З глибоким сумом сповіщаємо, що 15 грудня 2020 року на 70-му році пішов із життя відомий вчений у галузі систем трубопровідного пневмотранспорту, геотехнологій, теплоенергетики, заступник директора, завідувач відділу Інституту геотехнічної механіки ім. М.С.Полякова НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії НАН України ім. С.П.Тимошенка, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України
Олексій Іванович ВОЛОШИН
Олексій Іванович створив фундаментальну теорію двофазних потоків «газ – тверді частки» у полі дії віброаеродинамічних сил та механіки пневмотранспортування сипких матеріалів. На її основі сформовано новий напрям в галузі розроблення пневмотранспортного гірничого обладнання нового технічного рівня – створення малогабаритних, економічних, високоефективних вібропневмотранспортних машин безперервної та циклічної дії, які призначені для залишення порід у виробленому просторі шахт, у тому числі у вигляді бутових смуг високої щільності для забезпечення ефективного підтримання виїмкових штреків. Комплекси обладнання, оснащені ежекторними машинами безперервної дії, пройшли широкомасштабні випробування та рекомендовані до впровадження на підприємствах гірничодобувної промисловості України.
У галузі геотехнологій під керівництвом О.І. Волошина та за його безпосередньої участі розроблено принципово нову методологію визначення раціональних технологічних параметрів ведення гірничих робіт у процесі відпрацювання похилих вугільних пластів. Вона вперше дала змогу комплексно враховувати зв’язок та взаємовплив 36 гірничо-геологічних та гірничотехнічних показників та факторів, які мають безпосередній чи побічний вплив на ефективність ведення гірничих робіт. Методологія реалізована у вигляді програмно-технологічного комплексу «Технологія стратегічного планування розвитку гірничих робіт» та дозволяє визначати раціональні технічні й технологічні параметри для кожної видобувної ділянки, які забезпечують збалансоване сполучення навантаження на очисний вибій, дотримання правил безпеки з максимально можливими економічними показниками роботи шахти. Широкомасштабна апробація технології на шахтах Західного та Центрального Донбасу показала її високу виробничу та економічну ефективність.
У галузі теплоенергетики розроблено математичну модель турбулентного руху неізотермічних нагрітих закручених газових потоків, які вміщують тверді частки, що горять, з урахуванням змін їхньої маси та теплообміну газової фази з фазою твердих часток і хімічних змін у газових потоках. На базі отриманих результатів розроблено новітню технологію спалювання низькосортного вугілля в котлах теплових електростанцій на основі використання високотемпературного термодинамічного реактора. Встановлено нові закономірності хімічних процесів у реакторі в частині визначення впливу дисперсного складу аеросуміші на швидкість запалювання та горіння; визначено хімічний склад продуктів реакцій, температуру та аеродинамічні характеристики реактора.
Для використання у ракетно-космічному комплексі та в інших галузях промисловості спільно з Державним підприємством «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» виконано комплекс робіт зі створення принципово нових, прецизійних засобів контролю герметичності порожнистих виробів, які працюють в умовах надлишкового тиску.
Розроблено математичну модель оцінки герметичності порожнистих виробів на основі використання основних закономірностей молекулярно-кінетичної теорії з урахуванням взаємовпливу тиску, температури, об’єму та типу контрольного інертного газу. В результаті реалізації моделі створено прилад контролю герметичності за методом фіксованих об’ємів, який є найбільш досконалим засобом безбарокамерної перевірки герметичності за спадом тиску. Прилад дозволяє реєструвати малі градієнти тиску та температури.
За багаторічну та плідну працю в гірничій галузі О.І. Волошина було нагороджено почесними знаками «Шахтарська слава» І, ІІ, III ступенів. У 2012 році Європейською академією природничих наук його нагороджено орденом «Золотий орел з короною».
Чимало сил та енергії Олексій Іванович віддавав науково-організаційній роботі. Був членом експертної ради Вищої атестаційної комісії України, спеціалізованої вченої ради Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки, директором науково-інженерного центру «Екологія-Геос» Українського відділення міжнародного центру наукової культури «Всесвітня лабораторія», академіком Транспортної академії України.
Наукові та навчально-методичні праці О.І. Волошина застосовуються у навчальному процесі Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» для підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів за напрямами «Інженерна механіка» та «Гірництво». Він був заступником головного редактора міжвідомчого збірника наукових праць «Геотехнічна механіка», членом редакційної колегії збірника наукових праць «Розробка родовищ», головою Державної екзаменаційної комісії Національного гірничого університету.
Наукова громадськість, колеги, друзі та учні щиро сумують з приводу смерті Олексія Івановича та висловлюють співчуття його рідним і близьким.