В Україні, де є три діючих великих атомних станції (ще одна - Запорізька - була окупована росіянами в березні 2022 року), не було дефіциту енергії. Однак восени російські ракетні удари націлились на шляхи транспортування струму з цих АЕС в інші регіони. Руйнування енерговузлів на цих маршрутах навіть призвело до тимчасового блекауту України наприкінці листопада. Експерти кажуть, що створення в усіх областях однієї чи кількох установок з малими реакторами могло б виправити ситуацію. Але чи дійсно це так?
Директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України академік НАН України Анатолій Носовський прокоментував питання доцільності побудови мініреакторів в Україні. Він зазначив, що восени відбулось спеціальне засідання Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) України, де підіймалось питання розбудови України після війни і, зокрема, йшла мова про перспективи малих ядерних установок: «Було запропоновано для НАН України 6 напрямів роботи. І перший напрямок - це ядерна енергетика. Нам дали завдання проаналізувати ядерні установки, які є в світі і які проєктуються. Не тільки великі реактори, але й малі. І ми цим займаємось зараз».
Щоправда, учений висловив певний скепсис щодо необхідності для України побудови саме таких реакторів: «Цей напрямок, звичайно, має розвиватися і такі реактори мають будуватися, але вони більше потрібні в тих районах, де немає розвиненої мережі енергопостачання. В Україні вона є». .
Як приклад, Анатолій Носовський наводить створення в Росії в 2020 році плавучої атомної станції «Академік Ломоносов», яка побудована на базі ядерного реактора підводного човна. Ця станція забезпечує електроенергією слабо розвинені і важкодоступні території на Чукотці. В Україні ж, наголошує професор, таких неелектрифікованих областей немає, а отже, ця технологія не дуже актуальна для країни. «Такі реактори плануються потужністю до 300 мВт, що в принципі достатньо для міста-мільйонника. Але треба розуміти, що, якщо ми плануємо замінити малими модульними реакторами всі наші теплові станції, то доведеться всю країну просто "утикати" цими установками».
Є також і певні застереження щодо безпеки міні-АЕС: «Говорять, що вони будуть безпечні. Так, там запроєктовані сучасні системи безпеки і таке інше. Але це лише слова. Ми не бачили ще жодної працюючої установки ядерної з ММР, всі вони тільки проєктуються. Все-таки ядерні установки - це небезпека. (...) Можна звичайно зробити 1 бар'єр безпеки чи 2, чи 10. Але чим більше цих бар'єрів безпеки, тим вища вартість реакторної установки. І може трапитись так, що ця установка буде дуже безпечною, але економічно невигідною в порівнянні з іншими видами енергогенерації. Тому тут треба знайти баланс».
Анатолій Носовський однак зазначає, що досліджувати проєкти малих реакторів потрібно заради розвитку науки: «Ми зараз над цим працюємо. І "Енергоатом" має вже договори з двома американськими фірмами щодо проєктування цих реакторів. Крім того, чеська компанія зацікавлена в розробці з нами такої реакторної установки. Це для нас цікаво, але ми ще не бачили документів і самого проєкту. Тому поки що все це "вилами по воді писано". Але ми цим займаємось».
Щоправда, на побудову таких малих реакторів в Україні можуть піти десятиліття.
Ознайомитися з повним текстом матеріалу: https://www.bbc.com/ukrainian/features-63894426
За інформацією платформи «ВВС News Україна»