27-28 жовтня 2020 року в режимі онлайн-конференції відбулася 32-а сесія найвищого керівного органу Програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МАБ) – Міжнародної координаційної ради (МКР-МАБ).
До складу МКР-МАБ входять 34 країни-члени ЮНЕСКО, у тому числі Україна, що втретє обрана до її складу Номінаційним комітетом 40-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2019 році.
Під час роботи сесії було зареєстровано 106 делегатів та 200 спостерігачів. Від України участь у сесії взяв представник України у складі МКР-МАБ, заступник голови Національного комітету України з програми ЮНЕСКО МАБ П.М. Черінько (НАН України).
Головними питаннями, що розглядалися на сесії, зокрема, були:
- звіт про обрання нових членів Бюро МКР-МАБ;
- звіт про дії держав-членів ЮНЕСКО щодо виконання Лімського плану дій;
- середньострокова оцінка реалізації Лімського плану дій;
- розгляд пропозицій зі створення нових біосферних резерватів ЮНЕСКО;
- затвердження лауреатів премії програми ЮНЕСКО МАБ для молодих учених;
- розгляд Технічних настанов для біосферних резерватів ЮНЕСКО;
- обговорення питання щодо відзначення 50-річчя Програми МАБ у 2021 році.
Мігель Клюсенер-Годт |
Адеподжу Адешола |
На початку сесії до її учасників із вітальним словом звернулися заступниця Генерального директора ЮНЕСКО з природничих наук пані Шаміла Наїр-Бедуель, директор Департаменту екології та наук про Землю ЮНЕСКО, секретар програми ЮНЕСКО-МАБ пан Мігель Клюсенер-Годт та новообраний президент МКР-МАБ пан Адеподжу Адешола (Федеративна Республіка Нігерія). Після цього було заслухано звіт президента МКР-МАБ, що залишає свою посаду, пані Енні Судармоноваті про діяльність за час її президентства, заходи та ініціативи, здійснені в рамках реалізації програми ЮНЕСКО МАБ, та інші аспекти діяльності Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО після 31-ї сесії МКР-МАБ. Звіт також включав інформацію щодо реакції Всесвітнього банку на ситуацію із Covid-19.
Відповідно до порядку денного сесії пан Клюсенер-Годт поінформував присутніх щодо результатів виборів до складу Бюро МКР-МАБ, які відбулися напередодні. Президентом Бюро МКР-МАБ шляхом акламації обрано представника Нігерії пана Адеподжу Адешола. Віцепрезидентами, що представляють 5 географічних регіонів ЮНЕСКО обрано Австрію, Російську Федерацію, Перу, Казахстан та Судан.
Було також розглянуто номінаційні форми та затверджено 25 нових біосферних резерватів ЮНЕСКО із 18 країн. Так, до Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО вперше включено об’єкти з Князівства Андорра, Республіки Кабо-Верде, Союзу Коморських островів, Великого Герцогства Люксембург, Республіки Тринідад і Тобаго. У той же час 4 держави-члени (Австралія, Болгарія, Демократична Республіка Конго та Мексика) звернулися до МКР-МАБ з проханням про вилучення з Мережі 11 об’єктів. Таким чином, станом на кінець жовтня 2020 року Мережа нараховує 714 резерватів у 129 країнах світу, 8 з яких знаходяться на території України.
Також учасники сесії розглянули 46 кандидатур із 31 країни, які висувалися на здобуття премії програми МАБ для молодих вчених у 2020 році, та затвердили 6 переможців.
Під час сесії МКР-МАБ присутні були ознайомлені зі звітом щодо створення Технічних настанов для біосферних резерватів (ТНБР) та остаточним проєктом ТНБР. Зокрема, наголошено, що над цим документом у 4-х технічних підгрупах майже 2 роки працювали 70 експертів із 33 країн (у тому числі України). Передбачається, що після 32-ї сесії МКР-МАБ документ буде перекладено мовами ЮНЕСКО та розміщено на сайті Організації для загального доступу.
У зв’язку з тим, що у 2021 році виповнюється 50 років програмі ЮНЕСКО-МАБ та 75 років ЮНЕСКО, учасники сесії розглянули попередні пропозиції щодо відзначення цих подій. Для просування програми ЮНЕСКО-МАБ у всіх куточках світу в якості її спеціального посланця вирішено запросити всесвітньо визнану природоохоронницю, популяризаторку науки, дослідницю в галузі етології та антропології пані Джейн Гудолл. У свою чергу Секретаріат МАБ розробить перелік відповідних заходів та закликає держави-члени приєднатися до них.
Наступну 33-у сесію МКР-МАБ, що відбудеться у 2021 році, вирішено провести у Алжирі – вперше на африканському континенті.
Із документами, прийнятими на 32-й сесії МКР-МАБ, можна ознайомитись за посиланням:
https://en.unesco.org/mab/icc