Міжнародну науково-практичну конференцію «Розвиток юридичної науки в умовах воєнного стану» організували Київський університет права (КУП) НАН України, Ґданський університет (Польща) та Батумський державний університет імені Шота Руставелі (Грузія). Вперше за останні кілька складних (через епідемію коронавірусу та повномасштабне вторгнення рф в Україну) років конференція відбулася в офлайн-форматі й зібрала понад 120 учасників.
Основними темами обговорення стали найактуальніші проблеми сучасного стану національної правової системи, захист прав людини в умовах воєнного стану, діяльність міжнародних правозахисних інституцій, волонтерських організацій, бізнес-спільноти, допомога армії, а також роль і внесок КУП НАН України в розбудову національної юридичної освіти й науки.
Із вступним словом до присутніх звернувся ректор КУП НАН України кандидат юридичних наук Юрій Бошицький, нагадавши, що війна росії проти України почалася 2014 року – з анексії Криму та бойових дій на сході нашої держави. Міжнародне співтовариство тоді висловлювало занепокоєння, проте ані рішучих дій, ані заходів (окрім поодиноких санкцій до фізичних осіб), так і не було. Минуло 8 років, і 24 лютого 2022 року весь світ побачив, що система міжнародного права та міжнародних правовідносин виявилася безпорадною проти ядерної держави. До масових бомбардувань мирних міст по всій території України, жорстоких убивств і катування десятків тисяч людей додалося захоплення двох найбільших в Європі атомних електростанцій – Чорнобильської та Запорізької – та щоденні погрози застосування ядерної зброї по території України. Вся система міжнародного права опинилась у глибокій кризі, адже система колективної безпеки виявилася не готовою до подібних викликів. З іншого боку, архітектура світової безпеки на сьогодні вкрай крихка і потребує кардинального оновлення. Правила, про які світ домовився десятки років тому, більше не працюють. Як наслідок – злочини одних і байдужість інших.
|
Організаторів та учасників конференції привітав почесний генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського академік НАН України Олексій Онищенко, який зачитав вітального листа від Президента НАН України академіка НАН України Анатолія Загороднього.
Присутніх також привітали: відомий український юрист, науковець, державний та громадський діяч, народний депутат України IV, V, VI скликань, міністр юстиції України у 2007–2010 роках, заслужений юрист України та почесний професор КУП НАН України, ректор Національної школи суддів України доктор юридичних наук Микола Оніщук; директор Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України кандидат юридичних наук Наталія Ткаченко та директор Науково-дослідного центру судової експертизи у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності Міністерства юстиції України Сергій Тюлєнєв.
Крім представників наукової сфери, судових і правоохоронних органів України, бізнесу, волонтерів з Бразилії та Мексики, до конференції долучилися почесні професори КУП НАН України, зокрема завідувач кафедри факультету права та управління Ґданського університету професор, доктор права Анджей Шміт (Польща), декан юридичного факультету Батумського державного університету імені Шота Руставелі доктор юридичних наук, професор Адам Махарадзе (Грузія); Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чорногорії (у 2008–2014 роках), віцепрезидент Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICCUkraine) по Балканському регіону член-кореспондент НАН України Оксана Слюсаренко.
Урочистим моментом пленарного засідання стало підписання Меморандуму про співпрацю між Київським університетом права НАН України та Науково-дослідним центром судової експертизи у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності Міністерства юстиції України. Відповідно до Меморандуму сторони домовилися брати участь у спільних наукових, експертних та інноваційних проєктах, що передбачають взаємний обмін досвідом для поліпшення якості підготовки фахівців, наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників у галузі права інтелектуальної власності та судової експертизи, закріплення теоретичних знань та їх практичного застосування, здійснення спільної видавничої діяльності. Основні напрями планованої двосторонньої співпраці: сприяння академічній мобільності наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників та осіб, які навчаються; підвищення кваліфікації наукових, педагогічних та науково-педагогічних працівників Університету та Центру; розроблення й організація спільних програм стажувань для наукових і науково-педагогічних працівників; підвищення кваліфікації наукових і науково-педагогічних працівників шляхом стажування в Університеті чи Центрі на основі спільно розроблених програм стажувань; сприяння організації спільних заходів (конференцій, симпозіумів, конгресів, круглих столів), постійними учасниками яких є наукові діячі, адвокати-практики, експерти, посли, дипломати і міжнародні партнери, – задля профорієнтації та популяризації юридичної науки й освіти; створення і забезпечення реалізації спільних наукових програм і проєктів у галузі права інтелектуальної власності та експертної діяльності; випуск спільної видавничої продукції (книг, брошур, буклетів, статей, тез тощо) у галузі права інтелектуальної власності тощо.
|
Під час панельних дискусій учасники конференції обговорили теоретико-правові основи міжнародного правопорядку та безпеки людства; розвиток конституційного, адміністративного, фінансового, інформаційного права в умовах воєнного стану; дотримання й захист прав людини в контексті міжнародного та національного законодавства; актуальні питання суб’єктів господарювання в умовах воєнного стану; стан кримінально-правової та кримінально-процесуальної діяльності правоохоронних органів України в умовах воєнного стану; правові засади і проблеми волонтерської діяльності; забезпечення якості освіти й дотримання академічної доброчесності в умовах воєнного стану; актуальні проблеми медичного права в Україні в умовах воєнного стану; проблеми та напрями вдосконалення соціально-правового забезпечення кризових категорій населення України в умовах воєнного стану; питання соціальної адаптації військовослужбовців у розрізі медичної психології та реабілітації і напрями міжнародної співпраці.
Активну наукову позицію під час цієї конференції продемонстрували також студенти й аспіранти Університету.
За інформацією КУП НАН України