13 жовтня 2021 року під головуванням Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього у режимі відеоконференції відбулося чергове засідання Президії НАН України.
Під час засідання було заслухано дві доповіді.
Із теми «Відеосистеми реального часу з елементами штучного інтелекту» виступив завідувач відділу Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАН України академік Віталій Боюн.
Він зазначив, що на відміну від традиційних відеокамер, безліч зразків яких випускаються сотнями фірм, створені в Інституті кібернетики відеокамери орієнтовані на автоматичну роботу в системах реального часу (системи комп’ютерного зору, автоматизація виробничих процесів, контроль якості продукції, робототехніка, системи військового й оборонного призначення, медико-біологічні та наукові дослідження тощо). При цьому у відеосистемі закладено елементи штучного інтелекту, властиві зоровому аналізатору людини.
Останнім часом в Інституті досліджено структурні особливості побудови і принципів організації нейронної мережі сітківки ока людини як прототипу для створення перспективних систем комп’ютерного зору. Це дало можливість створити узагальнену динамічну модель процесів пошуку об’єктів у зображенні, слідкування за ними у відеопослідовності, здійснювати їх класифікацію та розпізнавання, на 2-3 порядки підвищити продуктивність і ефективність систем комп’ютерного зору, розширити їхні функціональні можливості.
Також в Інституті кібернетики створено інтелектуальні відеокамери на базі мікроконтролера, мікрокомп’ютера та програмовних логічних інтегральних схем різної продуктивності і вартості, які можуть бути запрограмовані для розв’язання конкретної задачі. Зараз вони застосовуються при створенні системи мобільного відеонагляду дорожньої і придорожньої обстановки, розпізнавання номерів авто та облич спільно з партнером ТОВ «Магнітприлад» (м.Канів). Напрацьовано низку методів і алгоритмів виділення руху об’єктів, траєкторії руху, небезпечних ситуацій у натовпі тощо. Пристрій для пошуку об’єкта в зображенні в умовах завад за контурними ознаками та слідкування за ним передано для впровадження на ДП «Фотоприлад» Укроборонпрому.
Крім цього, науковцями запропоновано різні технології для подальшого значного підвищення продуктивності відеосистем з елементами штучного інтелекту.
В обговоренні доповіді взяли участь генеральний директор ТОВ «Магнітприлад» Ярослав Федорин, головний науковий співробітник Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Міністерства оборони України доктор технічних наук Анатолій Довгополий, завідувач відділу Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України доктор технічних наук Володимир Борисенко та академік-секретар Відділення інформатики НАН України академік Олександр Хіміч.
Далі було заслухано доповідь голови Ради з космічних досліджень НАН України академіка Ярослава Яцківа та начальника Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України (НЦУВКЗ) кандидата технічних наук Володимира Присяжного «Про співпрацю Національної академії наук України та Державного космічного агентства України зі створення Системи контролю та аналізу космічної обстановки».
Створення та оперативне функціонування сучасної Системи контролю і аналізу космічної обстановки (СКАКО) є вкрай актуальним завданням для України. З досвіду передових країн світу, які вже створили СКАКО або Систему космічної обізнаності (СКО), відомо, що така система включає наземні та супутникові засоби спостережень. До наземного сегмента СКО входять станції оптичних, радіоастрономічних та радіолокаційних спостережень, а до космічного сегмента – спеціалізовані космічні апарати для спостережень об’єктів навколоземного простору та дистанційного зондування Землі.
В Україні через неналежне фінансування загальнодержавних космічних програм створення розвиненої СКАКО виявилося складним завданням. Тому НАН України спільно з установами астрономічного профілю МОН України започаткувала створення системи оптичних спостережень об’єктів навколоземного космічного простору, яка отримала назву УМОС – Українська мережа оптичних станцій. Згодом до активної діяльності зі створення СКАКО долучився НЦУВКЗ, створивши нові станції оптичних спостережень та здійснивши тестові випробування радарних систем.
Сьогодні налагоджено тісну співпрацю між установами НАН України, МОН України та ДКА України зі створення та функціонування УМОС – оптичної підсистеми СКАКО.
Зокрема, 4 жовтня 2021 року відбулася унікальна подія – введено у дослідну експлуатацію радіоастрономічний комплекс РТ-32. Цей телескоп працюватиме в Європейській РНДБ мережі, а його додатковий ресурс використовуватиметься для дослідження космічної погоди і навколоземного космічного простору. Від Національної академії наук України координатором робіт виступає Радіоастрономічний інститут НАН України. Подальша співпраця ДКА України та НАН України планується щодо використання радіоастрономічних інструментів у м.Золочів (радіотелескопів РТ-32 та РТ–20) для створення радіолокаційної системи спостереження близького космосу.
Наступним етапом співробітництва між НАН України, МОН України та ДКА України має бути розширення підсистеми УМОС і розроблення положення про СКО.
В обговоренні доповіді взяли участь заступник начальника з розвитку та випробування Національного центру управління та випробувань космічних засобів Поіхало Анатолій Віталійович та директор НДІ «Миколаївська астрономічна обсерваторія» Олександр Шульга.
Далі було розглянуто низку кадрових і поточних питань.