Інститут морської біології НАН України презентує науково-популярне видання – книгу «Секрети Чорного моря», що за підтримки міжнародного проєкту ЄС-ПРООН «Посилення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи» (EMBLAS-Plus) вийшла цього року.
Ідея книги належить члену-кореспонденту НАН України Борису Георгійовичу Александрову, який трагічно загинув у пожежі 4 грудня 2019 року. Спільними зусиллями колег та друзів задум цікаво розповісти про Чорне море було втілено в життя.
До уваги читачів 28 коротких розповідей про різні прояви життя Чорного моря: його історію, ресурси та біорізноманіття, нових поселенців та рідкісні види, можливості марикультури та ін. Поряд із досить простими речами, такими як: «чому море світиться?», чи «звідки у морі осетрові риби?», у книзі розповідається про складні наукові проблеми – хімічний склад моря, розподіл температур та вертикальні міграції планктонних організмів, рівень сірководню.
Із передмови:
«Книга розрахована на широке коло читачів, яким цікаво, як влаштований світ навколо нас, і як можна, просто заглянувши під хвилю, що набігає на берег, дізнатися, які секрети зберігає Море під цією завісою. Не пов’язані одна з одною короткі розповіді відкривають цікаві факти з життя Чорного моря і подібно до шматочків мозаїки складаються в єдине полотно, яке відкриває нам таємниці нашої блакитної планети», – директор ІМБ НАН України доктор біологічних наук Галина Григорівна Мінічева.
Декілька слів про автора книги:
«Борис Александров був унікальною людиною, справжнім вченим, прекрасним і різностороннім дослідником, вірним заповіту своїх вчителів, який цікавився багатьма розділами морських наук. Буквально всі аспекти біології моря Борис Александров знав до найдрібніших деталей. З дитинства він мріяв займатися наукою і втілював свою мрію згідно з усіма канонами класичної школи морських біологів, робив це із задоволенням і особливим, притаманним йому шармом…
Варто зазначити, що Борис Александров разом зі своїм вчителем Ювеналієм Зайцевим, який, на жаль, також пішов з життя на місяць пізніше, були активними популяризаторами науки і доступною мовою пояснювали складні природні процеси та явища, що відбуваються у Чорному морі. Завдяки цим двом небайдужим людям у чорноморських країнах з'явилася велика кількість якісних телевізійних програм, візуальних матеріалів та публікацій про Чорне море. Неможливо переоцінити внесок Ювеналія Зайцева та Бориса Александрова у просвіту широких мас населення.
Ця книга – ще одне підтвердження таланту Б.Г. Александрова. Багато хто вивчав Чорне море, описував цікаві факти і неочікувані явища, але Борису Георгійовичу вдалося зробити це так, що «відірватися» від його розповідей просто неможливо. Його друзі та колеги доповнили і дописали те, що Борис завершити не встиг», – Володимир Мамаєв (Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй).
Книга опублікована на трьох мовах та є некомерційним проєктом.
Видання було презентовано на різних заходах у Одесі та інших містах України, наприклад на Міжнародному книжковому фестивалі «Зелена хвиля» (6 серпня), Міжнародному дні Чорного моря (31 жовтня).
Із усіма главами книги можна ознайомитися на сайті:
http://emblasproject.org/book. За інформацією ІМБ НАН України