«Урожай» біомаси раувольфії зміїної в лабораторії ІМБГ НАН України.
Фото науковиці ІМБГ, к.б.н. Вікторії Пєшкової |
Завдяки розробкам вчених Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України створено три нові дієтичні добавки.
Вони містять біологічно активні речовини надзвичайно рідкісних лікарських рослин, які в Україні не ростуть, – раувольфії зміїної та унгернії Віктора.
Науковці Інституту розробили технологію вирощування біомаси з унікальним складом алкалоїдів, якого немає у природній рослині. Ці алкалоїди можна виділити і використовувати для медичних потреб.
На сьогодні у відділі генетики клітинних популяцій ІМБГ НАН України під керівництвом доктора біологічних наук Віктора Кунаха можуть отримувати кілограмові кількості біомаси раувольфії зміїної та унгернії Віктора. Цей напрям досліджень підтримала держава: Інститут отримав грант «Розробка засад біотехнологічного виробництва нових гіпотензивних і протиаритмічних алкалоїдів раувольфії зміїної» від Національного фонду досліджень України.
У відділі біомедичної хімії під керівництвом доктора хімічних наук Сергія Ярмолюка провели аналіз хімічного складу біомаси раувольфії зміїної та унгернії Віктора, розробили методики виділення з біомас біологічно активних речовин. Значну увагу приділили добору трав, які входять до складу дієтичних добавок, щоб отримати потрібний біологічний ефект і виключити побічну дію.
Створення нових дієтичних добавок – ще один крок науки в реальне життя, назустріч людям.
Дві нові рослинні добавки, розроблені вченими ІМБГ НАН України, – на основі раувольфії зміїної. Це простатонормін, що сприяє нормалізації функції передміхурової залози і сечового міхура, а також сонормін, що допомагає нормалізувати функцію нервової системи, покращити якість сну та й загалом зменшити психоемоційне напруження.
Ще один фітопрепарат – вікторін – базований на цілющих властивостях високогірної рослини унгернії Віктора. Вікторін підвищує імунітет та сприяє загальному зміцненню організму.
Докладніше про раувольфію зміїну та наукову роботу з її біомасою:
https://www.facebook.com/IMBGNASU/posts/2878772145773673 За інформацією ІМБГ НАН України