Нещодавно вийшов друком свіжий випуск газети “Світ” (№ 41-42 (1125-1126), листопад, 2020 р.). Номер присвячено знаменній події для вітчизняної наукової сфери, яка сталася цієї осені. Зокрема, 3 жовтня 2020 року свою роботу розпочав перший державний інтерактивний Музей науки, що розмістився у Києві на території Національного комплексу «Експоцентр України».
Його створювала команда Малої академії наук України за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України. Серед партнерів – агенції Gres Todorchuk, Fedoriv, MONO Architects та інші.
Музей офіційно відкрив Президент України Володимир Зеленський. «Такий сучасний інтерактивний музей в Україні з’явився – це прекрасно. <…> Розумію, що для когось слова «музей» і «наука» можуть звучати несучасно, як щось нудне, немодне, нехайпове. Та повірте – в цьому місці все інакше. Ви переконаєтеся, що наука – це круто! Наука – в тренді! Наука – це топ!» – прокоментував подію Глава держави.
Президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Загородній поділився враженнями від свого візиту до музею: “Безумовно, враження від відвідування Музею науки Малої академії наук України найприємніші. Такі музеї стають все більш популярними в світі. В Україні ідея створення музею науки обговорювалась вже давно. І я дуже тішуся, що вона нарешті реалізувалася. Я висловлюю велику вдячність ідейним натхненникам, організаторам цього музею – президенту Малої академії наук академіку Станіславу Довгому, директору Малої академії наук Оксену Лісовому, партнерам та всім, хто своєю тісною співпрацею долучився до створення такого унікального простору.
А робота проведена дійсно титанічна. Понад сто двадцять цікавих та інтерактивних експонатів, привезених з різних країн світу, тісна співпраця Малої академії наук України з Міжнародною асоціацією науково-технологічних центрів. За декількома роками кропіткої праці стоїть прекрасна ідея – викликати інтерес до науки, залучити до пізнання світу всіх без винятку, починаючи від наймолодших. Всі експонати створюють можливість для вільної гри, гри, що непомітно перетворюється в освітній процес та захоплює наукою. Музей науки Малої академії наук – це не храм, це майстерня науки, можу сказати напевно”.
Про початок роботи музею в інтерв’ю журналістам газети “Світ” розповів президент Малої академії наук України академік НАН України Станіслав Довгий, зазначивши:“Команда Малої академії наук багато років жила мрією про цей день, про те, що в Україні буде сучасний державний Музей науки. Це була не лише мрія. Ми мали план: знали, що потрібно робити, як робити і з ким робити. І ми пройшли цей шлях до створення музею, хоча було непросто. Спочатку потрібно було сформувати команду. Потім — вивчити світовий досвід, розробити концепцію музею. Далі — знайти приміщення, визначитись з експозиціями, підібрати експонати, вивчити особливості виробництва цих експонатів, попрацювати над технологічними рішеннями, придатними для конкретної будівлі. І найголовніше — віднайти фінансування.
Мені з моїми колегами довелось відвідати понад 150 музеїв науки у всьому світі. З багатьма з них налагодили тісну співпрацю. Також вдалося долучити до проєкту закордонних консультантів з Польщі, США, Канади, Франції, Німеччини, Швеції, які вже мали досвід створення сучасних інтерактивних музеїв науки. До речі, на сьогодні Музей науки МАН вже став членом таких міжнародних мереж як Ecsite (Європейська мережа центрів та музеїв науки), ASTC (Асоціації науково-технологічних центрів), а також ASPAC (Азійсько-Тихоокеанської мережі центрів науки і техніки)”.
Докладно про подію читайте у спецвипуску газети “Світ” (№ 41-42 (1125-1126), листопад, 2020 р.): http://www1.nas.gov.ua/SVIT/Pages/default.aspx