Робоча програма (РП) Євратом 2021–2022 стала першою з трьох робочих програм Євратом за циклом Робочої програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». Більшість проєктів за РП Євратом 2021–2022 стартували у другій половині 2022 року. Торік інформацію про проєкти удоступнили на порталі Європейської Комісії та їхніх індивідуальних сайтах. Проєкти РП Євратом 2021–2022 триватимуть до 2025–2026 років, тож фактичні результати участі ще попереду, проте вже зараз можна підбити проміжні підсумки.
Українські організації беруть участь у 10-ти з 32-х проєктів за цією програмою, а саме: SASPAM-SA, NPHyCo, HARMONISE, GO-VIKING, DELISA-LTO, EUROfusion, TANDEM, INNUMAT, UAinEuratom21, ASSAS.
Зокрема, Національну академію наук України в РП Євратом 2021–2022 представляють три установи:
- Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут»;
- Інститут ядерних досліджень НАН України;
- Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України.
Усього до 10 проєктів Євратом залучені 11 українських організацій з Києва (8), Харкова (2) та Львова (1). Найбільшою – за кількістю виконуваних проєктів – є участь Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» і Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (по 3 проєкти).
Загальна кількість партнерів у 10 проєктах за участі України – 331, найбільше їх у консорціумі проєкту EUROfusion (196).
Сумарний внесок Європейського Союзу в дослідження українських організацій за 10 проєктами РП Євратом 2021–2022 – близько 4,9 мільйона євро. 70% фінансової підтримки ЄС для українських організацій припадають на проєкт EUROfusion, на решту проєктів сумарно припадає близько 30% фінансування.
Отже, українські організації долучені до консорціуму практично кожного третього проєкту РП Євратом 2021–2022. Це свідчить про активну участь України у цій програмі. Наразі триває Робоча програма Євратом 2023–2025, конкурс за якою відбувся восени 2023 року. Результатів конкурсного відбору проєктів очікують уже цьогоріч. У Національному контактному пункті Євратом в Україні сподіваються на подальше розширення участі українських організацій у Програмі Євратом.
|
Міністерство освіти і науки України наказом від 17.01.2024 р. затвердило перелік представників України до комітетів, відповідальних за моніторинг виконання Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». Представником України в Програмному комітеті «Євратом – термоядерний синтез» є заступник генерального директора з наукової роботи Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» академік НАН України Ігор Гаркуша, а провідний науковий співробітник цього Центру кандидат фізико-математичних наук Сергій Фомін представляє Україну в Програмному комітеті «Євратом – розщеплення (поділ)».
P.S. Національний контактний пункт Євратом в Україні підготував інфографіку в межах проєкту Євратом UAinEuratom21, який отримав фінансування від Європейського Союзу за Програмою з досліджень та навчання Euratom, Horizon Europe (CSA, GA#101072693). З інфографікою можна ознайомитися також
на сайті та
Facebook-сторінці Національного контактного пункту Євратом в Україні.
За інформацією Національного контактного пункту Євратом в Україні