Засідання Науково-технічної ради НАН України відбулося 12 квітня 2023 року під головуванням першого віцепрезидента НАН України академіка Володимира Горбуліна.
У ньому взяли участь представники наукових установ Академії, закладів вищої освіти, галузевих академій наук, органів державної влади, керівники провідних промислових підприємств.
Головною темою засідання стало питання створення інноваційних кластерів з інститутів, чиї розробки мають високий рівень готовності до технологічного впровадження, для залучення інвестицій у науку, співпраці наукових установ з бізнесом і промисловістю, спільного продукування нових знань та технологій.
|
Зі вступним словом виступив президент НАН України академік Анатолій Загородній. Він зазначив, що сьогодні потрібно шукати нові підходи до відновлення зруйнованої інфраструктури та розробляти інноваційні стратегії розвитку, що дадуть змогу державі перейти на шлях сталого та ефективного розвитку. Одним із можливих шляхів відновлення втраченого потенціалу може бути створення інноваційних кластерів, де наука, освіта, бізнес та держава працюють разом для розвитку інноваційних проєктів та підтримки талановитої молоді. У цьому контексті наука відіграє роль генератора нових ідей, знань та розробок. Промисловість, у свою чергу, є безпосереднім втіленням кластеру і її роль полягає у реалізації наукових розробок та виробництві конкурентоспроможної продукції на основі знань, що генеруються наукою. Влада має вирішальне значення у створенні кластерів, забезпечуючи сприятливе середовище для їх розвитку шляхом розроблення правової бази, надання державної підтримки тощо.
|
Перший віцепрезидент НАН України академік Володимир Горбулін у своєму виступі зауважив, що Національна академія наук України вже робила окремі кроки у напрямі інноваційного розвитку як, наприклад, створення низки технологічних парків з дослідним виробництвом на базі своїх наукових установ, які являли собою тріумвірат: фундаментальна наука – конструкторське бюро – виробництво. Є також приклади успішної співпраці Академії з промисловими підприємствами. Він наголосив, що сьогодні необхідно зосередитись на найбільш нагальному завданні – відновленні країни після війни. І НАН України має відіграти важливу роль у цьому процесі. На думку Володимира Горбуліна, створення інноваційних кластерів дозволить спрямувати потенціал Академії на задоволення реальних потреб інноваційного розвитку української економіки.
|
Загальних проблем кластеризації економіки України та важливості інноваційної діяльності у повоєнному відновленні нашої держави торкнувся у своїй доповіді «Кластеризація як форма реалізації розробок академічних установ» директор Інституту економіки та прогнозування НАН України академік Валерій Геєць.
Із доповіддю «Прогресивні матеріали і технології: послідовність досягнення рівнів технологічної та інвестиційної готовності» виступив заступник директора Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України академік Андрій Рагуля.
Організаційні принципи і основні завдання хіміко-фармацевтичного кластеру представив перший заступник генерального директора НТК «Інститут монокристалів» НАН України член-кореспондент Валентин Чебанов.
|
Інформаційні повідомлення про структуру і основні завдання інноваційних кластерів: «Цифрові технології» представив у своєму виступі академік-секретар Відділення інформатики НАН України академік Олександр Хіміч; «Прецизійні інноваційні сплави» – заступник директора Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України доктор фізико-математичних наук Георгій Фірстов; «Розвиток мінерально-сировинної бази України» – академік-секретар Відділення наук про Землю НАН України академік Олександр Пономаренко; «Енергоефективні технології та інновації в енергетиці та енергетичному машинобудуванні» – академік-секретар Відділення фізико-технічних проблем енергетики НАН України академік Олександр Кириленко; «Медико-біологічний кластер» – в.о. академіка-секретаря Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України академік Сергій Комісаренко; «Збереження та відновлення довкілля» – академік-секретар Відділення загальної біології НАН України академік Володимир Радченко.
Довідково.
Науково-технічну раду НАН України було створено в березні 2021 року. Її завданням є залучення Академії до вирішення актуальних науково-технічних проблем галузей економіки і соціальної сфери та сприяння прискоренню впровадження наукових розробок академічних установ, а також вирішення питань розвитку міждисциплінарних досліджень у відповідних галузях наук. До складу Науково-технічної ради увійшли представники Академії, закладів вищої освіти, органів виконавчої влади та керівники великих високотехнологічних промислових підприємств. Головою Науково-технічної ради Національної академії наук України було призначено першого віце-президента НАН України академіка НАН України Володимира Горбуліна.