Президія Національної академії наук України, Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 11 квітня 2024 року на 68 році життя померла завідувач лабораторією імунології клітинних рецепторів Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України академік НАН України Марина Володимирівна Скок.
М.В. Скок народилася у м. Києві у 1956 р. в сім’ї службовців. У 1974 р. закінчила із золотою медаллю київську середню школу № 70, а у 1979 р. з відзнакою - біологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. Вся її наукова та науково-організаційна діяльність була пов’язана з Інститутом біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, у якому вона навчалася в аспірантурі та продовжила працювати після її закінчення. У 1983 р. вона захистила кандидатську, а у 2006 р. - докторську дисертації. У 2014 р. одержала звання "професор". У 2015 р. її було обрано членом-кореспондентом НАН України, а згодом, в 2018 р., – дійсним членом НАН України. Тривалий час вона очолювала наукову групу, яку в 2012 р. було реорганізовано в лабораторію імунології клітинних рецепторів.
Серед основних наукових досягнень М.В. Скок слід згадати, що нею вперше продемонстровано наявність нікотинових ацетилхолінових рецепторів (нАХР) на В-лімфоцитах та визначено роль різних субтипів нАХР в активації В-лімфоцитів і розвитку гуморальної імунної відповіді. Ця робота стала основою її докторської дисертації, а пізніше була відзначена премією ім. І.І. Мечнікова НАН України. Далі роботами М.В. Скок та її співробітників було вперше визначено наявність функціонально активних нАХР у внутрішньоклітинних органелах – мітохондріях та показана їх роль в регуляції мітохондрійного шляху апоптозу. Нею отримано пріоритетні дані щодо експресії α9 субтипу нАХР в мозку, а також ролі нАХР мозку в розвитку нейрозапалення і симптомів хвороби Альцгеймера, що відкриває нові можливості моделювання та діагностики цього захворювання.
М.В. Скок є автором та співавтором понад 200 наукових робіт, серед яких 87 статей у вітчизняних (37) і міжнародних (50) наукових журналах (сумарний IF=116; h=17) та підручник «Основи імунології. Курс лекцій», який став першим посібником з імунології, що був виданий українською. Результати її роботи були представлені на числених вітчизняних та міжнародних конференціях й симпозіумах.
Мариною Володимирівною було підготовлено 4-х кандидатів наук, а її досвід викладацької роботи налічував майже 20 років: на природничому факультеті Національного Університету «Києво-Могилянська Академія» (1995 – 2003) та в Інституті біології Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка (2010 – 2014). Тривалий час вона була членом Вченої ради та спеціалізованої Вченої ради Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, членом редакційної колегії міжнародного журналу “Frontiers in Immunology”. Впродовж 2008 – 2014 рр. була представником України в комітеті Федерації Європейських Біохімічних Товариств (FEBS).
Значний вплив на формування її наукового світогляду в галузі імунології рецепторів мало наукове стажування в лабораторії професора К.Раєвського (Інститут генетики Кьольнського Університету, ФРН, 1989 – 1990 рр.) та робота в 2001 – 2005 рр. у відділі професора Жан-П’єра Шанже (Інститут Пастера в Парижі, Франція). Вона вела активну та плідну міжнародну співпрацю з колегами з багатьох країн світу, а її дослідження були підтримані численними міжнародними грантами, як то: РЕСО-1994, INTAS-UKRAINE-96, CRDF, CTSU-NASA, Philip Morris International, грант міжнародної Асоціації Альцгеймера, стипендіями ЕМВО і FEBS та Українсько-французькою програмою співробітництва «Дніпро».
Все своє життя Марина Володимирівна Скок присвятила науці, вирізнялася високим професіоналізмом, була доброю, чуйною, порядною людиною з чіткою громадянською позицією.
Наукова громадськість, колеги та друзі глибоко сумують за Мариною Володимирівною Скок й висловлюють щирі співчуття її близьким та рідним.
Прощання з покійною відбудеться 13 квітня 2024 року о 10:30 на Байковому кладовищі.
Вічна і світла їй пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України