Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України та Фізико-механічний інститут ім. Г.В.Карпенка НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 17 липня цього року на 98 році пішов із життя видатний учений в галузі теорії міцності матеріалів і конструкцій, один із засновників львівської наукової школи механіків-матеріалознавців, понад 40 років беззмінний директор Інституту, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державних премій УРСР і СРСР в галузі науки і техніки, премій НАН України ім. О.М.Динника, Є.О.Патона і Г.В.Карпенка, член Ради Європейського товариства з проблем цілісності конструкцій, віце-президент Ради Міжнародного конгресу з проблем механіки руйнування матеріалів, член Європейської академії наук, нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V ступеня, «За заслуги» ІІІ, ІІ та І ступенів, доктор технічних наук, професор, академік НАН України Володимир Васильович ПАНАСЮК.
Володимир Васильович народився 27 лютого 1926 р. у селі Красне на Холмщині (нині Польща). Після закінчення у 1951 році Львівського державного університету ім. Івана Франка почав працювати в Інституті машинознавства та автоматики АН УРСР (з 1964 р. Фізико-механічний інститут АН УРСР). Пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до директора інституту.
Наукова діяльність В.В. Панасюка була присвячена дослідженням з проблем напружено-деформованих станів і граничної рівноваги пружно-пластичних тіл з тріщинами, теорії пружних тіл, фізико-хімічної механіки матеріалів і водневого матеріалознавства, що були покладені в основу теорії крихкого руйнування та міцності матеріалів, яка знайшла широке визнання й сприяла розвитку методів оцінювання довговічності матеріалів і конструкцій.
Його оригінальні праці зробили вагомий внесок у формування та утвердження фізико-хімічної механіки руйнування матеріалів як нового напряму в науці про матеріали та їх міцність.
Високу оцінку вчених та спеціалістів отримали результати робіт Володимира Васильовича з визначення залишкового ресурсу найважливіших народногосподарських об’єктів, розроблення методів підвищення міцності, якості та точності виготовлення виробів у промисловості, суднобудуванні, енергетичному машинобудуванні, будівництві.
Очолюваний ним протягом багатьох років колектив Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України зробив значний внесок у виконання таких важливих програм, як «Енергія-Буран», «Інтеркосмос» та «РЕСУРС». За ініциативи В.В. Панасюка в інституті створено унікальний радіофізичний комплекс для діагностики космічного простору в декаметровому діапазоні, який входить у загальноакадемічну систему радіоінтерферометрів «УРАН».
У доробку В.В. Панасюка 19 монографій та понад 600 наукових статей, які користуються великою популярністю серед науковців, виробничників, викладачів та студентів вишів. Йому належать 30 авторських свідоцтв і патентів на винаходи.
Велику увагу вчений приділяв вихованню висококваліфікованих спеціалістів. Серед його учнів понад 60 докторів та кандидатів наук.
Володимир Васильович Панасюк назавжди залишиться прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо Батьківщини.
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі щиро сумують за Володимиром Васильовичем і висловлюють глибокі співчуття його рідним і близьким.