27 листопада 2020 р. у музеї історії Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» розпочав роботу науковий семінар «Патонівська школа та науково-технічний прогрес». Захід присвячено пам’яті академіка Бориса Євгеновича Патона – Президента Національної академії наук України, директора Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, Героя України, гідного продовжувача справи свого батька – Євгена Оскаровича Патона, засновника славетної «патонівської» школи.
Семінар було організовано за підтримки ректора Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» члена-кореспондента НАН України Євгена Сокола, Президії Академії військово-історичних наук і козацтва, Всеукраїнської громадської організації «Товариство зварників України» за ініціативою аспіранта Павла Ситникова.
Під час роботи семінару була представлена також виставка бібліографічних видань родини Патонів, наукових видань «патонівців», архівних фотоматеріалів та фалеристичних експонатів.
Проректор з наукової роботи професор Андрій Марченко у своєму вітальному слові відмітив вагомий внесок Бориса Євгеновича Патона у розвиток як вітчизняної, так і світової науки. Він підкреслив особливу актуальність питання розробки технологій зварювання в космосі, під водою та в медицині, висловив вдячність долі за можливість особистого знайомства та роботи з цією надзвичайною людиною.
Проректор з наукової роботи професор Андрій Марченко |
З доповідями виступили представники кафедри зварювання – професори Віталій Дмитрик та Микола Єфіменко. Віталій Дмитрик розповів про ініціативу Бориса Євгеновича відродити кафедру зварювання в Харківському політехнічному інституті, налагодити підготовку висококваліфікованих інженерів-зварників.
Професор Віталій Дмитрик |
Микола Єфіменко у своїй доповіді згадав спільну роботу з Інститутом електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України, період роботи на заводі ім. В.Г. Малишева.
Професор Микола Єфіменко |
Також виступив аспірант кафедри зварювання Павло Ситников з доповіддю «Життєвий та творчий шлях Євгена Оскаровича та Бориса Євгеновича Патона, спільне значення їх творчої спадщини». Він розповів про історію родини Патонів, цікаві факти їх життя, роботи та внеску до науки, продемонстрував унікальні фотоматеріали.
Аспірант кафедри зварювання Павло Ситников |
Президент Академії військово-історичних наук і козацтва професор Андрій Кіпенський зазначив необхідність збереження дійсності історії, неприпустимості її переробки та викривлення, а необхідності збереження її автентичності.
Президент Академії військово-історичних наук і козацтва професор Андрій Кіпенський |
10 грудня 2020 р. роботу семінару було продовжено у Науково-технічній бібліотеці університету. До участі було запрошено представників наукових та громадських організацій, промислових підприємств, викладачів університету та студентів кафедри зварювання. Одним з головних експонатів виставки став портрет академіка Бориса Євгеновича Патона, виконаний відомою харківською художницею Антоніною Анорічєвою-Єрьомко.
Із доповіддю про історію формування всесвітньо відомої «патонівської» наукової школи виступив аспірант кафедри зварювання Павло Ситников. Він також передав до фонду бібліотеки цінний подарунок – наукове видання «Сучасне матеріалознавство XXI сторіччя».
Під час заходу також виступили старший науковий співробітник Інституту радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України Віктор Єрьомко, професор Олександр Сердюк, голова комітету з комерціалізації наукових досліджень та інноваційних технологій регіональної торгово-промислової палати Петро Шевченко, інженер та винахідник Віктор Кривчиков.
За інформацією НТУ «Харківський політехнічний інститут»