18 жовтня 2024 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбудеться чергове засідання міждисциплінарного загальноакадемічного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології». Керівник семінару - академік НАН України Сергій Костерін.
Доповідь "Іонні канали як важливі детермінанти канцерогенезу і перспективні мішені для терапії раку" виголосить завідувач відділу нервово-м'язової фізіології Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця академік НАН України Ярослав Шуба.
Початок заходу – о 10:30.
Адреса: Київ, вул. Леонтовича, 9, актова зала Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Посилання для дистанційного долучення до семінару Про тему доповіді
З часів класичних досліджень Алана Ходжкіна і Андрю Хакслі середини минулого сторіччя, які встановили природу електрозбудливості клітин і заклали підгрунтя концепції іонних каналів, як макромолекулярних пор у плазматичній мембрані клітини, селективних для іонів натрію, калію, кальцію, або хлору, число відомих типів іонних каналів зросло безмежно. Насправді, вважається, що на даний час всі типи іонних каналів науці вже відомі. В генерації потенціалів дії електрозбудливих клітин – нервових і м’язових переважно задіяні іонні канали відкривання і закривання яких регулюється величиною мембранного потенціалу, через що ці канали класифікуються як потенціалкеровані. Плазматична ж мембрана електронезбудливих клітин рясніє іонними каналами, які є менш селективними до основних фізіологічних іонів, а функціональний стан яких може регулюватися найрізноманітнішими фізико-хімічними чинниками середовища – механічним стресом різної модальності, температурою, кальцієм, тонічністю і рН, екзогенними забруднюючими і подразнюючими хімікатами, внутрішньоклітинними вторинними посередниками, тощо. Завдяки цьому електронезбудливі клітини здатні реагувати на фактори як зовнішнього, так і внутрішнього середовища і у відповідь на них змінювати свою поведінку. Якщо з тих чи інших причин експресія, чи функція певного типу іонного каналу змінюється, то ця реакція і, відповідно, поведінка клітини можуть бути неадекватними. Перші прямі докази щодо залучення іонних каналів у процеси злоякісного переродження були отримані на зламі 1980-90х років, коли було показано, що лінії ракових клітин демонструють незвичні моделі функціональної експресії іонних каналів, порівняно із відповідними нормальними клітинами, а фармакологічне блокування цих каналів може пригнічувати проліферацію. Ці дані стимулювали значний інтерес до питання, і на даний час вважається доведеним, що змінений каналом (сукупність всіх типів іонних каналів клітини) залучений у прояв таких характерних ознак ракових клітин як посилена проліферація, стійкість до апоптозу, міграція та інвазія. Завдяки цьому іонні канали все більше і більше розглядаються як перспективні мішені протиракової терапії. У доповіді буде розглянуто, які типи іонних каналів характерні для ракових клітин, які чинники пухлинного мікросередовища впливають на їх активацію, як їх функціонування транслюється у злоякісну поведінку і як вплив на них може бути корисним для лікування раку.
* * *
Мета загальноакадемічного семінару полягає у періодичному заслуховуванні та обговоренні наукових доповідей, присвячених застосуванню сучасних експериментальних та теоретичних методів хімії, фізики та математики для вирішення нагальних проблем сучасної біології (зокрема – у галузі біохімії, біофізики, молекулярної та клітинної біології, біоенергетики, геномики, медичної біології, фармакології, нанобіотехнології, системної та синтетичної біології та т.і.).
Організація зазначеного семінару була обумовлена прогресуючим розвитком таких «перехресних» наук та наукових напрямів, як біофізична хімія, фізична біохімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізико-хімічна біологія, фізика живого, математична біофізика, теоретична біологія, біоінформатика, штучний інтелект в біології та медицині тощо.
Наступне засідання семінару заплановано на листопад 2024 року.
Пропозиції щодо виступів із доповідями (обсяг тез доповіді – 1–2 сторінки) надсилайте, будь ласка, на електронні скриньки керівника семінару – заступника директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувача відділу біохімії м’язів цього Інституту академіка Сергія Олексійовича Костеріна: kinet@biochem.kiev.ua ; kosterin.serg@gmail.com
За анонсами засідань семінару стежте також на
на сайті Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України. За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України