Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 26 жовтня 2021 року на 80-му році життя після тривалої хвороби помер відомий учений у галузі металургії, член наглядової ради Донецького національного технічного університету, Заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки та в галузі освіти, Герой України, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Анатолійович Мінаєв.
Олександр Анатолійович народився 17 липня 1942 р. у м. Сєров Свердловської області. Після закінчення середньої школи в 1959 р. розпочав трудову діяльність на Єнакіївському металургійному заводі.
Після закінчення у 1965 р. металургійного факультету Донецького політехнічного інституту (нині Донецький національний технічний університет) працював інженером, асистентом, старшим викладачем, доцентом, а згодом деканом металургійного факультету, отримав звання професора, очолював кафедру обробки металів тиском. У 1989 – 2014 рр. О.А. Мінаєв працював ректором Донецького національного технічного університету.
Сукупність науково-дослідних робіт Олександра Анатолійовича становить новий науковий напрям – теоретичні та експериментальні дослідження суміщених металургійних процесів. Він розробив теоретичні основи контрольованої прокатки вуглецевих і низьколегованих сталей, які ґрунтуються на нових принципах класифікації поєднання процесів гарячої пластичної деформації й термічного оброблення (за класифікаційну ознаку О.А. Мінаєв запропонував приймати вид фазового перетворення, а не послідовність технологічних операцій). Його дослідження мають велике значення для пізнання молекулярно-кінетичних закономірностей формування структури сталей широкого призначення за різних видів температурно-деформаційного впливу на метал і були покладені в основу нових технологій виробництва металопродукції (безперервнолитої заготовки й прокату), процесу «прокатка-поділ», процесу прокатки листа у багаторядних клітях тощо. О.А. Мінаєв брав активну і безпосередню участь у великих комплексних дослідженнях із розроблення ресурсозберігаючих технологічних сумісних циклів металургійного виробництва конкурентоспроможних металовиробів.
Значним є внесок Олександра Анатолійовича у науково-педагогічній царині, зокрема він активно і успішно працював над створенням науково-методичного обґрунтування та впровадження у навчальний процес інноваційних технологій навчання і виховання, що забезпечують значний внесок у розвиток інтеграції вітчизняної вищої освіти в європейський та світовий простір. Підготував двох докторів та 21 кандидата наук.
З-під його пера вийшло понад 450 наукових праць, в тому числі 10 монографій і 5 підручників, 45 наукових праць надруковано в зарубіжних виданнях, оформлено понад 90 авторських свідоцтв та патентів.
О.А. Мінаєв був членом Європейського товариства інженерної освіти (SEFI), Міжнародної мережі інженерної освіти і дослідження (INEER), Всесвітнього конгресу з інженерної освіти (ICCE), почесним доктором ряду університетів.
Олександру Анатолійовичу Мінаєву у 2012 році присвоєно почесне звання «Герой України», його було нагороджено орденами Держави, князя Ярослава Мудрого V ступеня, «За заслуги» ІІ ступеня, Почесною відзнакою Президента України.
Світла пам’ять про Олександра Анатолійовича назавжди залишиться в серцях тих, хто знав його, довгі роки працював поруч із ним. Для своїх учнів, колег та наступних поколінь вчених він завжди буде прикладом щирої відданості науці, творчої цілеспрямованості, уміння вести за собою й захоплювати ідеями, великої працездатності та служіння на благо науки і Батьківщини.
Висловлюємо глибокі щирі співчуття рідним і близьким Олександра Анатолійовича, його колегам та учням.