21 вересня 2021 року Президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Вячеслав Богданов та академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік Вадим Локтєв відвідали Інститут магнетизму НАН України та МОН України.
На початку візиту директор Інституту магнетизму професор Олександр Товстолиткін ознайомив гостей зі станом справ та діяльністю Інституту. Він охарактеризував структуру, кадровий склад, експериментальні можливості та результати досліджень, що виконуються в Інституті, окреслив перспективи розвитку установи.
Після цього гості ознайомилися з експериментальними можливостями та результатами роботи науковців Інституту.
Про особливості роботи обладнання та результати досліджень у відділі фізики плівок розповів старший науковий співробітник відділу кандидат фізико-математичних наук Віталій Невдача. Гостям було представлено високовакуумну установку “VU-2M”, яка призначена для виготовлення складних магнітних наноструктур й оснащена трьома джерелами електронно-променевого випаровування металевих, напівпровідникових і діелектричних матеріалів, системами безмасляної відкачки, контролю товщини та швидкості осаджування шарів матеріалів та температури підкладок, напускання робочих газів, зміни підкладинок. Все це дозволяє отримувати високоякісні сучасні плівкові наноструктури для різноманітного практичного застосування.
Після цього гостей було ознайомлено з лабораторним комплексом дослідних установок для проведення експериментів в умовах високих тисків та температур. Було наголошено, що лабораторний комплекс має унікальні параметри для проведення експериментальних досліджень, а саме: можливість одночасного виконання робіт в кількох (до шести) камерах високого тиску; контрольованої термообробки в умовах ізостатичного пресування; незалежного контролю температури, тиску і часу витримки в кожній камері. З використанням можливостей комплексу проводиться вивчення впливу гарячого ізостатичного пресування на механічні характеристики матеріалів, гідротермальний синтез магнітних наночастинок та композитних структур для потреб електроніки та медицини. Обговорюється можливість дослідження процесів, які відбуваються в умовах одночасної дії високих тисків і температур для вирішення завдань геологічного комплексу. Важливо, що цією унікальною низкою приладів користуються для своїх вимірювань співробітники Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України, Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України й інші.
|
Ще одним важливим об’єктом, з роботою якого ознайомилися гості Інституту, став Центр колективного користування приладами, який включає в себе спектрометр електронного парамагнітного резонансу Bruker ELEXSYS E500 та атомно-силовий мікроскоп "Solver PRO-m".
Про результати досліджень, які проводяться на базі спектрометра ELEXSYS E500, розповів завідувач відділу теорії магнітних явищ і магнітної динаміки конденсованих середовищ доктор фізико-математичних наук Володимир Голуб. Серед іншого було підкреслено переваги резонансних методик для дослідження композитних систем та наноструктур. На відміну від більшості методик, які дають інтегральну картину щодо поведінки фізичних параметрів матеріалу, резонансні методики дозволяють прослідкувати поведінку кожного з компонентів (фаз) окремо. З використанням спектрометра ведуться дослідження, спрямовані на розроблення керованих елементів наноелектроніки та спінтроніки. Налагоджено тісне співробітництво з вітчизняними та закордонними науковими установами.
|
З можливостями атомно-силового мікроскопу поважних гостей ознайомила вчений секретар Інституту кандидат фізико-математичних наук Ірина Шарай. Атомно-силова мікроскопія є потужним інструментом дослідження, яка дає можливість візуалізувати процеси, що відбуваються на поверхнях матеріалів. Унікальністю приладу "Solver PRO-m" (з магнітною приставкою) є можливість спостерігати процеси у магнітному полі в діапазоні від 0 до 0,2 Тл. Здійснюється плідна співпраця з іншими установами НАН України та МОН України на підставі відповідних Договорів. У результаті спільних досліджень біологічних об’єктів з кафедрою біоінформатики Національного технічного університету «КПІ імені Ігоря Сікорського» та Інститутом експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України було отримано патенти на методику діагностики ракових захворювань.
З дослідженнями, які проводяться у відділі фізики мезо- та нанокристалічних магнітних структур, гостей ознайомив виконувач обов’язків завідувача відділу доктор фізико-математичних наук Роман Верба. Серед іншого, було окреслено напрям теоретичних та числових досліджень магнітної динаміки у мікро- та наноструктурах, на основі яких, зокрема, в Інституті проводиться розроблення принципів створення новітніх пристроїв спін-хвильової електроніки та магноніки з широкими функціональними можливостями.
На завершення візиту гості обговорили з керівництвом Інституту нагальні проблеми організаційно-виробничого характеру та окреслили шляхи їх вирішення.
У процесі обговорення було підкреслено, що Інститут магнетизму Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України є провідною науково-дослідною установою, в якій успішно проводяться як фундаментальні дослідження, так і розробки прикладного характеру. Діяльність установи спрямована на розвиток знань у сфері фундаментальних основ фізики магнітних явищ та фізики конденсованих середовищ; дослідження магнітних наноструктур для потреб наноелектроніки, спінтроніки та біомедичних застосувань; розроблення технологій магнітного неруйнівного контролю й діагностики функціональних і конструкційних матеріалів. Подвійне підпорядкування установи дає змогу охопити важливі напрями, які відносяться до сфери діяльності МОН України, зокрема проведення досліджень в галузі проблем науки та освіти.
За інформацією Відділення фізики і астрономії НАН України