21–23 вересня 2022 року в Ужгороді тривала Ювілейна конференція «30 років Інституту електронної фізики НАН України».
Метою заходу було визначення сучасного стану та перспектив розвитку таких наукових напрямів, як фізика парних зіткнень електронів, атомів, іонів, молекул і фотонів; атомна й молекулярна спектроскопія; нелінійна оптика, лазерна фізика; низькоенергетична ядерна фізика; радіаційна і техногенно-екологічна безпека; теоретична фізика та фізико-хімічні основи і технології отримання, оброблення й застосування макроскопічних і мезоскопічних кристалів, плівок та склоподібних матеріалів.
Онлайнові й офлайнові учасники конференції (скриншот відеотрансляції заходу) |
Ювілейний захід відкрила директорка Інституту електронної фізики НАН України член-кореспондент НАН України Ганна Гомонай, яка у своїй доповіді висвітлила етапи становлення й розвитку цієї академічної установи.
Її виступ доповнили завідувач відділу квантової та плазмової електроніки Інституту доктор фізико-математичних наук Євген Ремета, завідувачка відділу електронних процесів і елементарних взаємодій кандидат фізико-математичних наук Вікторія Роман, завідувач відділу матеріалів функціональної електроніки доктор фізико-математичних наук, професор Олександр Гомоннай, завідувач відділу фотоядерних процесів доктор фізико-математичних наук, професор Володимир Маслюк.
Доповідь директорки Інституту електронної фізики НАН України члена-кореспондента НАН України Ганни Гомонай |
Із вітальним словом до присутніх звернувся Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній. Він зазначив, що за 30 років свого існування Інститут електронної фізики НАН України став одним із провідних науково-дослідних центрів Академії, в якому працює чимало відомих науковців і висококваліфікованих фахівців. Їхні професійні досягнення відомі не лише в Україні, а й далеко за її межами.
Вітальне слово Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього |
До привітань долучилися також віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Вячеслав Богданов, голова Західного наукового центру НАН України і МОН України академік Зіновій Назарчук, академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік Вадим Локтєв, директор Науково-дослідного інституту фізики і хімії твердого тіла Ужгородського національного університету, завідувач кафедри фізики напівпровідників фізичного факультету цього університету академік Юліан Височанський, директор Інституту фізики НАН України член-кореспондент НАН України Михайло Бондар, директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України доктор фізико-математичних наук, професор Тарас Брик. На адресу інституту також надійшли вітання від члена Президії НАН України академіка Антона Наумовця, директора Головної астрономічної обсерваторії НАН України академіка Ярослава Яцківа, головного наукового співробітника відділу комп’ютерного моделювання багаточастинкових систем Інституту фізики конденсованих систем НАН України академіка Ігоря Мриглода, від колективів Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України, Донецького фізико-технічного інституту ім. О.О. Галкіна НАН України, Київського університету права НАН України, Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України.
В урочистому засіданні взяли участь і привітали колектив Інституту електронної фізики НАН України та вручили нагороди його співробітникам голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, голова Закарпатської обласної державної адміністрації – начальник обласної військової адміністрації Віктор Микита, директорка Департаменту освіти та науки, молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації Мар’яна Марусинець і заступник Ужгородського міського голови Василь Гомонай. Представники місцевої влади відзначали, що Інститут електронної фізики НАН України є першим академічним інститутом на Закарпатті, який, крім основної наукової діяльності, займається вирішенням й інших актуальних для регіону питань, зокрема, бере участь у виконанні стратегії щодо співпраці науки, освіти й бізнесу. Інститут відомий роботами із протидії ядерній транскордонній злочинності, з ядерної медицини, радіоекологічного моніторингу басейну гірських річок і заповідних територій, здійсненням радіаційного картографування. Інтелектуальний потенціал Інституту, зокрема напрацювання його вчених, отримані ними нові знання й технології в матеріалознавстві, екології, радіаційній безпеці, використовуються при розробленні стратегічної програми розвитку Закарпатської області, а також усього Єврокарпатського регіону.
Учених Інституту електронної фізики НАН України вітає голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко |
Унікальність Інституту електронної фізики НАН України полягає у тому, що на його матеріально-технічній базі здійснюються комплексні дослідження за широким спектром галузей фізики (в атомній, молекулярній, ядерній фізиці, фізиці твердого тіла, напівпровідників): методами оптичної спектроскопії (зокрема поглинанням, люмінесценцією, раманівським розсіюванням світла), електронної та мас-спектроскопії високої роздільної здатності з використанням моноенергетичних електронів, лазерного, рентгенівського та гамма-випромінювання вивчаються елементарні процеси, ініційовані електронними переходами при взаємодії електронів із речовиною в газовій фазі, конденсованому стані та на поверхні. Інститут був і лишається єдиним в Україні науковим центром, що посідає лідерські позиції у фундаментальних і прикладних дослідженнях із фізики електронних зіткнень, резонансних і автоіонізаційних явищ в атомних системах і в радіаційній фізиці твердого тіла. Дослідження за всіма цими напрямами можливі завдяки діючим інститутським експериментальним установкам, більшість з яких є оригінальними й унікальними, забезпечуючи виконання експериментів на високому науково-методичному рівні. Аналіз отриманих результатів забезпечують теоретичні дослідження та розрахунки, зокрема з використанням грідвузла Інституту.
Світовий рівень наукових результатів установи підтверджується публікаціями, що відповідають міжнародним стандартам. Понад 80% публікацій учених Інституту електронної фізики НАН України у періодичних наукових виданнях оприлюднені в журналах, що індексуються провідними наукометричними базами даних «Scopus» і «Web of Science». Результати досліджень – як якісні, так і кількісні (фундаментальні константи) – включено до міжнародних баз даних (USA NIST, Atomic and Molecular Data Unit of the IAEA, EXFOR, INIS) і в Міжнародний бюлетень з атомних та молекулярних даних для термоядерного синтезу (International Bulletin on Atomic and Molecular Data for Fusion).
Результати досліджень співробітників Інституту відзначено чотирма державними преміями України у галузі науки і техніки (з атомної фізики; ядерної фізики; хімії, технології і матеріалознавства; наноструктур), а також п’ятьма преміями НАН України імені видатних учених (К.Д. Синельникова (за видатні роботи в галузі ядерної фізики; 1994 р., 2021 р.), В.Є. Лашкарьова (за видатні роботи в галузі фізики напівпровідників та напівпровідникового приладобудування; 2001 р.), І.П. Пулюя (за видатні роботи у галузі прикладної фізики; 2002 р. та 2011 р.).
Офлайнові учасники конференції |
Упродовж трьох днів засідань учасники конференції обговорили широке коло питань за її оголошеними напрямами. Загалом було заслухано 70 доповідей від 220 співавторів із різних куточків України й наукових центрів Австрії, В’єтнаму, Італії, Молдови, Німеччини, Словаччини, Угорщини, Узбекистану та Чехії. Іноземні колеги висловили підтримку вченим Інституту, українські колеги – подякували за проведення важливого наукового заходу навіть у важкі воєнні часи.
Із матеріалами конференції, фотографіями та відеозаписами з пленарних засідань, можна буде ознайомитися
на сайті конференції після 30 вересня 2022 року.
Інститут електронної фізики НАН України вірить у Збройні Сили України та якнайшвидшу перемогу України, тож заздалегідь запрошує до офлайн-участі у своїй молодіжній конференції навесні 2023 року (інформацію про цю подію чекайте згодом).
За інформацією Інституту електронної фізики НАН України