Відділ сейсмічної небезпеки та відділ сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України за підтримки й у співпраці з Міністерством енергетики США (DOE), Ліверморською національною лабораторією (LLNL), Університетом штату Мічиган (MSU) та Консорціумом EarthScope планують розширити національну сейсмологічну мережу шляхом встановлення постійних широкосмугових сейсмічних станцій для реєстрації землетрусів на території України.
Проєкт «Розширення та модернізація сейсмічної мережі в Україні» (SNEMU) спрямований на поліпшення покриття національної регіональної сейсмологічної мережі завдяки удоступненню для світової наукової спільноти високоякісних даних із нових станцій в режимі реального часу. Щоби максимізувати ефективність проєкту, необхідно зважати на чимало чинників, обираючи нові місця, готуючи та встановлюючи нові сейсмічні станції. Одна з критичних умов під час обрання майданчиків для встановлення широкосмугових сейсмометрів будь-якої сейсмічної мережі – оцінювання рівня сейсмічного шуму на потенційних місцях встановлення обладнання.
Для виконання цього важливого завдання проєкту Український науково-технологічний центр (УНТЦ) у партнерстві з Інститутом наук про Землю та Національним центром сейсмологічного моніторингу державного університету в Грузії організували для працівників відділу сейсмічної небезпеки та відділу Карпатського регіону Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України комплексне навчання за Програмою сейсмічних цільових досліджень УНТЦ, яке тривало від 26 червня до 7 липня 2023 року у Тбілісі. Дослідники-експерти з LLNL, MSU та консорціуму EarthScope читали лекції та проводили тренінги, ділилися досвідом і найсучаснішими методами в галузі сейсмологічних досліджень.
|
|
|
|
|
Основна мета навчальної програми – надати українським сейсмологам знання й навички, необхідні для ефективного виконання досліджень з оцінювання рівня сейсмічного шуму на потенційних майданчиках для широкосмугових сейсмометрів. Опанувавши ці методики, українські науковці-сейсмологи зможуть своєчасно оцінити потенційні місця встановлення широкосмугових сейсмометрів за проєктом SNEMU для подальшого облаштування постійних сейсмічних станцій.
Отриманий у межах програми досвід посилить упевненість у тому, що розгорнута мережа сейсмічних станцій за проєктом SNEMU гарантуватиме стабільні й надійні записи в розумних часових межах і за прийнятні кошти. Зміцнюючи українську сейсмічну мережу за допомогою цих досягнень, Україна суттєво поліпшить свою спроможність моніторити і знижувати ризики сейсмічної небезпеки, сприяючи загальній безпеці й добробуту власних громадян і людей у регіоні.
* * *
Від Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України проєкт SNEMU виконують:
- директор Інституту член-кореспондент НАН України Олександр Кендзера;
- менеджер проєкту, старший науковий співробітник відділу сейсмічної небезпеки кандидат геологічних наук Людмила Фарфуляк;
- науковий співробітник відділу сейсмічної небезпеки кандидат геологічних наук Тетяна Амашукелі;
- старший науковий співробітник відділу сейсмічної небезпеки кандидат фізико-математичних наук Олександр Ганієв;
- провідний інженер відділу сейсмічної небезпеки Костянтин Петренко;
- старший науковий співробітник відділу сейсмічності Карпатського регіону кандидат фізико-математичних наук Богдан Купльовський;
- начальник Карпатської дослідно-методичної геофізичної та сейсмологічної партії, провідний інженер відділу сейсмічності Карпатського регіону Василь Прокопишин.
* * *
За інформацією Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України