Війна рф проти української культури й історії промовисто показує, наскільки символи є важливими, як вони дратують окупантів, і наскільки все українське не сприймається ними. Оскільки імперська логіка будується на викривленні минулого, то безумовно Григорій Сковорода, разом з іншими діячами, які уособлюють українську національну ідентичність, сприймається ними як ворог.
Провідний науковий співробітник Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України доктор філософських наук Віталій Шевченко разом з ректором Хмельницького інституту соціальних технологій Університету «Україна», голова Подільського товариства імені Григорія Сковороди доктор педагогічних наук Михайло Чайковський розповіли про постать Григорія Сковороди та їхню книгу «Феномен Григорія Сковороди і сковородиністика на позвах часу», яка вийшла друком з нагоди 300-ліття славетного українського філософа.
Щодо актуальності думок Григорія Сковороди для українського сьогодення, зокрема, воєнного часу Віталій Шевченко зазначив наступне: «Сковороду можна назвати воїном духу. Це християнський мислитель, людина, яка вірою і правдою слідувала Божим обітницям. Його знамените «Світ ловив мене та не спіймав» є найкращим підсумком його життя. Інша річ, що хотів того, чи не хотів, Сковорода залишив у скарбниці вітчизняної духовної культури ті надбання, спадщину, скарби, які неабияк можуть знадобитися будь-якій людині, чи є вона християнином, чи просто цікавиться духовною культурою. Бо окрім того, що Сковорода був християнським мислителем, він вправно послуговувався і античною спадщиною, і набутками індо-буддійської цивілізації. Тобто він допомагає зглибити погляд на все і вся в духовній культурі в найпосутніших вимірах цього слова. Сковорода — це ідеальний вираз українського національного духу, нашого субстанційного я. Він — частина нашого єства, горній вимір його. Але коли Сковороду допікали — пристань до визначеного стану — чи ти будеш окрасою церкви, чи ти на іншому служінні себе прославиш, то він відповідав: «якби я був хоч дрібку войовничої вдачі, то взяв би шаблю і пішов турка воювати». Але його покликання, його місія були іншими».
Учений також розповів що мислитель писав про козаків, як він їх характеризував, про найвідоміший філософський концепт Григорія Савича «нерівна всім рівність», а також про спільне і відмінне в Тараса Шевченка і Григорія Сковороди.
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю
https://armyinform.com.ua/2023/03/04/peremoga-bazovana-na-zasadah-spravedlyvosti-nikoly-ne-devalvuyetsya-chomu-ideyi-grygoriya-skovorody-aktualni-sogodni/
За інформацією платформи «АрміяInform»