З 24 по 26 вересня 2024 року в Інституті прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України відбулася 11-та Міжнародна наукова конференція «Математичні проблеми механіки неоднорідних структур» за підтримки Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки, Українського товариства з механіки руйнування матеріалів, Наукового товариства імені Шевченка.
Метою конференції було створення платформи для обговорення сучасних досягнень та проблемних питань у багатьох напрямках механіки, а також для встановлення творчих контактів між ученими різних наукових і науково- виробничих установ України й за її межами.
Відкриваючи захід директор Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача академік НАН України Роман Кушнір висвітлив історію проведення попередніх десяти конференцій, починаючи від першої з них у 1983 році, та привітав її учасників від імені цього Інституту. Учасників конференції також привітали віцепрезидент НАН України академік НАН України Вячеслав Богданов і завідувач відділу №10 міцності матеріалів і конструкцій у водневовмісних середовищах Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка НАН України член-кореспондент НАН України Ігор Дмитрах.
До участі у конференції зголосились 209 учасників, які подали 121 наукову доповідь. Серед авторів – науковці з більшості освітньо-наукових осередків України: Вінниця, Дніпро, Івано-Франківськ, Запоріжжя, Київ, Луцьк, Львів, Одеса, Рівне, Слов’янськ, Умань, Харків, а також науковці із Великої Британії, Польщі, Словаччини, Франції. Упродовж роботи конференції було виголошено 95 доповідей, серед яких 8 пленарних.
Відбулися пленарні та секційні доповіді з наступних напрямків:
- математичне моделювання у механіці деформівних твердих тіл;
- математичні методи механіки та термомеханіки;
- механіка неоднорідних твердих тіл, метаматеріалів і наноструктур;
- механіка контактної взаємодії тіл з тріщинами й тонкими включеннями;
- динаміка неоднорідних середовищ;
- оптимізація та проектування елементів конструкцій і біомеханічних систем;
- дослідження в сфері оборони держави та відновлення інфраструктури;
- перспективні методи й засоби навчання у галузі механіки і прикладної математики.
За рішенням Програмного комітету кращі наукові доповіді, виголошені на конференції, рекомендовано опублікувати у міжнародному науковому журналі «Математичні методи та фізико-механічні поля», який входить до категорії «А» переліку наукових фахових видань України й перекладається у видавництві «Springer», у наукових збірниках «Прикладні проблеми механіки і математики» й «Фізико-математичне моделювання та інформаційні технології».
У підсумковій дискусії керівники засідань, запрошені лектори та учасники конференції відзначили належний рівень її організації й високу активність учасників, що підкреслює великий інтерес серед наукової спільноти до проблематики конференції.
ЗБІРНИК НАУКОВИХ ПРАЦЬ За інформацією Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України