Національна академія наук України з глибоким сумом сповіщає, що 11 травня 2023 року на 67-му році внаслідок важкої хвороби пішов із життя всесвітньо відомий учений-гідрогеолог і дослідник геології карсту, головний науковий співробітник Інституту геологічних наук НАН України, головний редактор «Геологічного журналу» доктор геологічних наук, член-кореспондент НАН України Олександр Борисович Климчук.
Олександр Борисович Климчук народився 29 серпня 1956 року в Одесі. 1983 року закінчив географічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, здобувши кваліфікацію географа-геоморфолога. Ще в юнацькі роки захопився дослідженнями карстових печер, в яких брав участь від 1968 року, а з 17 років працював техніком в Інституті геологічних наук. Експедиційні дослідження печер і карсту, що розпочиналися в Україні (на Заході України, у Криму) та Кавказі, згодом охопили майже всі карстові регіони планети – в Євразії, Африці, Північній та Південній Америці.
Уже навчаючись в університеті, Олександр Климчук розробив концепцію епікарсту, згодом обґрунтував принципово нову артезіанську модель походження карстових порожнин найбільших у світі гіпсових лабіринтових печер Лівобережного Придністров’я. Він довів центральну роль спелеогенезу в розвитку карсту і формуванні фільтраційних та ємнісних особливостей закарстованих товщ, а також розробив теорію гіпогенного карстоутворення, що розвивається без прямого зв’язку з поверхневим живленням у напірних водоносних комплексах і тріщинно-жильних системах під дією висхідного крізьпластового та крізьформаційного водообміну.
Ще 2014 року російська агресія змусила Олександра Климчука залишити окупований Крим, де він 2006 року створив і до анексії очолював науково-дослідний центр «Український Інститут спелеології і карстології» при Таврійському національному університеті ім. В.І. Вернадського. Повернувшись до Інституту геологічних наук НАН України, Олександр Климчук присвятив себе координації досліджень гіпогенного карсту світу, результатом яких стала монографія «Hypogene Karst Regions and Caves of the World» (2017), що вийшла друком у видавництві «Springer».
Олександр Климчук був найцитованішим у світі українським ученим у галузі наук про Землю й одним із найцитованіших учених в Україні загалом. Він входив до редколегій міжнародних високорейтингових видань «International Journal of Speleology», «Mediterranean Geoscience Reviews», «Theoretical and Applied Karstology».
З 2021 року був головним редактором найстарішого українського геологічного видання «Геологічний журнал», забезпечивши його високий науковий статус. Олександр Климчук увійшов до першого складу Наукового комітету Національної ради з розвитку науки та технологій (2017–2021 роки), а у 2019–2021 роках був заступником голови Наукового комітету. До останніх днів він провадив активну наукову діяльність. Смертельна хвороба застала його в Університеті Манчестера (Велика Британія), який надав йому грант на виконання карстологічних досліджень.
Олександр Климчук – гідрогеолог, геоморфолог, карстолог, спелеолог, фахівець у галузі гідрогеології, геоморфології та еволюції карсту, походження й розвитку природних печер. Доктор геологічних наук (2014), старший науковий співробітник, лауреат державної премії України у галузі науки і техніки (2011), член-кореспондент Національної академії наук України, відзначений почесною грамотою НАН України за багаторічну плідну наукову працю й нагороджений відзнакою НАН України за професійні здобутки.
Пам’ять про Олександра Борисовича залишиться назавжди у серцях його колег і друзів і житиме в його визначному й унікальному науковому спадку. Олександр Климчук – учений із світовим ім’ям, особистість найвищих моральних якостей. Саме такі люди рухають людство вперед, відкриваючи нові горизонти знань.
Це непоправна втрата для України та світової науки.
Наукова громадськість, колеги, послідовники, учні та друзі глибоко сумують з приводу смерті Олександра Климчука та висловлюють співчуття його родині, близьким.