Міжвідомчий науково-технічний онлайн-семінар «Стан та перспективи океанографічного і гідрографічного вивчення морського (річкового) середовища в інтересах навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства» (далі – науково-технічний семінар), організаторами якого виступила Державна установа «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» за сприяння Центру навігації, гідрографії та гідрометеорології, а також Пошуково-рятувальної служби Військово-Морських Сил Збройних Сил України, відбувся 22 листопада 2021 року.
Відкрив семінар директор ДУ «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» член-кореспондент НАН України О.А. Щипцов, який розповів про головні напрями співробітництва НАН України та Військово-Морських Сил ЗС України в галузі океанографії та гідрографії.
Позитивним прикладом такого співробітництва є співпраця ДУ «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» з Центром навігації, гідрографії та гідрометеорології, а також Пошуково-рятувальною службою Військово-Морських Сил ЗС України у рамках виконання науково-дослідних робіт Цільової науково-технічної програми оборонних досліджень НАН України та раніше підписаних угод про науково-технічне співробітництво.
О.А. Щипцов презентував учасникам науково-технічного семінару концепцію цільового комплексного проєкту «Океанографічне і гідрографічне вивчення морського та річкового середовища в інтересах підвищення ефективності навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства» (далі – Проєкт), як важливої складової майбутньої програми Військово-Морських Сил ЗС України, яка формується.
Доповідач наголосив, що відповідно до положень Морської доктрини України до 2035 року одним із напрямів розвитку науково-технічного потенціалу є організація комплексних морських експедицій.
У зв’язку з цим, Проєктом передбачено реалізацію конструктивного принципу наукової діяльності в галузі океанографії – систематичне проведення експедиційних досліджень є базисом ефективного виконання наукових досліджень морського середовища. Планується, що океанографічне і гідрографічне вивчення Чорного моря, басейнів річок Дніпро та Дунай буде здійснюватися з використанням українських спеціалізованих та науково-дослідницьких суден, зокрема НДС «Гідробіолог» НАН України.
Науково-дослідницьке устаткування і технічні засоби вивчення морського середовища суднового науково-дослідницького комплексу НДС «Гідробіолог» НАН України |
У ході науково-технічного семінару учасники заходу обговорили та схвалили в цілому положення концепції Проєкту. З відповідними доповідями та повідомленнями, зокрема виступили:
-від ДУ «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» – заступник директора з наукової роботи доктор географічних наук А.Ю. Гордєєв, завідувач відділу панорамних акустичних систем кандидат геологічних наук С.Г. Федосеєнков, науковий співробітник відділу панорамних акустичних систем кандидат фізико-математичних наук О.І. Шундель, в.о. ученого секретаря Г.С. Стефанов;
-від Військово Морських Сил ЗС України – контр-адмірал запасу І.В. Тимчук, начальник Центру навігації, гідрографії та гідрометеорології Військово-Морських Сил Збройних Сил України Р.В. Гончаренко, т.в.о. начальника Пошуково-рятувальної служби Військово-Морських Сил Збройних Сил України Л.І. Бурлака, начальник гідрометеорологічного відділу – начальник гідрометеорологічної служби Центру навігації, гідрографії та гідрометеорології Військово-Морських Сил Збройних Сил України Т.Г. Титюк.
На завершення науково-технічного семінару начальник Центру навігації, гідрографії та гідрометеорології Військово-Морських Сил ЗС України Р.В. Гончаренко та директор ДУ «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» член-кореспондент НАН України О.А. Щипцов побажали учасникам натхненної праці у справі зміцнення військово-морського потенціалу України та успіхів у реалізації спільних планів з океанографічного та гідрографічного вивчення морського середовища.
За інформацією ДУ «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України»