Президія НАН України та Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 2 грудня 2022 року на 82-му році пішов із життя відомий учений у галузі фізики твердого тіла і фізики металів, лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України, головний науковий співробітник Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України член-кореспондент НАН України, професор Вадим Борисович Молодкін.
В.Б. Молодкін народився 23 квітня 1941 року в Києві. 1963 року закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка, і відтоді його трудова діяльність була пов’язана з Інститутом металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України: у 1972–1978 роках працював ученим секретарем Інституту, у 1987–2014 роках – очолював відділ, у 1994–2003 роках – обіймав посаду заступника директора. З 2014 року — головний науковий співробітник створеного ним відділу фізики багатопараметричної структурної діагностики Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України.
Своїм особистим творчим доробком Вадим Борисович Молодкін збагатив світову й українську науку в галузі теорії твердого тіла та теорії металічного стану. Він побудував квантову теорію каналювання заряджених частинок у сплавах і кристалах з дефектами, зокрема динамічну теорію розсіювання гамма-квантів і нейтронів на металевих системах, які перебувають у стані механічної напруги або під дією різних фізичних полів. Справою життя В.Б. Молодкіна стало створення загальної квантово-механічної статистичної теорії багатократного (динамічного) як бреггівського, так і дифузного розсіянь у кристалах із дефектами. В.Б. Молодкін теоретично передбачив величезну кількість нових фізичних ефектів і явищ, які мають важливе фундаментальне та прикладне значення і при цьому суттєво змінили фундаментальні фізичні уявлення та функціональні можливості сучасної діагностики й отримали багаторазові експериментальні та теоретичні підтвердження. Це дозволило розвинути прецизійні методи неруйнівного контролю структури твердих систем. Його дослідження стали відомими і широко застосовними в багатьох лабораторіях світу, де вивчають властивості реальних кристалів.
В.Б. Молодкін заснував наукову школу зі створення й використання для діагностики теорії багатократного розсіяння у кристалах із дефектами.
Наукові досягнення Вадима Борисовича Молодкіна узагальнено в опублікованих ним понад 290 наукових працях, з яких вісім монографій, 17 авторських свідоцтв на винахід і патентів України, а також у 18 дисертаціях, зокрема 8 докторських, виконаних його учнями під його науковим керівництвом і консультуванням. Створена вченим в Україні експериментальна діагностична база нового покоління та досягнуті принципово нові функціональні можливості діагностики не мають аналогів у світі.
В.Б. Молодкін був заступником головних редакторів журналів «Металофізика і новітні технології», «Успіхи фізики металів» та «Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології». За працю «Рентгено-, оптичноакустичні явища в реальних кристалах при комбінованому впливі різних фізичних полів» (1994) і цикл наукових праць «Ефекти колективізації станів та кореляції при дифракції і дифузному розсіянні, каналюванні та випромінюванні високоенергетичних квазічастинок у кристалах з дефектами» (2002) був удостоєний Державних премії України в галузі науки і техніки. З 2003 року В.Б. Молодкін був заслуженим діячем науки і техніки України.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Вадима Борисовича у зв’язку з тяжкою втратою…
Прощання з членом-кореспондентом НАН України В.Б. Молодкіним відбудеться 4 грудня 2022 року об 11:00 на Байковому кладовищі в Києві.
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України
Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України