Про те, якою очікується прийдешня зима і на чому ці очікування ґрунтуються, розповідає у своїй статті для інтернет-видання «Дзеркало тижня» завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України кандидат географічних наук Віра Балабух.
|
«…тривалі періоди з сильним морозом малоймовірні. Очікується, що січень буде найхолоднішим місяцем цієї зими. Однак лякатися не варто, – його середня за місяць температура може на 2 градуси Цельсія перевищувати кліматичну норму й коливатись у межах від +1…+2 °С на півдні країни до -2… -3 °С на північному сході та сході. У грудні середня за місяць температура може коливатися від -1...-2 °С до +3 °С і вище. При цьому на значній території країни, за винятком північних, східних областей і Карпатського регіону, середня температура повітря у грудні може бути додатною – від 0 до +3 °С. Це свідчить про те, що впродовж місяця на цій території переважатимуть додатні температури. У лютому теж буде не дуже холодно: середня за місяць температура повітря коливатиметься від +2 °С на півдні до -2 °С – на північному сході. Від’ємна середня температура в межах від 0 до -2 °С і нижче буде характерна у грудні лише для північних, центральних, східних областей країни та високогір’я Карпат. Можна очікувати, що аномально висока температура повітря в грудні та лютому сприятиме зменшенню тривалості та суворості холодного періоду, а отже – й опалювального сезону», – одразу заспокоює вчена.
За її словами, ці очікування ґрунтуються на розрахунках світових прогностичних центрів, зокрема Центру кліматичних прогнозів Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) та Європейського центру середньотермінових прогнозів, згідно з якими, «зима 2022/2023 року в Україні, ймовірно, буде теплою. Середня за зиму температура повітря може бути на 2 градуси вищою, ніж у 1991–2020 роках. <…> У грудні середня за місяць температура повітря на значній території країни може бути вища нуля градусів — приблизно такою, якою вона буває у третій декаді листопада або в першій декаді березня. Такі ж термічні умови ймовірні і в лютому, хоча температура повітря може бути трохи нижчою. <…>
...на тлі досить високої температури можливі затоки арктичного повітря, проте вони, ймовірно, будуть короткочасними й неінтенсивними. Ймовірність того, що впродовж зими можливі аномально високі температури, становить 40–50% і більше, тоді як імовірність аномально низьких температур, коли мінімальна температура повітря опускатиметься нижче -10 … -15 °С , – 10–30% і менше. Тобто в холоду шансів цієї зими набагато менше, ніж у тепла. <...> Оскільки на значній частині території України переважатимуть плюсові температури, то й опади очікуються у вигляді дощу та мокрого снігу. Отже, стійкий сніговий покрив цієї зими може утворюватися не на всій території країни, а його висота, за оцінками Європейського центру середньотермінових прогнозів (ECMWF), очікується меншою від кліматичної норми 1991–2020 рр., особливо в січні та лютому».