За проєктом «Наукова книга» Видавництво «Наукова думка» НАН України опублікувало монографію «Галицька сатира як феномен графічного мистецтва другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Еволюція художньо-образної системи та рефлексії “сміхової культури”». Книгу написав учений, котрий здобував мистецтвознавчий досвід як художник та історик, – науковий співробітник відділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України кандидат мистецтвознавства Артур Іжевський.
У цій праці автор представив результати власних ґрунтовних комплексних досліджень еволюції графічних образів галицької сатири на тлі піднесення українського національного відродження австро-угорської доби; розглянув політичні процеси та побутове життя як цілісність розвитку тогочасного суспільства. «Ключем для визначення феномену галицької сатири стали питання національної ідентичності чи європейської уніфікованості», – зазначає Артур Іжевський.
Монографія розкриває зв’язок мистецтва сатиричної графіки, літератури та народної сміхової культури, дає розуміння галицької сатири як оригінальної української спадщини й особливого субкультурного явища другої половини ХІХ – початку ХХ століття, пов’язаного і з епохами Просвітництва та Ренесансу, і з сучасністю символічними мостами вирішення цілого клубка конфліктів, суперечностей, негараздів.
Читацька аудиторія цього видання в певному сенсі вузькоспеціалізована: монографія розрахована насамперед на істориків образотворчого мистецтва та художників, але також і на дуже велике коло фахівців у гуманітарній сфері, котрі розуміються на гуморі й сатирі в історичному контексті, – дослідників літератури, журналістики, музики, театру, спорту, політології, психології, філософії, архівістики, мовознавства та фольклору.
Бібліографічний опис монографії:
Іжевський А.В. «Галицька сатира як феномен графічного мистецтва другої половини ХІХ ст. – початку ХХ ст.: еволюція художньо-образної системи та рефлексії „сміхової культури” – К.: НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», 2024. – 318 с. – ISBN 978-966-00-1894-5
За інформацією Інституту народознавства НАН України