21 січня 2022 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція «30 років відносин дружби і співробітництва між В’єтнамом та Україною».
Організаторами конференції спільно виступили Інститут сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України, Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка при МЗС (ДАУ), Інститут європейських досліджень Академії суспільних наук В’єтнаму та Дипломатична академія МЗС В’єтнаму за підтримки Посольства України в Соціалістичній республіці В’єтнам. Захід пройшов у змішаному форматі.
Привітальним словом конференцію відкрив заступник президента Академії суспільних наук В’єтнаму Данг Суан Тхань, наголосивши на важливості цього заходу для окреслення здобутків і перспектив в’єтнамсько-українських відносин. Директор Інституту європейських досліджень Нгуєн Чієн Тханг також акцентував на необхідності постійного діалогу на різних рівнях, у тому числі на науковому. Заступник міністра закордонних справ України Дмитро Сенік у вітальному слові до учасників конференції відзначив, що Україна і В’єтнам знаходяться у пошуку нових сфер взаємодії і протягом останніх років вдалося зробити багато корисного в цьому напрямі. Зокрема, у 2021 році було започатковано співпрацю у космічній галузі та біомедицині. Від імені Міністерства закордонних справ він пообіцяв зробити все можливе для інтенсифікації політичного діалогу, ділового співробітництва, культурного і освітнього обмінів. Заступник міністра закордонних справ В’єтнаму Ву Куанг Мінь згадав про досягнення в’єтнамсько-українських двосторонніх відносин за останні 30 років та побажав сторонам подолати усі труднощі. Він наголосив, що уряди та політики обох держав уважно слухатимуть пропозиції учених, щоб отримати нове бачення, сприйняття та нові напрями розвитку двосторонніх відносин всебічного партнерства і співпраці. Новопризначений Надзвичайний і Повноважний Посол Україні у В’єтнамі Олександр Гаман у своєму виступі зазначив, що потенціал для розвитку співпраці України і В’єтнаму без перебільшення є величезним. Торговельно-економічне співробітництво, культура, освіта, наука, туризм, молодіжні обміни – це лише кілька з багатьох надзвичайно перспективних напрямів, які можуть вивести дві держави на принципово новий рівень взаємовигідного партнерства. Надзвичайний і Повноважний Посол В’єтнаму в Україні Нгуєн Хонг Тхать відмітив позитивну динаміку розвитку в’єтнамсько-українських відносин, згадавши, що В’єтнам зараз входить до п’ятірки найбільших торговельних партнерів України в Азії. Також Посол ознайомив присутніх із планом заходів, які готує Посольство В’єтнаму в Україні цього року на відзначення 30-ї річниці встановлення дипломатичних відносин.
Першу робочу секцію конференції відкрила доповідь керівника Центру професійної підготовки ДАУ, Надзвичайного і Повноважного Посла України у В’єтнамі (2010-2019 рр.) Олексія Шовкопляса. Доповідач окреслив стан, перспективи та історію міждержавного діалогу за 30 років, основні показники і здобутки економічної співпраці тощо.
Доповідь співробітника Дипломатичної академії В’єтнаму, Надзвичайного і Повноважного Посла В’єтнаму в Україні (2017-2020 рр.) кандидата економічних наук Нгуєна Аня Туана була присвячена можливостям розвитку в’єтнамсько-українських відносин у контексті спільної євроатлантичної інтеграції.
Про місце України в сучасних європейських координатах та відповідні перспективи для співпраці з В’єтнамом доповів перший секретар Посольства України у В’єтнамі Ігор Велько.
Друга секція була присвячена аналізу співпраці між Україною і В’єтнамом в окремих галузях. Директор Центру досліджень РФ та СНД Інституту європейських досліджень Академії суспільних наук В’єтнаму кандидат історичних наук Ву Тхюї Чанг доповіла про особливості в’єтнамсько-українських відносин у політико-дипломатичній, торговельно-економічній, науково-технічній і культурній сферах.
Про відновлення туризму між Україною та В’єтнамом у пост-ковідний період доповіла Голова Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів.
Деякі аспекти освітніх відносин між Україною і В’єтнамом висвітлила старший науковий співробітник Інституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України кандидат філологічних наук Вікторія Мусійчук. Зокрема, у її доповіді було окреслено історію введення в’єтнамської мови у навчання в українських закладах вищої та середньої освіти. Також розглянуто ситуацію з навчанням в’єтнамської мови нового покоління в’єтнамської діаспори, що народилося та виросло в Україні. Визначено проблеми у цій площині, а також запропоновано необхідні кроки для поліпшення ситуації, як-от: розширення договірної бази з можливістю для мовного стажування студентів-в’єтнамістів, відкриття спеціальності «українська мова» або «україністика» у в’єтнамських ЗВО, необхідність укладання українсько-в’єтнамського та в’єнамсько-українського словників, а також профільних підручників, збільшення зацікавленості держав Україна та В’єтнам у фахівцях зі знанням в’єтнамської та української мов, їхньому працевлаштуванню в державних інституціях, важливість державної підтримки науково-освітньої співпраці з обох сторін.
Доповіді обох секцій викликали жваві й плідні дискусії, в яких взяли участь науковці й представники різних відомств України і В’єтнаму. В ході обговорення з обох сторін лунали тези про те, що необхідно задіяти усі переваги, які мають дві держави для виведення стосунків на рівень стратегічного партнерства.
Учасники та гості високо оцінили результати конференції. За її результатами видано матеріали доповідей двома мовами. Конференція була широко висвітлена у в’єтнамських ЗМІ.
За інформацією Інституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України