Завідувач відділу соціально-політичних процесів Інституту соціології НАН Українидоктор соціологічних наук Олександр Резнік пише у своїй статті про переосмислення українцями своєї колективної ідентичності внаслідок російсько-української війни.
Автор зазначає: «Внаслідок повномасштабної війни з Росією Україна зазнає глибинних трансформацій масової свідомості. Українці опановують себе не лише як люди, що здатні чинити опір зовнішньому вторгненню, але й як спільнота, яка переосмислює сама себе, свою колективну ідентичність. Ці разючі зміни можна осягнути, якщо їх розглядати в контексті уявлень українців про себе самих, які були сформовані впродовж тривалого історичного досвіду. Образ колективного «Я» відштовхується насамперед від сприйняття зовнішньої складової – «Інших». А доволі міцні стереотипи значної частини українського суспільства щодо спорідненості з росіянами та Росією не давали змоги виокремити та увиразнити чітку українську колективну ідентичність. І лише різка зміна у сприйнятті «Інших» та, власне, повсякденної практики внаслідок тривалої агресії Росії здійснили колосальний вплив на масову свідомість».
На думку соціолога, «Сучасна колективна ідентичність українців визначається європейськими поглядами у майбутнє. Міжпоколінні історичні травми відходять на задній план – їх заступає надія великої перемоги. Українці не хочуть, щоб їхня гідність була спаплюжена. Тому таке безкомпромісне ставлення до територіальної цілісності навіть попри невідомість та майбутні масштабні жертви дають підстави констатувати про вагомі зміни у колективній ідентичності українців».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва