З глибоким сумом сповіщаємо, що 14 квітня 2024 року на 84-му році пішов з життя видатний учений у галузі механіки, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Герой України, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України Володимир Павлович ШЕВЧЕНКО.
Володимир Павлович Шевченко народився 5 січня 1941 року у с. Підгородне Дніпропетровського р-ну Дніпропетровської області. У 1962 р. закінчив механіко-математичний факультет Дніпропетровського державного університету. Після навчання в аспірантурі та захисту кандидатської дисертації (1966 р.) працював асистентом, а потім доцентом кафедри теоретичної механіки цього університету.
З 1968 р. уся подальша діяльність Володимира Павловича була пов’язана з Донбасом. У Донецькому державному університеті він завідував кафедрою теоретичної і прикладної механіки, був деканом математичного факультету, проректором з навчальної роботи, з 1986 по 2010 рр. – ректором Донецького національного університету, очолював кафедру математики, був почесним ректором Донецького національного університету імені Василя Стуса.
В.П.Шевченко розробив методи побудови фундаментальних розв’язків для анізотропних оболонок, які перебувають у полі дії локальних статичних, динамічних або температурних навантажень. Ці методи базуються на теорії узагальнених функцій, на застосуванні двовимірного інтегрального перетворення Фур’є та його аналітичного обернення з уведенням нових некласичних спеціальних функцій.
Широко відомі праці вченого щодо побудови та дослідження системи граничних інтегральних рівнянь для кількох класів мішаних задач теорії ізотропних, ортотропних та трансверсально-ізотропних оболонок довільної кривини, зокрема для оболонок з криволінійними тріщинами, включеннями, отворами, зонами контактних навантажень при силових або температурних впливах.
Володимир Павлович приділяв велику увагу дослідженням проблем динаміки та стійкості руху твердих тіл з порожнинами, які містять пружні включення, однорідну або стратифіковану рідину.
Науковий доробок вченого охоплює понад 150 друкованих праць, чотири навчальних посібники, монографії «Механіка композитів», «Граничні інтегральні рівняння в теорії пластин та оболонок», «Задачі термопружності тонких оболонок з розрізами», яким притаманні глибина та переконливість теоретичних узагальнень, тісний зв’язок з потребами виробництва. Вченим підготовано 6 докторів та понад 20 кандидатів наук.
Інтенсивний творчий пошук В.П.Шевченко гармонійно поєднував з науково-організаційною та громадською діяльністю. Як голова Донецького наукового центру НАН України та МОН України, він багато зробив для розвитку фундаментальної науки в Донбасі, концентрації зусиль наукових установ та закладів вищої освіти для зміцнення зв’язків науки з виробництвом.
За його ініціативою було відкрито україномовний ліцей при Донецькому національному університеті та Гуманітарний інститут у м. Маріуполі, розроблено та впроваджено у життя концепцію другої вищої освіти, у п’яти містах Донецької області засновано центри з підготовки та перепідготовки спеціалістів.
На посаді ректора, почесного ректора Донецького національного університету імені Василя Стуса Володимир Павлович багато зробив для розширення зв’язків навчального закладу з університетами країн Європи і світу.
Володимир Павлович нагороджений Орденом Святого Володимира IV ступеня, орденами Ярослава Мудрого V і IV ступеня, знаком «Шахтарська слава» ІІІ ступеня. У 2006 р. йому присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави.
Національна академія наук України висловлює співчуття рідним та близьким Володимира Павловича.