Президія Національної академії наук України, Відділення загальної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 7 квітня 2021 року на 84-му році життя помер визначний вчений-зоолог, Заслужений діяч науки і техніки України
член-кореспондент НАН України
Ігор Андрійович Акімов
Ігор Андрійович Акімов народився 19 липня 1937 р. у м. Києві. У 1960 р. закінчив біологічний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка, у тому ж році вступив до аспірантури цього університету, в якому з 1963 р. продовжив свій трудовий шлях. З 1966 р. його наукова діяльність нерозривно пов’язана з Інститутом зоології АН УРСР, де він пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до завідувача відділу та директора інституту. У 1965 р. І.А. Акімов захистив кандидатську, а в 1979 р. – докторську дисертацію. В 1990 р. його було обрано членом-кореспондентом АН УРСР, у 1997 р. присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
І.А. Акімов – визначний український вчений-зоолог, який зробив вагомий внесок у біологічну науку, зокрема, у такі галузі, як акарологія, паразитологія, морфологія та еволюція безхребетних тварин, екологія та охорона природи. Ним розроблено і обґрунтовано концепцію еволюційної і адаптивної тотожності функціональних ефектів, що виникають на різній морфологічній основі і при різних модусах органогенезу. В аспекті цієї концепції було побудовано ієрархію рівнів адаптацій у відповідності до різних таксономічних рангів.
І.А. Акімов дав еколого-фізіологічне обґрунтування напрямів еволюції різних систем органів акароїдних кліщів і показав еколого-фізіологічні основи шкодочинності цих членистоногих.
Вивчення біологічних особливостей хижих, паразитичних і рослиноїдних кліщів дозволило І.А. Акімову разом із своїми учнями на основі принципу спільного використання слабо конкуруючих через відмінність життєвих стратегій двох видів хижаків проти одного виду шкідника обґрунтувати принципи добору і застосування кліщів-акарифагів, перспективних для біологічного методу захисту рослин.
І.А. Акімов проявив себе й як талановитий організатор науки. З 1987 року до останньої хвилини життя він очолював Інститут зоології ім.І.І. Шмальгаузена НАН України та багато років завідував відділом акарології Інституту.
Ігор Андрійович є автором понад 250 публікацій, у числі яких 7 монографій. Багато уваги він приділяв підготовці наукових кадрів. Учнями Ігоря Андрійовича підготовлені й успішно захищені 26 дисертацій, з яких дві – докторські.
Він постійно та неустанно працював. Його життєвий шлях – взірець відданості улюбленій справі. Всі, кому довелося спілкуватися з Ігорем Андрійовичем, знали його як енергійну, чуйну людину, повністю віддану своїй справі, здатну зрозуміти, підтримати й прийти на допомогу.
Друзі, колеги й учні Ігоря Андрійовича Акімова із глибокою вдячністю завжди пам’ятатимуть цю яскраву, непересічну особистість і шануватимуть його внесок у розвиток біологічної науки.
Вічна і світла йому пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення загальної біології НАН України