З нового року особам, які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсію, тимчасова соціальна допомога не призначатиметься. Законодавство передбачало, що з січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли пенсійного віку, але не набули відповідного страхового стажу, призначатиметься і виплачуватиметься тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі. Схоже, що з наступного року чимало українців, які досягли 60 років, можуть залишитися і без пенсії, і без такої соціальної допомоги.
Лідія Ткаченко пояснює: «Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, прийнятий у жовтні 2017 року, запровадив прив’язку призначення пенсії за віком до тривалості стажу. Тобто потрібно не лише досягти пенсійного віку (з наступного року — 60 років для чоловіків і жінок), а ще й виконати додаткові стажеві вимоги, які до того ж підвищуються щороку. Щоб пом’якшити сприйняття цієї реформи, було запроваджено тимчасову державну соціальну допомогу. Постановою Кабміну було визначено, що вона призначається органами соцзахисту у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року непрацюючим особам, які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату. Тобто їм не вистачає стажу за новими вимогами, та все ж вони мають не менш як 15 років стажу. Законодавство передбачало, що така допомога призначатиметься і виплачуватиметься до досягнення особою віку, з якого вона набуває право на призначення пенсії. Максимальний розмір такої соцвиплати до 1 грудня становив 1712 гривень, опісля — 1769 гривень».
Учена також додає: «Але в будь-якому разі, люди, яким уже призначено таку державну соціальну допомогу, зможуть її отримувати, поки не досягнуть віку, коли набудуть право на призначення пенсії за віком (в 63 або 65 років). Тобто тим, хто встиг оформити соціальну допомогу до кінця 2020 року, виплачуватимуть її ще 3 — 5 років. Принаймні це випливає із законодавства. Але що буде на практиці — сказати важко. (...) У 2021 році, щоб отримати пенсію за віком в 60 років, потрібно мати не менш як 28 років стажу. У 63 роки можна отримати пенсію зі стажем від 18 до 28 років, у 65 років — зі стажем від 15 до 18 років. Якщо стаж менший як 15 років, пенсія за віком не призначається, але по досягненні 65 років можна звернутися в органи соціального захисту за державною соціальною допомогою для осіб, які не набули права на пенсію (це аналог соціальної пенсії). Розмір такої допомоги дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1 грудня — 1769 грн). Українцям, які не матимуть необхідного страхового стажу, доведеться або далі працювати, щоб заробити стаж, або ж просто чекати, коли їм виповниться 63 чи 65 років. Можна ще докупити стаж, сплативши за недостатні місяці подвійний мінімальний внесок (за даними Пенсійного фонду України, у 2020 році рік стажу обійдеться у 26 400 гривень, у 2021 році — 31 680 грн.)».
Докладніша інформація За інформацією ресурсу «Експрес»