Науковий співробітник відділу археології кам’яної доби Інституту археології НАН України кандидат історичних наук Дмитро Гаскевич пояснює: «Зараз ми розкриваємо культурний шар палеолітичної доби, якому близько 22 тисяч років. Приблизний вік можна визначити насамперед за глибиною наших розкопок. Наприклад, зараз ми уже десь на восьмому метрі від початкового шару. Чим глибше копаємо, тим давніші знахідки».
По завершенню експедиції її керівниця, завідувачка відділу «Археологічний музей» Інституту археології НАН України кандидатка історичних наук Лариса Кулаковська зауважила: «Перше – це те, що наразі ми досліджуємо зовсім іншу ділянку, ніж раніше. Швидше за все, це місце, де первісні люди обробляли туші тварин – розчленовували, білували, зрізали м’ясо тощо. До такого висновку ми дійшли через те, що тут мало кремінних пам’яток і багато фауни. Поселення не однотипне, воно має певні свої ділянки. В одному місці у них було вогнище, можливо, якісь споруди, десь обробляли кремінь, виготовляли якісь речі тощо. Другий момент – під час нинішньої експедиції ми знайшли другу щелепу мамонта, першу знайшли тут у 2019 році. І швидше за все, це один і той же мамонт. Попередня щелепа була такою ж: у ній один зуб витискав інший. Це свідчить про те, що мамонт помер або його вбили у процесі заміни зубів. Це вже матеріал для палеонтологів. Третій момент – ми знайшли ріг, і не виключено, що є ще кістки шляхетного оленя. Існування цієї тварини свідчить про те, що тут були широколистяні ліси й був якийсь невеличкий період потепління. Хоча сама стоянка, усі її шари свідчать про те, що люди приходили сюди у найбільш холодний період. Таких стоянок, які існували у період максимального зледеніння, небагато. І ось у такий час люди приходили у долину Дністра, де був свій мікроклімат. Четверте – археологічні знахідки, які ми тут знайшли – скребки, якими обробляли шкіру, і різці, якими розрізали м’ясо, дерево та кістку. Крім того, ми знайшли залишки мінімум трьох особин північного оленя, який був характерним для цього регіону та того періоду. Ми знайшли кістки, які були з м’ясом. Очевидно, ці рештки первісні люди приносили після полювання та брали собі м’ясо на харчування».
Кожна із знахідок в таких експедиціях дає змогу науковцям дізнатися про життя, побут, спосіб життя людей, які населяли ці краї десятки тисяч років тому.
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією ресурсу «Укрінформ»