавів і зносостійких композиційних матеріалів. Він виконав фундаментальні дослідження з фізико-хімічних основ виробництва порошкових компонентів твердих сплавів, теорії і практики консолідації дисперсних систем, еволюції складу, форми, розмірів структурних складових при спіканні твердих сплавів і зернистих композитів, впливу легуючих добавок на утворення і властивості карбідного скелету твердих сплавів.
Він зробив значний внесок у триботехнічне матеріалознавство, розробивши узагальнену модель пари тертя з композиційних матеріалів макро- та мікрогетерофазного типів; розвинув теорію дислокацій і механіку руйнування крихких матеріалів та довів можливість одночасного підвищення їхньої міцності і пластичності; запропонував використання прецизійно-контрольованого метано-водневого середовища для виготовлення вольфрамових твердих сплавів, а також екологічно чисті технологічні процеси утилізації та переробки їхніх відходів.
В.П.Бондаренко – автор понад 500 публікацій, у тому числі 5 монографій, 53 авторських свідоцтв та 17 патентів. Серед його учнів 7 кандидатів наук.
Як голова Міжгалузевої науково-технічної ради з питань твердих сплавів та віцепрезидент Асоціації твердосплавних підприємств України Володимир Петрович багато сил і енергії докладав для становлення їх вітчизняного виробництва. Був науковим керівником Державного науково-виробничого під-приємства «Алкон-твердосплав» науково-технологічного концерну АЛКОН НАН України.
Багато років Володимир Петрович був членом редколегій журналів «Сверхтвердые материалы», «Інструментальний світ», «International Journal of Refractory Metals and Hard Materials».
Плідна праця та наукові здобутки Володимира Петровича відзначено державними нагородами і відзнаками. Його нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, відзнаками НАН України «За наукові досягнення» та «За професійні здобутки».
Світла пам'ять про Володимира Петровича назавжди залишиться в серцях тих, хто знав його, довгі роки працював поруч з ним.
Національна академія наук висловлює щирі співчуття рідним, близьким, друзям і колегам Володимира Петровича з приводу непоправної втрати.
Вічна йому пам'ять.