Фото: Укрінформ |
26 серпня 2021 року в інформаційному агентстві “Укрінформ” відбулася пресконференція «Презентація результатів дослідження «Роль українського споживача в економіці та важливість використання РРО для простежуваності продукції на ринку та захисту споживчих прав», організатором якої виступив Інститут економіко-правових досліджень (ІЕПД) ім. В.К. Мамутова НАН України.
Результати дослідження представили директор ІЕПД ім. В.К. Мамутова НАН України член-кореспондент НАН України В.А. Устименко і співробітник Інституту А.І. Лига.
Участь у пресконференції також взяли начальник управління реформування системи державного контролю та захисту прав споживачів департаменту регуляторної політики та підприємництва Міністерства економіки України Т.В. Гринчук, начальник відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби України О.В. Кобельков, представники ЗМІ.
Під час презентації В.А. Устименко розповів про причини наукового інтересу до тематики проведеного дослідження, які полягають у розумінні важливості споживачів для розвитку економіки та захисту їх прав. Він відзначив, що питання прозорості розрахунків та гарантії захисту прав споживачів є світоглядними, важливі для європеїзації України, визначені в Угоді про асоціацію з ЄС.
Представляючи результати дослідження, А.І. Лига відзначив, що частка українських споживачів у 2020 році становила 73,4% ВВП за витратами. Це складає 3 трлн. 79 млрд. грн. у грошовому еквіваленті, що робить їх найбільшими інвесторами української економіки. Також українськими споживачами сплачено до державного бюджету України в 2020 році 416 млрд. грн., що складає 37.6% всіх надходжень або 47.4% всіх сплачених податків. Відповідно це дозволяє вважати їх одним із головних наповнювачів бюджету в Україні. Частка споживачів могла бути більшою, адже за проведеними на підставі даних Держстату розрахунками за методом «витрати населення – роздрібний товарообіг» визначено, що у 2020 році розмір тіньової економіки сягнув майже 31%, або 1 трн. 870 млрд. грн. у грошовому вимірі. Розмір контрабанди в Україну, розрахований на підставі даних Держстату та Міністерства фінансів України, склав у 2020 році понад 470 млрд. грн.. Приблизно схожі обсяги має торгівля контрафактними та безобліковими виробами, що неофіційно вироблено в Україні. У той же час, як зауважив А.І. Лига, права споживачів, які є головними інвесторами та наповнювачами бюджету в Україні, постійно порушуються, прямі витрати споживачів від безоблікової торгівлі оцінюються в 37.5 млрд. грн, а непрямі витрати приблизно в 1 трлн. грн. Всі ці втрати переважно є наслідком безоблікової торгівлі засилля ринку контрафактною та контрабандною продукцією. Він відмітив, що тіньова економіка існує лише там де є можливість для «тіні», тобто там, де немає чесних та прозорих розрахунків, які дозволяють відслідкувати весь «ланцюг» постачання від виробника чи імпортера до споживача, тому через використання РРО потрібно просто «включити світло» для української економіки.
Підсумовуючи результати дослідження, В.А. Устименко звернув увагу на відсутність гарантованого захисту прав споживачів через недостатню прозорість розрахунків на споживчому ринку, яка шкодить і споживачу, і державі, і добросовісному бізнесу. Також були запропоновані напрями вдосконалення діючого законодавства для усунення зазначених вище вад правового поля України.
Більш детально з результатами дослідження можна ознайомитись
на сайті Інституту. Додатково з теми:
Новина по сайті ІА “Укрінформ” За інформацією ІЕПД ім. В.К. Мамутова НАН України