У ніч проти 6 листопада 2023 року в різних регіонах України було видно північне сяйво червоного кольору. Це вже другий випадок за цей рік. Чому так відбувається і чи побачать українці знову північне сяйво найближчими роками? Про це розповів науковий співробітник відділу астрометрії та космічної геодинаміки Головної астрономічної обсерваторії НАН України кандидат педагогічних наук Михайло Лашко.
Учений пояснив, що причина появи північного сяйва 5 листопада така сама, як і у квітні 2023 року, — дуже сильна магнітна буря, великий викид частинок із Сонця: «Як наслідок, сяйво було видиме на нетипових широтах (50 і нижче). Його було видно на наших широтах і навіть південніше аж до північної Італії. Північне сяйво — це світіння верхніх шарів атмосфери. Воно виникає в розріджених шарах атмосфери на висоті близько 100 кілометрів унаслідок коронарних спалахів на Сонці й викидів зарядженого (іонізованого) гелію – його ядер. Так от: коли викид цих частинок не дуже потужний, то північне сяйво видно на південному й північному полюсах Землі, бо ці магнітні полюси притягують заряджені частинки. Тому можемо уявити, яким потужним був викид частинок на Сонці, якщо північне сяйво дійшло до України та північної Італії».
Михайло Лашко також зауважив, що північне сяйво – природне явище, яке може повторюватись у наших широтах і в майбутньому, та цього не треба боятись, – ці спалахи не випалюють кисень у нашій атмосфері, як можуть писати деякі псевдонауковці.
Астроном також пояснив як впливає сонячна активність на Землю та чому сяйво було саме червоного кольору.
Ознайомитися з повним
текстом інтерв’ю Джерело: освітньо-інформаційна платформа «КУНШТ»